בנייה מאסיבית והתעלמות מהחוק: כך סלל חיים כהן את דרכו למועצה הארצית לתכנון

הגדלה בלתי חוקית של פרויקטי בנייה, הסתרת מידע הנדסי מוועדה מחוזית וזלזול בבעיות תחבורה - בדרך להצגת מועמדותו של כהן לנציג האדריכלים במועצה הארצית, נשכחו כמה אירועים חריגים מכהונתו כמהנדס העיר רמת גן

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

למהנדס העיר רמת גן לשעבר חיים כהן היתה מחווה קבועה שאותה נהג לבצע, בשנות כהונתו הארוכה בתפקיד, במהלך פגישות שנערכו במשרדו. בשלב מסוים בשיחה — לרוב בשלב שבו נדונו בעיות התחבורה והחניה בעיר, המתגברות בשל הבנייה המאסיבית בה — היה שולף ומציג בפני האורח המופתע מושב אופניים. מדובר היה במושב האופניים שלו, שאתם, כפי שנהג לספר, היה מגיע מדי בוקר לעבודה. "מי שרוצה לגור בלב גוש דן ולהמשיך לנסוע לעבודה ברכב פרטי, מבחינתי שיעמוד שעה בפקק, עד שישתכנע לעבור לתחבורה ציבורית או אופניים", דרש כהן בפני אורחיו.

לא בטוח שתושבי עירו עתירת הפקקים של כהן העריכו את המדיניות הזאת. עם זאת, לא ניתן היה להתעלם מהשכנוע הפנימי העמוק של כהן בעניין, כמו גם מהלך המחשבה המקורי שביטא. בימים אלה, כשבקבינט הדיור שבראשות שר האוצר, משה כחלון, שוברים את הראש כיצד להרחיב את הבנייה באזור המרכז, שכבישיו מבקשים להתפקע ממכוניות, קל להבין מדוע יש צורך באדם כמו כהן במוסדות התכנון והבנייה. בכך טמון כנראה ההסבר לכך שבקבינט הדיור מקדמים את מועמדותו של כהן לתפקיד נציג ארגוני האדריכלים והמתכננים במועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

האדריכל חיים כהן
האדריכל חיים כהןצילום: אייל טואג

הבעיה היא שלא רק לפתרונות תחבורתיים נהג כהן להתייחס כלאחר יד. כפי שמעלים עשרות מקרים מתקופת כהונתו - גם חוקי התכנון והבנייה לא זכו אצלו לחשיבות מיוחדת. כהונתו היתה רוויה החלטות שהתקבלו במשתמע שלא על פי חוק, וגם דו"ח חריף של מבקר המדינה שניתן בעניין באמצע כהונתו של כהן, לא סייע לו לתקן את דרכיו.

ביום שלישי שלחה עמותת אדם טבע ודין פנייה דחופה אל השופטת בדימוס בלהה גילאור, ראש הוועדה לבדיקת מינויים בחברות הממשלתיות במשרד המשפטים, בבקשה לפסול את מינויו של כהן לתפקיד במועצה הארצית, "בשל אי התאמתו הקיצונית", כפי שניסחו זאת יועצה המשפטי של העמותה, עו"ד אלי בן ארי, וראש תחום התכנון בעמותה, יעל דורי. חומרים שצירפו לפנייתם הצביעו, לטענתם, "על מגמה מתמשכת של התנהלות בלתי ראויה, התעלמות מהדין המחייב והעדפת אינטרסים פרטיים מסיבות עלומות על חשבון האינטרס הציבורי. לאור זאת", פנו לראש הוועדה, "אבקשך לפעול לפסילת המינוי, רצוי בלוויית הקביעה כי אין הוא מתאים לכהן גם בכל מוסד תכנון אחר".

מועמדותו של כהן באה לאחר יותר מחמש שנים שבהן לא כיהן איש במשבצת השמורה על פי חוק לנציג הארגונים המקצועיים בתחום התכנון והבנייה במועצה. זאת, אף שדווקא דמות כזאת, שאינה משתייכת למשרד ממשלתי או לרשות מקומית, ולכן היא נטולת פניות, חשובה במיוחד להרכב. לעמותת האדריכלים יש מועמד שהיא מנסה לקדם זמן רב — ראש מינהל התכנון לשעבר, יהונתן גולני. ואולם מסיבות השמורות עמם, נמנעו השרים הממונים עד כה — שרי הפנים לשעבר גדעון סער וגלעד ארדן, וכעת כחלון — לאשר את המינוי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפני שנה וחצי עתרו האדריכלים לבג"ץ, ובמסגרת השיח שהתקיים בין הצדדים בעקבות העתירה, התבקשו האדריכלים על ידי האוצר, שלפני זמן קצר קלט אליו את מערכת התכנון, לספק רשימה של מועמדים, ולא מועמד בודד.

ברשימה בת שלושה שמות שהוגשה, נכללו לצדו של גולני גם שמותיהם של פרופ' מייק טרנר ושל כהן — מועמד שמייד סומן באוצר כמועמד המתאים.

אביבית מאור נמרודי
אביבית מאור נמרודיצילום: מוטי מילרוד

ואולם השיח האופף את כהונתו הממושכת של כהן כמהנדס העיר רמת גן, רובה תחת ראש העיר המושחת צבי בר, אינו חדש. בתגובת עמותת האדריכלים לידיעה על מועמדותו של כהן השיבו כי "ברור שבתפקיד החשוב הזה חייב לכהן אדם שיושרו האישי והמקצועי אינם מוטלים בספק". ואולם ספק רב אם בעמותה טרחו לבצע בדיקה מינימלית בנוגע ליושרת המועמדים. אם היו עושים כן, היו מגלים בקלות יחסית מספר רב של אירועים חריגים במהלך כהונתו של כהן.

חלק מהאירועים האלה מרוכזים בדו"ח חריף שפירסם מבקר המדינה ב–2010 על הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ברמת גן. הדו"ח סקר שורת מקרים שבהם הוסיפה הוועדה תחת כהן זכויות בנייה שלא כדין לפרויקטים שנבנו בעיר. על פי הממצאים, בין 2006 ל–2009 העניקה הוועדה 13 היתרי בנייה לבניינים הכוללים הקלות המאפשרות הגדלה שלא כדין של 5% או 2.5% בשטח הבנייה של כל בניין. נוסף על כך, 19 היתרים לבניית דירות גג בעיר ניתנו אף הם שלא כדין.

"בעקבות אישור תוכניות בסמכות ועדה מקומית ומתן היתרים שלא כדין, נבנו בניינים בסטייה מהתוכניות החלות על המקרקעין", נכתב בדו"ח. "מהנדס הוועדה, שאמור לשמש שומר סף, כשל במילוי תפקידו. פעילותם האמורה של הוועדה המקומית ושל המהנדס פגעה בעקרונות של חוקיות ההליך התכנוני, של שקיפותו ושל שיתוף הציבור בהליך זה". במסגרת ההמלצות כתב המבקר כי על משרד הפנים להתייחס לממצאים החמורים שעלו לגבי תפקודו של כהן.

מספר הדירות בבניין הוגדל ב–65%

ואולם קשה לומר שהתנהלותו של כהן השתנתה משמעותית בשנים העוקבות לדו"ח המבקר, או אפילו לאחר סיום כהונתו של בר. דווקא השנה האחרונה בתפקידו תחת ראש העיר הנוכחי, ישראל זינגר, ותחת סגנית ראש העיר ויו"ר ועדת התכנון המקומית, עו"ד אביבית מאור־נמרודי, היתה רוויה החלטות לא חוקיות לכאורה, שבהן הוגדלו זכויות בנייה שלא בסמכות.

אחת הדוגמאות הבולטות אירעה ביוני 2014, כשרשות הרישוי של עיריית רמת גן, שכללה את כהן ואת מאור־נמרודי, אישרה בקשה להיתר בנייה לפרויקט בן 28 דירות ברחוב ארנון 13. זאת, בעוד שעל פי התוכניות המפורטות החלות על המגרש, ניתן לבנות במקום בניין בן חמש קומות ו–17 דירות בלבד. ב–2007 אישרה הוועדה המקומית הקלה, שלפיה ניתן יהיה להגדיל את מספר הדירות ל–20 ולהוסיף קומה שישית.

יהונתן גולני
האדריכל יהונתן גולני צילום: עופר וקנין

החלטתם להגדיל את מספר הדירות היתה על פניה לא חוקית. לרשות הרישוי — הגוף התכנוני הזוטר ביותר ברשות המקומית — אין כל סמכות לאשר היתרים החורגים מתוכניות קיימות, ובטח לא לאשר את ניפוחן של מספר יחידות הדיור ב–65% לעומת תב"ע קיימת. למעשה, גם לערכאה הגבוהה יותר — ועדת התכנון המקומית — אין סמכות לשינויים כה מרחיקי לכת, שכן על פי החוק, כל סטייה של יותר מ–30% ממספר הדירות המאושר נחשבת ל"סטייה ניכרת" מהתוכנית, המצריכה תב"ע חדשה. מי שהסביר מדוע אי אפשר להגדיל בצורה כה חריגה את מספר הדירות בפרויקט, היה לא אחר מכהן עצמו, שלוש שנים קודם לכן, כשב–2011 המליץ לוועדה המקומית לדחות את בקשת היזמים במקום להגדיל את מספר הדירות ל–25. "הדרך לאשר את זה היא באמצעות תב"ע בסמכות מקומית", הסביר אז כהן.

ואולם למרות בקיאותו בהוראות החוק, החליט כהן לאשר שלוש שנים לאחר מכן את הגדלת מספר הדירות למספר גדול אף יותר (28) — ועוד ברשות הרישוי. מי שהצליח, בסופו של דבר, לטרפד את המהלך, היה חבר מועצת העיר מהאופוזיציה, אדם קנינגסברג, שפנה ליו"ר הוועדה מאור־נמרודי, והתריע על הפרת החוק.

בעקבות חשיפת המהלך ביטלה רשות הרישוי את החלטתה באוגוסט 2014. "מהאמור לעיל עולה כי כהן ידע היטב לכל אורך הדרך כי אין בסמכות רשות הרישוי לאשר ברחוב ארנון בניית 28 יחידות דיור, שעה שהתוכנית מתירה 17 דירות בלבד", נכתב בפנייה של אדם טבע ודין. "אישור הבקשה הבלתי חוקית להיתר מהווה עבירה פלילית, שדינה לפי חוק הוא שנת מאסר".

מקרה דומה אירע כשאותה רשות רישוי, בראשותה של מאור־נמרודי, אישרה בקשה להיתר שהכשירה בדיעבד חריגת בנייה בבניין ברחוב רוקח 35 ברמת גן. הבנייה שאושרה בהיתר הקטינה קו בניין צדדי (המרחק בין גבול השטח הבנוי לגבול שטח המגרש) ל–1.1 מטרים, בעוד התוכנית במקום חייבה מרחק של 3 מטרים. בעקבות אישור ההיתר, אף הונפק לבעלי הקרקע היתר בנייה בדיעבד, שעליו חתומים כהן ומאור־נמרודי.

כמו במקרה הקודם, גם כאן מספקים אנשי אדם טבע ודין ראיה לכך שכהן ידע היטב כי החלטה מסוג זה כלל אינה בסמכותה של רשות הרישוי, וזאת משום שבדיון שנערך במאי 2013, תחת יו"ר ועדה אחר, אביהו בן־משה, התקבלה החלטה "לאשר הכשרת מבנה בדיעבד, וללא התוספת, מהסיבה כי היא חורגת מקו בניין צדי".

לבסוף מפרט המסמך מקרה דומה שאירע גם בהיתרים שהנפיקה ועדת הרישוי לבניית גן ילדים ברחוב חורגין — היתר שהצריך סטייה של 2.5 מטרים מקו בניין קדמי לעומת התוכנית במקום, וכן חייבה אישור לעקירת עץ בוגר על ידי פקידות היערות העירונית. לדברי אדם טבע ודין, היתר הבנייה נחתם על ידי כהן עוד בטרם הועברה בקשה כזאת אל הפקידות.

בשטח המדרכה נחפרו מרתפים

פרופ' מייק טרנר
פרופ' מייק טרנרצילום: יובל טבול

בין השאר, נודע כהן במהלך שנות כהונתו כידידה הגדול של תמ"א 38 — תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה. במסגרת חיזוק המבנים, נהג כהן להעניק ליזמים זכויות בנייה כמעט בלתי מוגבלות, שבהן אושרו עשרות תוכניות לבניינים בני יותר מ–20 דירות על מגרשים בני חצי דונם, ששימשו קודם לכן בתים פרטיים. הוועדה לתכנון ולבנייה של מחוז תל אביב ניסתה למתן את החגיגה, כשפסלה ב–2013 את המדיניות הזאת — אבל גם המדיניות שאושרה תחתיה היתה מעודנת רק במעט.

ואולם בתחום זה השאיר אחריו כהן למחליפתו, האדריכלית עליזה זיידלר־גרנות, לא מעט כאב ראש ובלגן. עם כניסתה לתפקיד הזדעזעה לגלות את הנעשה בתחום, ועצרה עשרות פרויקטים לבחינה מחודשת. כך למשל, בנובמבר 2014, ימים ספורים לאחר כניסתה לתפקיד, הוזעקו פקחי העירייה על ידי שכנים מודאגים לאתר בנייה של פרויקט תמ"א 38 ברחוב החי"ל. כשהגיעו למקום, גילו הפקחים כי מרתפי הבניין ויסודותיו נחפרים בשטח שעד לפני זמן קצר שימש מדרכה.

בעקבות התקרית הוציאה זיידלר־גרנות צו הפסקת עבודה מינהלי, ומייד נבדק כיצד העז היזם לבצע עבירת בנייה כה גסה. ואולם למבוכת כולם, חיש מהר התגלה כי היזם פעל כדין, בהתאם להיתר בנייה שניפקה עבורו מחלקת הרישוי של העירייה חודשיים קודם לכן, ושעליו חתומים כהן ומאור־נמרודי.

במאי 2015 חשף TheMarker פרשיה נוספת, שגם בה כיכבו השניים. זאת, כשתכתובות מייל מפברואר 2014 בין בכירי אגף התכנון העירוני חשפו כי אלה הסתירו מוועדת הערר המחוזית מידע הנדסי, שהיה קרוב לוודאי מביא לפסילת פרויקט תמ"א 38 המקודם במרכז העיר, ונגדו הגישו כמה מתושבי העיר ערר.

מעמותת אדריכלים מאוחדים בישראל נמסר בתגובה: "לפני יותר משנה וחצי עתרנו לבג"ץ בדרישה להחזיר את נציג עמותת האדריכלים למועצה הארצית ולולנת"ע. זאת, לאחר שיותר מחמש שנים אין נציג מקצועי מהמגזר הפרטי בוועדות אלה. בעוד העתירה תלויה, פנו אלינו נציגי הממשלה וביקשו שנציע כמה מועמדים, בעלי כישורים ורזומה המתאימים לתפקיד, ובו בזמן אינם אדריכלים פעילים, כך שלא יימצא ניגוד עניינים. חברי הוועד הארצי של העמותה בחרו שלושה מועמדים, שכל אחד מהם ראוי ויכול לכבד את תפקיד נציג האדריכלים במועצה הארצית, ובהם חיים כהן. למיטב ידיעתנו, מדובר באדריכל בעל יכולת מקצועית רבה וניסיון מוכח".

מחיים כהן נמסר בתגובה: "לפני יותר משנה פרשתי לגמלאות, וכעת הסכמתי לשמש בהתנדבות נציג המתכננים במועצה הארצית — לנוכח יותר מ–35 שנות ניסיון מעשי בתכנון ציבורי, יש אומרים בהצלחה".

צבי בר בבית המשפט
צבי בר בבית המשפטצילום: ניר קידר

ממשרד האוצר נמסר: "ועדת המינויים במשרד המשפטים היא ועדה עצמאית. הוועדה תבחן את הסוגיה, ומשרד האוצר יקבל כל החלטה אשר תקבל".

מעיריית רמת גן נמסר: "עם כניסתו לתפקיד, הביא ראש העיר ישראל זינגר להחלפתו של מהנדס העיר לשעבר, חיים כהן, והוביל מהלך נרחב של שינוי בכל הקשור לתכנון ובנייה בעיר, באופן המאפשר את המשך הבנייה ברמת גן בצורה אחראית ובהתאם לקבוע בחוק. את כהן החליפה בתפקיד מהנדסת העיר הנוכחית, האדריכלית עליזה זיידלר־גרנות, המובילה לאורך השנה האחרונה מהפכה של ממש באגף ההנדסה, הצפויה להמשיך ולהתרחב בעתיד, בדגש על החמרת האכיפה נגד עברייני בנייה, רענון נהלים והנחיות, טיפול מעמיק בכל תיק ותיק המגיע לאגף, הקשחת התנאים להיתרי בנייה, שינויים בכוח האדם ועוד. בעיות חמורות שנגרמו בתקופת כהונתו של כהן, אינן יכולות לקרות כיום, לאור הקשחת הנהלים והשינויים המהותיים שבוצעו בתהליכים באגף ההנדסה. לצערנו, בחלק מהמקרים לא ניתן לתקן את שנעשה, והעירייה פועלת בעניינים אלה על פי הנדרש בחוק".

מסגנית ראש העיר רמת גן, אביבית מאור־נמרודי, לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.

עו"ד אלי בן ארי
עו"ד אלי בן ארי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker