ביהמ"ש יוכל להורות על פינוי כפוי של דיירים סרבנים מדירותיהם

הצעת החוק אושרה כדי לטפל בחסמים של פרויקטי פינוי־בינוי ■ הצעה נוספת תשחרר פרויקטים שנתקעו בשל מעורבותם של "קבלני חתימות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול שתי הצעות חוק שהגיש משרד המשפטים, שמבקשות לייעל קידום עסקות התחדשות עירונית.

ההצעה הראשונה היא לחוק "מארגני עסקות" להתחדשות עירונית, המבקש להתמודד עם תופעת קבלני החתימות - שמדי פעם מביאים לעיכוב ואף לביטול של פרויקטים להתחדשות עירונית. ההצעה השנייה היא תיקון לחוק "הדייר הסרבן", המאפשרת - במקרים של סירוב מתמשך ובלתי סביר מצד אחד מבעלי הנכסים במתחם פינוי־בינוי שלא לשתף פעולה עם העסקה - תפיסת חזקה בנכס על ידי נאמן מטעם בית המשפט.

"מארגני עסקות התחדשות עירונית", או בשמם המקובל יותר "קבלני חתימות", הם גורמים המתקשרים עם דיירי בניינים באזורים המיועדים לפינוי־בינוי בהסכמים לביצוע פרויקטים, אף שהם בעצמם אינם יזמים וחסרי יכולת מקצועית או כלכלית להוציא פרויקטים מסוג זה לדרך.

בפועל, משמשים אותם קבלני החתימות גורם שמייצג את המתחם מול יזמי פינוי־בינוי, עבור שיעור מסוים מהרווח. אחת התוצאות של פעילותם היא התייקרות העסקה, בשל הקופון שמבקש המתווך לגזור, שמקטין את התמורות לתושבים ולעתים מסכל את הפרויקט.

התחדשות עירונית רמת השרון
התחדשות עירונית רמת השרון צילום: אורן כהן

בדברי ההסבר לחוק, שיביאו משרדי השיכון והאוצר לאישור הוועדה, נטען כי "בפועל, ברבים מהמקרים המארגן לא מתקדם כראוי בגיבוש ההסכמות הנדרשות לשם מימוש העסקה, ואולם בעלי הדירות שחתמו עימו על הסכם לפני ההתקשרות נותרים כבולים להסכם ואינם יכולים להתקשר עם אחרים לשם ביצוע הפרויקט".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

החוק השני שאושר נועד להתמודד עם תופעת אי־יציאתן לפועל של עסקות פינוי־בינוי, בעקבות מה שמוגדר בחוק "התנגדות בלתי סבירה" של אחד או יותר מבעלי הדירות. "הצורך בהסכמת כל בעלי הדירות לשם ביצוע עסקת פינוי־בינוי מקנה לבעל דירה יחיד עמדת מיקוח בעייתית, שבה הוא עלול לעשות שימוש לרעה לעתים גם במחיר הכשלת העסקה", נכתב בדברי ההסבר. לפיכך, מוצע להעניק לבית המשפט את הסמכות להורות בצו על פינויו של בעל דירה מסרב, באופן שיאפשר קידום יציאתה של עסקת הפינוי־בינוי אל הפועל וכן למנות אדם שיוכל לפעול למימוש עסקות אלה.

"על פי המוצע, כאשר קיימת הסכמה של רוב מיוחס מבין בעלי הדירות במקבץ פינוי־בינוי לביצוע הפרויקט, יוכל בית המשפט להטיל על הדייר המסרב סירוב בלתי סביר, אחת משתי סנקציות: האחת היא זו הקבועה כבר היום בחוק - חובת פיצוי לדיירים שנפגעו מהסירוב. לחילופין, על פי התיקון המוצע, בית המשפט יוכל להורות בצו על פינוי הדירה של בעל דירה המסרב לפרויקט, ולמנות אדם שיהיה מוסמך בהתאם להוראות בית המשפט להתקשר בשם בעל הדירה המסרב בעסקת פינוי ובינוי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker