תגובות פושרות להעברת תוכניות פינוי-בינוי לוועדה לתכנון מהיר: "דרוש מהלך דרסטי"

ביום שאחרי פרסום הצעת החוק החדשה המרחיבה סמכויות לותמ"ל מגיבים רבים מעורכי הדין העוסקים במקרקעין בסקפטיות: "יש כבר ועדות תכנון שעובדות, וחוק תכנון ובנייה שקובע זמנים. אם צריך - עדיף להגדיל כח האדם בוועדות הקיימות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ניתן היה לצפות כי תוכניות משרד האוצר להרחיב סמכויות הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) יתקבלו במחיאות כפיים בקרב עורכי דין ויזמים מתחום התכנון והבנייה, שכן ממש כמו למדינה – לרובם יש אינטרס לזרז ולפשט ולייעל הליכי תכנון שאורכים שנים ארוכות. ואולם למחרת פרסום יוזמת החקיקה החדשה, לפיה ניתן יהיה להגיש לאישור הותמ"ל גם תוכניות בנייה בקרקע פרטית מרובת בעלים וכן תוכניות פינוי בינוי, התגובות בענף פושרות למדי.

לדברי עו"ד זיו סימון, בפרויקטי התחדשות עירונית, "פרויקטים רבים של פינוי בינוי תקועים היום בהליכים תכנוניים ארוכי שנים ויזמים רבים נמנעים מלהתחיל בפרויקטים בגלל הקשיים התכנוניים. נראה שהצעד החדש של שר האוצר הוא צעד קטן בדרך, אך רק מהלך דרסטי - שישים את נושא הפינוי בינוי בראש סדר העדיפויות הלאומי, ויקבע לוחות זמנים מוגדרים להליכי תכנון, אשר לא יעלו על שנה, יביא לשינוי המיוחל ולמימוש הפוטנציאל שבתכניות פינוי בינוי".

עו"ד מירי דונין
עו"ד מירי דוניןצילום: משרד עו"ד מרים דונין

לדברי עו"ד מירי דונין, המייצגת קבוצות בעלים במתחמים שונים של קרקע פרטית באזור המרכז, "אין ספק שהמטרה הכללית היא הגדלת היצע הדירות בישראל. אבל אני לא חושבת שהפעולות הללו של האוצר הן הדרך. יש כבר ועדות תכנון שעובדות, ויש חוק תכנון ובניה שקובע זמנים. פשוט צריך לעמוד בזמנים, ואם יש מחסור בכוח אדם בוועדות אז צריך לחזק אותן בעובדים. אמנם הצעד מאפשר האצה של בנית פרויקטים גדולים, אבל למה צריך את המגבלות של מעל 50 בעלים בקרקע ושיעור אחזקה של 15%? אם כבר כדאי היה לקבוע גודל מתחם לבניה רוויה".

לדברי עו"ד מארק שיפמן, סותרת הממשלה את מהלכיה שלה, כאשר בידה האחת היא מחזקת את הרשויות המקומיות במסגרת תיקון 101 לחוק התכנון והבניה שאושר רק לאחרונה, ובידה השניה מקדמת מסלול תכנוני עוקף ועדות, בשליטתה המוחלטת של הממשלה, דוגמת הותמ"ל. "מתן סמכויות לותמ"ל לפעול בתחומי התכנון של הועדות המקומיות והמחוזיות היא פעולה הנוגדת את תיקון 101 לחוק. החוק החדש אומנם עשוי להניב תוצאות מהירות, אך התוצאות הללו עלולות להתברר כפזיזות והנזקים ילוו אותנו שנים רבות". עוד לדבריו, "אם האוצר מעוניין לעודד מתחמים מועדפים לבניה, קיימות דרכים רבות במסגרת חוק התכנון והבניה ותמריצי מיסוי שונים".

ראול סרוגו, מנכ"ל חברת סרוגו המקדמת בין היתר גם פרוייקטי התחדשות עירונית ברך על ההחלטה. החלטת שר האוצר להמשיך את המגמה של ריכוז סמכויות היא נכונה ותתרום להגדלת היצע הדירות. אין ספק שהעברת הדיון לותמ"ל תקצר את הליך התכנון, יגדיל את היצע הדירות ותאפשר הוצאתם לפועל של עשרות פרויקטי פינוי בינוי. יחד עם זאת מאחר שישנם מאות פרויקטים אשר יכללו בין 300 ל- 500 יחידות דיור היה מקום להפחית את הרף ל- 300 יחידות דיור במקום 500 כפי שנקבע. חבל שפרויקטים אלו לא יידונו גם כן בותמ"ל אלא ימשיכו לדשדש בועדות המחוזיות הרגילות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker