מה קורה בראשון לציון ובפתח תקווה כשמחירי הדירות בתל אביב עולים

כשמחירי הדירות בבאר שבע ובחיפה עולים - הם עולים בעוצמה חזקה יותר בערים הסובבות אותן

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

שוק הנדל"ן בכל עיר אינו מתנהל בוואקום, אלא במערכת יחסים מול הערים השכנות, ובעיקר מול העיר המרכזית של אותו מטרופולין. עליות או ירידות מחירי דירות בעיר המרכזית משפיעות על המחירים בערים הסמוכות, והתופעה הזאת בולטת אף יותר בעוצמות שלה בערי הפריפריה.

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין בדקה את מערכות היחסים שמנהלות ערי המטרופולין תל אביב, ירושלים, באר שבע וחיפה עם ערי הלוויין הסמוכות. היא מצאה כי כשמחירי הדירות בתל אביב עולים, עליות המחירים ברמת גן, בראשון לציון ובפתח תקוה הסמוכות הן בשיעורים דומים למדי. ב-2015-2014 המחירים בתל אביב עלו בממוצע ב-3%, בעוד שברמת גן נרשמה עלייה של 4.4%, בראשון לציון 6% ובפתח תקוה 1%. בירושלים נרשמה באותן שנים עלייה של 10.4% במחיר הממוצע של דירות, ולעומתה במבשרת ציון הסמוכה נרשמה עלייה של 12%, וביישובים הסמוכים צור הדסה ובית שמש עלייה של כ-6%.

לעומת זאת, בבאר שבע ובחיפה ניכרת באותן שנים גם כן השפעה על שינויי המחירים בערים הסמוכות, אבל בעוצמות חזקות הרבה יותר. על פי הבדיקה שערכה בוגין, ב-2015-2014 עלו המחירים בחיפה ב-6.3% בממוצע, ובאותו זמן בנשר הסמוכה הם עלו ב-10%, בטירת הכרמל ב-9% ובעכו ב-8%. בבאר שבע המגמה ברורה יותר: המחירים בעיר עלו באותה תקופה ב-7%, ואילו בערים הסמוכות הם עלו ביותר מפי שניים: בדימונה עלייה של 15%, בירוחם 15.5% ובנתיבות 19%.

מדוע ההשפעה של באר שבע וחיפה על ערים סמוכות חזקה יותר מזו של תל אביב על שכנותיה?

בוגין: "ערי הלוויין בפריפריה הרבה יותר תלויות בעיר המרכזית. מדובר ביחסי גומלין במישור המסחרי והתעסוקתי. ראשון לציון ופתח תקוה, למשל, עומדות בפני עצמן, ולא רק מושפעות מתל אביב".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי בוגין, בפתח תקוה ובראשון לציון יש אזורי תעסוקה, ואף שחלק מהתושבים נוסעים מדי בוקר לתל אביב, רבים מהם עובדים בעיר המגורים. בירוחם, לעומת זאת, אנשים נשענים יותר על התעסוקה בבאר שבע. "ערי הלוויין שנוצרו בסמוך לתל אביב הן ערים חזקות. הערים סביב באר שבע חלשות יותר - ועיר חלשה פחות יודעת לתת תשתית כלכלית לתושבים. לכן, בפריפריה זקוקים יותר לעיר הגדולה", היא מסבירה.

"מחירי הנדל"ן מעידים על רמות ביקוש למגורים, ואלה נובעות מהצורך של אנשים לקבל תעסוקה ושירותים קהילתיים. העיר המרכזית נותנת תשתית כלכלית, וככל שעיר הלוויין תלויה במטרופולין יותר - היא מושפעת יותר מהמחירים בה. הסיכון בהחלטה לעבור לגור בראשון לציון או בפתח תקוה קטן הרבה יותר ממעבר לירוחם או לנתיבות", מוסיפה בוגין.

"ככל שהמחירים בעיר הגדולה עולים, אנשים מתפזרים יותר ויותר לטבעות מסביב", מסביר מריו זוזל, יו"ר חברת אלמוגים, שבונה כיום פרויקטי מגורים בנשר, בעפולה, בקרית מוצקין ובאילת. "הנדידה לפריפריה מתחילה כי שם הדירות זולות יותר ויש תמורה גבוהה יותר לכסף. בכל עיר גדולה יש גם שכונות פחות טובות, אבל אנשים יעדיפו את הפריפריה על פני שכונות אלה, כי אין בהן שירותים איכותיים".

ומה קורה כשהמחירים יורדים? לדברי אושרי זפרני, סמנכ"ל השיווק בחברת גיא ודורון לוי, שבונה פרויקטי מגורים בפתח תקוה, בראש העין, ברעננה, ביבנה ובקרית ביאליק, "אם יש ירידה נקודתית ולא חזקה מספיק בתל אביב, זה לא ישפיע על עיר לוויין. אבל אם, למשל, ימכרו דירות במחיר למשתכן באזור המרכז, ודירה בפתח תקוה תעלה כמו דירה בתל אביב - לשוק הדיור בפתח תקוה אין 'תעודת ביטוח'".

נחמה בוגין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker