הכנסת דנה בפינוי תושבי ליפתא: "לעולים מארצות ערב קראו פולשים ולקיבוצניקים - מתיישבים"

כך אמר יו"ר ועדת הפנים ח"כ אמסלם בדיון סוער לאור מאמצי רמ"י ועיריית ירושלים לפנות תושבי השכונה ■ ח"כ חנין: "ממש מדריך הטרמפיסט לגלקסיה. באים להרוס את ביתו של אדם ואומרים לו - היתה תוכנית שיכולת להתנגד לה"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

דיון סוער נערך היום (ב') בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת תחת הכותרת"התנהלות המדינה ועיריית ירושלים כלפי תושבי ליפתא והסדרת זכויותיהם". בשכונה, הנושאת את שמו של הכפר הערבי שננטש על ידי יושביו במלחמת העצמאות, יושבו על ידי המדינה כ-300 משפחות עולים יוצאי תימן וכורדיסטן.

כיום נותר במקום מספר קטן משמעותית של משפחות, אשר במהלך העשור החולף נאבקות במאמצי רשות מקרקעי ישראל ועיריית ירושלים לפנותן, תוך הגדרתן כפולשים. לפני כמה שנים שלחה רמ"י צווי פינוי לתושבים לשם הקמת שכונת וילות במקום, ולפני כשנה הפקיעה עיריית ירושלים את הקרקע לטובת הרחבת כביש 1 ושלחה גם היא צווי פינוי למשפחות אליהן היא מתייחסת כפולשים.

במהלך הדיון שררה אחדות דעים בין חברי הכנסת כי הטיפול בתושבי השכונה על ידי רשויות המדינה וכן על ידי עיריית ירשולים לאורך השנים היה מחפיר, וכי אלה סבלו מאפליה, לאור אי קיום מדיניות הסדרת הזכויות בנכסי הנפקדים, ממנה נהנו תושבי שכונות אחרות בעיר, דוגמת המושבה הגרמנית ובקעה.

"בשכונות מוסררה, ליפתא וממילא אף אחד לא רצה לגור עם קום המדינה. הביאו יהודים מצפון אפריקה ומכורדיסטן ושמו אותם שם. היה נוח למדינה שהם שמרו על הגבול פיזית", אמר יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) בדיון. "לימים הקרקע התייקרה ופתאום אומרים להם שהם פולשים. זה נשמע לכם סביר? לא אתן שאת העולים שהגיעו מארצות ערב יכנו פולשים ולקיבוצניקים יקראו מתיישבים".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר: "פשוט נמאס. אנשים יושבים בבית עשרות שנים, ופתאום מסתבר שיש נוהל משנות ה-50 שהם לא שמו לב אליו. זה ממש מדריך הטרמפיסט לגלקסיה. באים להרוס את ביתו של אדם ואומרים לו – היתה תוכנית שיכולת להתנגד לה. התוכנית להרוס את כדור הארץ הייתה מופקדת באיזו גלקסיה, ואף אחד מתושבי כדור הארץ לא התנגד. אנשים לא התייחסו לאיזה נוהל שפרסמתם בשנות ה-50 באופן סודי, אז בגלל זה תנשלו אותם מכל זכויותיהם?".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
ליפתאצילום: מיכל פתאל

עו"ד רות אפרייט מהמחלקה המשפטית של רשות מקרקעי ישראל אמרה בדיון כי "מדובר בטענות שבית המשפט מצא כלא נכונות. יש שם תושבים שפלשו לליפתא ב-96'. יש כאלה שהסבים שלהם באמת גרו שם בשנות ה-50, אבל גם לי אין זכות על הדירה של סבא שלי. התושבים האמורים בליפתא לא עמדו ברף המינימלי להוכיח זכויות. התיקים התנהלו בבית משפט. במקביל התבצעה שם הפקעה של העירייה, ואנחנו כבר לא בעלי הזכויות בקרקע". יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם תהה: "איך אתם מעבירים קרקע עם תושבים?" ועו"ד אפרייט השיבה "הגשנו תביעה לסילוק".

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני): אמר כי "אני מתקומם למול הכאב של המשפחות, העוינות שמשתקפת מדברי נציגי מנהל מקרקעי ישראל והעקשנות להמשיך ולכנות אותם פולשים. אותם אנשים שהסכימו להתיישב בשנות ה-50 במקומות שאף אחד לא רצה לשבת בהם והנה המדינה מפקירה אותם כיום. ההתעמרות בתושבים היא בלתי נסבלת. אנחנו מדברים על 13 משפחות האם לא יכלו פקידי המנהל להגיע איתם להסדר ולהכיר להם תודה על כל השנים בהם הם גרים במקום הזה?".

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם סיכם ואמר כי לאור תמימות הדעים לגבי רשלנות המדינה בין כל חברי הוועדה בכוונתו לפנות לשר האוצר ויו"ר קבינט הדיור משה כחלון "שייקח את הנושא אליו לידיים ויתחיל להוביל הסדר עם התושבים. אתן לזה חודשיים. אם המדינה לא תגיע איתם להסדר, נלך לשינוי חקיקה עם כל חברי הוועדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker