הרחבת סמכויות לוועדה לתכנון מהיר: תאשר תוכניות בנייה פרטיות ופרויקטי פינוי-בינוי

משרד האוצר רוצה להרחיב את סמכויות הותמ"ל: "משך הזמן הדרוש לאישור תוכנית מועדפת לדיור קצר בהרבה ממשך הזמן הדרוש לאישור תוכנית במסלול תכנוני רגיל" ■ במקביל, מוצע לבטל את חובת הממשלה להקצות 30% מכלל הדירות בתוכניות ותמ"ליות להשכרה לטווח ארוך

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד האוצר מקדם תיקון חקיקה שצפוי להרחיב משמעותית את סמכויותיה של הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה במתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל). מדובר בוועדה שהוקמה ב–2014 כדי לאשר בהליך מקוצר תוכניות גדולות היקף, בעיקר על קרקעות מדינה. כעת, לפי הצעת החוק החדשה יהיו שני שינויים מרחיקי לכת: הראשון, ניתן יהיה להגיש לאישור הותמ"ל גם תוכניות בנייה בקרקע פרטית מרובת בעלים; והשני, הותמ"ל תוכל לדון ולאשר גם תוכניות פינוי־בינוי.

"מאז הקמת הוועדה טופלו על ידה תוכניות רבות שכוללות אלפי יחידות דיור. מסתבר שמשך הזמן הדרוש לאישור תוכנית מועדפת לדיור קצר בהרבה ממשך הזמן הדרוש לאישור תוכנית במסלול תכנוני רגיל", נכתב בדברי ההסבר לתזכיר החוק, שהופץ ביום חמישי האחרון.

"בשל תרומתו החיובית של החוק להגדלת היצע הדיור באופן מהיר, מוצע להרחיב את סוג התוכניות שניתן להביא בפני הוועדה למתחמים מועדפים, כך שניתן יהיה להגיש לוועדה גם תוכניות לפינוי־בינוי ותוכניות מסוימות החלות על קרקע פרטית מרובת בעלים". עוד מוסבר כי "כיום, אישורן של תוכניות אלה נמשך על פני שנים רבות, ולאור הפוטנציאל שיש להן בכל הנוגע לייצור יחידות דיור רבות למשק תוך ניצול יעיל ומיטבי של הקרקע, מוצע לכלול גם אותן במסלול התכנון של הותמ"ל". החוק החדש מגדיר "קרקע מרובת בעלים" כ"קרקע שיש בה לפחות 50 בעלים, אשר חלקו של כל אחד מהם, למעט המדינה, אינו עולה כדי החזקה משמעותית של 15% או יותר משטח הקרקע".

כיום נחשב ריבוי הבעלים בקרקעות לבנייה, בעיקר במרכז, לאחד החסמים המרכזיים לקידום בנייה. זאת בעיקר בשל הליך האיחוד והחלוקה הסבוך שנדרש לשם חלוקת הזכויות בין בעלי הקרקע השונים, הליך שגורר אחריו גם לא מעט עררים מצד בעלי קרקע שחושבים כי קופחו — ולעתים, אף תביעות משפטיות. בין המתחמים שתכנונם תקוע ניתן למנות את חוף התכלת בהרצליה, וכן מתחמים נוספים בראשון לציון, נס ציונה, רחובות הוד השרון וחדרה.

מתחם חוף התכלת הרצליה
מתחם חוף התכלת הרצליה צילום: ד. קייזר מ. קייזר א

לפי הצעת החוק, המלצות על קביעת קרקע מרובת בעלים כמתחם מועדף לדיור יינתנו פעמיים בשנה לפי המלצת צוות ששיורכב מנציג שר המשפטים, נציג מנהל מינהל התכנון ונציג שר האוצר, ובלבד שהצוות שוכנע כי ניתן יהיה לתכנן בקרקע 1,500 דירות לפחות. עוד מוצע כי שר האוצר יקבע בתקנות אמות מידה שוויוניות לצורך גיבוש המלצת הצוות בקרקע מרובת בעלים, שיתייחסו לכמות יחידות הדיור שניתן לתכנן במתחם, מידת התאמתה של הקרקע לתוכניות מתאר מחוזיות וארציות, מידת הזמינות החזויה להוצאת היתרי בנייה במתחם, שיעור יחידות הדיור שייועדו לדיור בהישג יד ועוד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

החלטה על קביעת קרקע הכלולה במתחם לפינוי־בינוי כמתחם מועדף לדיור, תיקבע לפי המלצת מנהל מינהל התכנון, לאחר ששוכנע כי ניתן לתכנן בקרקע לפחות 500 יחידות דיור. בעוד שתוקפן של תוכניות ותמ"ליות פג אם ביצוען לא החל תוך ארבע שנים מתאריך האישור, במתחמי פינוי־בינוי שיוגדרו כמתחמים מועדפים לא יחול כלל זה — בשל מורכבות התוכניות.

כמו כן, במתחמי פינוי־בינוי שיוגדרו מתחמים מועדפים לא תחול הקצאה של 30% מהדירות להשכרה לטווח ארוך, מחציתן במחיר מופחת, כפי שקובע כיום החוק לגבי מתחמים מועדפים רגילים. זאת, בשל הכדאיות הכלכלית הפחותה של מתחמים מסוג זה ביחס לפרויקטים בקרקע פנויה. בקרקעות פרטיות מרובות בעלים נקבע כי 15% מכלל הדירות המתוכננות ייועדו לפרויקטים להשכרה לטווח ארוך.

פחות דיור בר-השגה בפריפריה

לפי ההצעה לתיקון לחוק לקידום מתחמי דיור מועדפים, חובת הממשלה להקצות 30% מכלל הדירות בתוכניות ותמ"ליות רגילות לדיור בהשכרה לטווח ארוך — תבוטל.

בתחילת נובמבר נחשף 
ב–TheMarker כי בישיבה של קבינט הדיור הנחה שר האוצר, משה כחלון, לקדם תיקון חקיקה שיפחית משמעותית את מספר הדירות המיועדות להשכרה ארוכת־טווח ולהשכרה מוזלת, בעיקר בפריפריה. שם, לטענת המשרד, ישנה כדאיות כלכלית פחותה בביצוע הפרויקטים. כעת נראה כי הנחיה זו מיושמת.

עד כה ניתן היה להצדיק את הפחתת שיעור ההקצאה ב"מקרים חריגים", אך השימוש בנימוק זה נעשה לעתים קרובות מאוד, עד שלפני כחודשיים עתרה נגד המדינה בנושא שורת ארגונים - בהם האגודה לזכויות האזרח, עמותת המתכננים "במקום" וארגון אדם טבע ודין.

על פי תזכיר החוק, "מוצע להרחיב את סמכותה של הממשלה, לקבוע שיעור נמוך מהשיעור שנקבע בסעיף 4 אף במקרים שאינם חריגים וככל שהתוכנית חלה במחוזות הצפון והדרום, לאור ערכי הקרקע הנמוכים במחוזות אלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker