שוק הנדל"ן יצא מהלם מס הרכישה של כחלון: 2015 - שיא כל הזמנים בעסקות - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שוק הנדל"ן יצא מהלם מס הרכישה של כחלון: 2015 - שיא כל הזמנים בעסקות

את הגידול בעסקאות בחודש נובמבר הובילו דירות יד שנייה, שרשמו קפיצה של 31% ברכישות, לעומת אוקטובר ■ בחודש נובמבר נרכשו 9,900 דירות, גידול של 28% בהשוואה לאוקטובר, והמשקיעים העלו את שיעורם בשוק ל-20% מכלל העסקות

24תגובות

השפעת צעדי המיסוי של שר האוצר משה כחלון בסוף חודש יוני האחרון, שבאו לידי ביטוי בעיקר ביציאת משקיעים מהשוק במשך כל הרבעון השלישי של 2015 - הלכה ונמוגה לקראת סוף השנה.

לאחר השפל של הרבעון השלישי, מתברר כי ברבעון האחרון של השנה שוק הנדל"ן התכוונן שוב לרמות גבוהות של עסקות. בחודש נובמבר נרכשו 9,900 דירות, גידול של 28% בהשוואה לאוקטובר, והמשקיעים העלו את שיעורם בשוק ל-20% מכלל העסקות, לאחר שבחודשים הקודמים הם היו בשפל. במשרד האוצר שערכו את הנתונים מגלים היקפי עסקות מסוג שיכול להיות מיוחס למשקיעים מוסווים. בסך הכל הסתיימה 2015 עם היקפי רכישת הדירות הגבוהים של כל הזמנים – כ-120 אלף עסקות, אולם באוצר אין עדיין את מלוא הנתונים על שנה זו.

כמות עסקות ושיעור דירות להשקעה חודשיות

את הגידול בעסקאות בחודש נובמבר הובילו הדירות יד שנייה, שרשמו קפיצה של 31% ברכישות, לעומת אוקטובר. הגידול בעסקאות הקיף את כל האזורים, אולם הוא בולט במיוחד באזורי הפריפריה. כך למשל, באזור השרון הצפוני, שכולל בין הייתר את חדרה, בנימינה, חריש ואור עקיבא, נרשם גידול של קרוב ל-60%. אחוזים; באזור חיפה, הקריות והגליל המערבי וגם הגליל העליון נרשם גידול של 38%. באזור תל אביב, לעומת זאת, הגידול ברכישת דירות יד שנייה הסתכם ב-11%.

מדוע זה קורה? ניתוח הממצאים על ידי הכלכלן הראשי מלמד, כי הדבר הוא תולדה של חזרת המשקיעים לשוק, במיוחד לאזור חיפה ועוד דבר מעניין זה, של רוכשים ומוכרים שאינם נחשבים למשקיעים על פי הסטנדרטים של כמות הדירות שהם מחזיקים, אולם כמות העסקות הרבה שהם ביצעו בשנים האחרונות, מעידה על דפוס שמאוד דומה למשקיעים, שרוכשים דירות וכעבור זמן מממשים אותן ורוכשים דירות חדשות.

משה כחלון
אוליבייה פיטוסי
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מדובר בתופעה שרק יכולה לרמוז על כך, שממדי ההשקעה האמיתיים בדירות בישראל רחבים בהרבה מהנתונים הרשמיים, לפיהם אחוז המשקיעים מכלל העסקות הגיע ל-20%, וכי באירועים קיצוניים, כמו העלאת המיסוי של כחלון, ניתן לעלות על תופעות מעין אלה בייתר קלות, מאשר בימים כרגיל, שבהם השוק מתנהל בצורה נורמלית.

עוד ממצא שבולט מניתוח העסקאות בדירות יד שנייה, בנובמבר בפרט, אבל במחצית השנייה של 2015 בכלל, הוא, שהדירות שנמכרו העלו במידה ניכרת את שוויין, הרבה יותר מדירות שנמכרו במחצית הראשונה של 2015, "כך למשל, שיעור השבח הנומינלי (הכוונה לשיעור השינוי בין מחיר הדירה במועד מכירתה לבין המחיר בו נרכשה) בדירות יד שנייה שנמכרו בחודש נובמבר עמד על 74%, גבוה ב-5 נקודות אחוז בהשוואה לחודש הקודם וגבוה ב- 20 נקודות אחוז בהשוואה לדירות יד שנייה שנמכרו במחצית הראשונה של השנה". המשמעות של נתון זה מחזקת את ההערכה, כי בתקופה זו פעלו משקיעים בצורה אינטנסיבית, בין הייתר למכירת דירות, על מנת להפיק את הרווחים שנבעו מהשבח עליהן.

אילן אסייג

בפלח השוק של הדירות החדשות נרשם גידול של 22%, אולם בדומה לחודשיים הקודמים, בפילוח גיאוגרפי בולטת שונות גבוהה בשיעורי השינוי ברכישת דירות חדשות. כך, לצד ירידה ברכישת דירות באזורי השרון הצפוני, הגליל העליון וירושלים, נרשמו שיעורי גידול של 40-50% באזורי תל אביב והנגב.

כאמור, 2015 היתה שנת שיא בנדל"ן ובכלכלן הראשי מסבירים זאת ב"גידול חד ברכישות הזוגות הצעירים במחצית הראשונה של השנה, עם תום ההמתנה לתוכנית מע"מ אפס", וב"גידול חד ברכישות המשקיעים בחודש יוני, טרם הכבדת המיסוי עליהם".

הכבדת המיסוי על המשקיעים והמתנת הזוגות הצעירים למחיר למשתכן הביאו לירידה של 24% בסך העסקאות במחצית השנייה של 2015, בהשוואה למחצית הראשונה, בעיקר אצל פלח המשקיעים, אולם כאמור, אלה חוזרים בהדרגה לשוק, וכמו כן באוצר מבחינים, כי יש גם משקיעים מוסווים.

"מה שאנחנו רואים בחודש נובמבר הוא פשוט החזרה של המשקיעים לשוק

ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר אמר כי "אנחנו רואים שהמשקיעים חוזרים לשוק הדירות אחרי מספר חודשים בהם הפעילות שלהם הייתה מתונה יותר, בין היתר על רקע החוסר באלטרנטיבות בשוק ההון. הדבר המהותי ביותר שעולה מהנתונים הוא הגידול המשמעותי בעסקאות יד שניה בפריפריה. ההסבר לכך הוא שחסרי דיור, שחיכו לתכניות הסיוע בדיור של הממשלה החדשה, ושהיכולת שלהם לרכוש דירה מוגבלת לסדר גודל של עד  מיליון שקל ובוודאי אלה שהתקציב שלהם מוגבל לסכום נמוך יותר, התבדו. הם הבינו שתכנית דיור למשתכן כלל לא מיועדת להם, מאחר ומחירי הדירות החדשות שימכרו במסגרת זו, למעט אולי בעפולה,  יהיו הרבה יותר גבוהים מיכולת הקניה שלהם".

עדינה חכם, מנכ"לית רשת אנגלו סכסון אמרה כי "מה שאנחנו רואים בחודש נובמבר הוא פשוט החזרה של המשקיעים לשוק. בנוסף, לאט לאט הזוגות הצעירים יורדים מהגדר, הם מבינים שבמקרה הטוב ההגרלות במסגרת מחיר למשתכן יתחילו רק עוד מספר חודשים וגם אז יהיו לפלח מצומצם ובאזורים מאוד מסוימים".

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן "מדובר בעוד הוכחה שלרוכשי הדירות נמאס מהבטחות הממשלה. הם מבינים שלא כדאי לשים את גורל העתיד שלהם בידי הגרלות כאלה ואחרות ושהסיכוי שלהם לזכות בהגרלה על דירה במחיר למשתכן הוא כמו הסיכוי שאריאלה ממפעל הפיס תתקשר ולכן הם מגיעים למשרדי המכירות. לגבי המשקיעים, אני מניח שבחודשים הקרובים נמשיך לראות מגמה של גידול בשיעור המשקיעים ככל ששוקי ההון יהיו תנודתיים יותר".

אור שביט, מנכ"ל חברת אנגל שביט – צרכנות נדל"ן חכמה מציין כי "הנתונים לא מפתיעים אותי שכן היה ברור שהמשקיעים יחזרו בסוף לשוק הנדל"ן. למעשה העלאת מס הרכישה לא הצליחה להרתיע אותם מהשקעות בתחום זה, במיוחד בתקופה בה שוקי ההון לא צפויים ורושמים תנודתיות רבה והנדל"ן נחשב לאפיק סולידי ובטוח ביותר".

גל עופרים, סמנכ"ל השיווק של אתר יד2 מציינת כי "על פי הנתונים שלנו אפשר לומר כי אכן יש מגמת עלייה בביקוש לרכוש דירות. כך למשל - בהשוואה חודשית בין 2015 ל-2014 נרשמה בשנת 2015 עלייה של כ-20% בממוצע. אני מאמינה שהמגמה תמשך כל עוד מחיר למשתכן יהיה בעיקר עוד כותרת בעיתון ולא ייצא אל הפועל".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#