החלטת בג"ץ הופכת את פינוי שדה דב לעובדה

מדובר בצעד המשמעותי ביותר עד כה להבטחת פינויו של שדה התעופה דב בתקופה הנראית לעין

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

החלטת בג"ץ אמש (ב'), לפיה יידחה מועד הפסקת פעילות התעופה האזרחית בשדה דב מיוני 2016 כפי שקבעה החלטת הממשלה המקורית בנושא לאפריל 2017, פורשה על ידי רבים כמהלך נוסף שיסייע למסמס את האירוע שרובנו גם כך מתקשים לדמיין - הפסקת פעילות התעופה האזרחית בשדה דב. שהרי שנים מדברים על פינוי שדה דב, כפי ששנים מדברים על פינויו שדה התעופה בהרצליה. בסופו של דבר, עינינו הרואות, זה וגם זה נותרים במקומם וממשיכים לפעול כרגיל.

אולם על אף הדחייה המדוברת, משמעות החלטת בג"ץ היא חיזוק משמעותי לתהליך פינוי השדה, עד כדי הפיכתו לעובדה מוגמרת. ובמובן זה מדובר בהישג לתומכי הפינוי, בהם משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל וכמובן – בעלי הקרקעות הפרטיים.

מי שרוצה להבין מדוע מדובר בהישג, מוזמן לחזור לחודש נובמבר האחרון, אז החלה באופן מפתיע פעילות מצד מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר למען דחיית מועד פינוי שדה התעופה בשנתיים. כלומר, במציאות שאליה הרגילה אותנו ממשלת ישראל – כל החלטה שלה עצמה היא הפיכה, השאלה היא רק מהי עוצמת האינטרסים הפוליטיים והכלכליים המעורבים בעניין.

בנוסף לכך גם החלטת הממשלה עצמה כוללת בתוכה מנגנוני דחייה שונים, דוגמת אישור מיוחד שרשאי שר התחבורה להנפיק כדי לאפשר את המשך פעילות השדה. גם כאן מדובר במנגנון שמאפשר את סיכול הפינוי או לפחות את דחייתו למועד לא ידוע באמצעות הפעלת לחץ פוליטי.

החלטת בג"ץ נוטלת את העוקץ מכל אלה, ולא לחינם מיהרו הן משרד האוצר והן מנהלי הקרקע מטעם הבעלים הפרטיים לאמץ את הצעת הרכב השופטים לדחייה בת 10 חודשים בשתי ידיים. את מקום המסחרה ונסיונות הדחייה החוזרים ונשנים מחליף כעת פסק דין חלוט בנושא של בית המשפט העליון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לאחר העשורים הממושכים בהם דובר בפינוי השדה, ייתכן שגם הבוקר אין למהר ולכנות את ההכרעה כ"בלתי הפיכה", אולם ללא ספק מדובר בצעד משמעותי מאד, אולי המשמעותי ביותר עד כה, להבטחת פינויו של שדה התעופה דב בתקופה הנראית לעין.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker