דיור ציבורי, אפשר גם אחרת: דירה לזוג - ב-380 שקל בחודש

החל אכלוסו של מיזם דיור ציבורי חדש בכפר סבא ■ הדירות מיועדות לקשישים עולים הזכאים לדיור ציבורי ■ הפרויקט, הכולל 110 דירות, הוקם בהשקעה של 40 מיליון שקל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חברת הדיור הציבורי עמיגור, משרד הקליטה ועיריית כפר סבא חנכו באחרונה קומפלקס דיור ציבורי חדש בעיר, המיועד לקשישים עולים. הפרויקט, הכולל 110 דירות, הוקם בהשקעה של 40 מיליון שקל, מהם כ-12 מיליון שקל מתקציב משרד הקליטה, והשאר במימון ועידת התביעות ותורמים יהודים מחו"ל. את הקרקע, ברחוב משה דיין הסמוך לבית דיור מוגן בניהול עמיגור, סיפקה הסוכנות היהודית.

רוב הקשישים המאכלסים בימים אלה את המבנה - כולם זכאי דיור ציבורי של משרדי השיכון והקליטה - שכרו עד כה דירות בעלות של אלפי שקלים בחודש. לדברי זוג שעלה לפני כ-15 שנה מארגנטינה, הם שילמו עד כה, בסיוע ילדיהם, שכר דירה חודשי של 4,700 שקל - וכעת הם צפויים לשלם דמי שכירות חודשיים בסך 380 שקל בלבד. דירת יחיד תושכר במחיר של 220 שקל בחודש. אוסקר גרינברג, עולה ותיק שהגיע לישראל ב-1976, מספר כי שילם מדי חודש שכירות של 2,700 שקל.

דיירי הקומפלקס החדש ייהנו מדירות מרווחות יחסית, ליווי רפואי ופעילויות חברתיות. במקום מועדון דיירים, ספרייה, מתחם מתקני כושר, וגן שעשועים קטן לרווחת הנכדים שמגיעים לביקור. מדובר בפרויקט שישפר מאוד את איכות החיים של דייריו, ויאפשר לקשישים לחיות בצורה מכובדת.

זהו אחד המיזמים הבודדים לקשישים זכאי הדיור הציבורי שקרמו עור וגידים בעקבות קריאתו של משרד הקליטה לפני כמה שנים. בעוד שבהחלטת ממשלה מ-2011, שהובילה שרת הקליטה לשעבר סופה לנדבר, נקבע כי יוקמו 5,000 דירות קטנות לקשישים במיזמי דיור מוגן - בפועל הוקמו עד כה 400 דירות בכפר סבא, ראשון לציון וקרית אונו. 600 דירות נוספות נמצאות בשלבי תכנון ובנייה.

"לא נעים להגיד, ראשי ערים רבים לא רוצים פרויקטים לקשישים בערים שהם מנהלים, ובטח לא קשישים עניים", אומר מנכ"ל עמיגור, יובל פרנקל. לדבריו, עיריית כפר סבא היא אחת הבודדות שגילו עניין בפרויקטים לקשישים, ומחויבותה לפרויקט איפשרה להקים את המתחם במהירות שיא. "היתרי הבנייה התקבלו בתוך שמונה חודשים מיום הגשת התוכניות, והבנייה ארכה 22 חודשים נוספים - בסך הכל, 30 חודשים בלבד מהגשת התוכניות ועד לאכלוס. פרק זמן דמיוני בתחום הבנייה", הוא מספר. בתמורה, התוותה העירייה מדיניות שלפיה לתושבי כפר סבא תהיה קדימות באכלוס הפרויקט.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
קומפלקס הדיור החדש בכפר סבאצילום: רמי זרנגר

"פרויקט דיור מוגן לאוכלוסייה חלשה זה לא הדבר הכי סקסי לעיר, בטח לא כמו אזורי היי־טק או פרויקטים לזוגות צעירים", אומר יהודה בן חמו, ראש עיריית כפר סבא, "אבל יש דברים שלא עושים בשביל הכלכליות, אלא בשביל המוסר הבסיסי שלנו כחברה".

לפני כמה שבועות חתמו משרד השיכון, משרד האוצר והסוכנות היהודית הסכם להקמת עוד 2,500 דירות קטנות לקשישים על אדמות הסוכנות, באמצעות עמיגור. "בעוד שברוב האזורים אני מאכלס בבתי דיור מוגן קשישים שעלו לישראל בשנות ה-90, בכפר סבא אני מאכלס גם כאלה שעלו ב–2013", מספר פרנקל, "ההסכם החדש עם משרד השיכון מהווה הזדמנות לעוד ראשי ערים לעלות על הרכבת, ולפתור את מצוקת הקשישים העולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker