מחירי הדירות זינקו ב-1.1% - הרמה החודשית הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות

העלייה במחירי הדירות בקצב שנתי - 7.6% ■ מחירי הדירות קפצו בכ-3% מאז נכנס כחלון לתפקידו

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הציבור אינו ממתין ליישום מבצעי דירות מוזלות במסגרת  "מחיר למשתכן", ואולי אף לא נוטע בהם תקווה. אחרת קשה להסביר את קפיצת מחירי הדירות בשיעור של 1.1% בחודש הראשון שאחרי החגים. עליית המחירים השנתית שנמדדה אז הגיעה ל-7.6%. מדובר בעלייה החודשית הגבוהה ביותר מאז המדד שנמדד בנובמבר-דצמבר 2013, שהגיע לרמה של 1.5%, וגם אם באוצר ינסו לטעון, שמבצעיו של שר האוצר משה כחלון טרם ירדו אל רוכשי הדירות ועל כן אין לדבר על בעיות בתכניות שלו – השוק משדר מסר ברור, שצריך לפענח.

כחלון נכנס לתפקידו במאי 2015, ומאז פעל בנמרצות רבה, בניגוד לקודמו בתפקיד, יאיר לפיד, שדיבר הרבה על מע"מ 0, אבל בפועל דבר לא יצא מהתכנית, למעט ביקושים כבושים שהתפרצו בשנה שעברה.

משה כחלון
משה כחלוןצילום: ליאור מזרחי

כחלון, לעומת זאת, קידם במהירות את העברת סמכויות התכנון למשרדו, והאיץ הליכי תכנון – שרובם על הנייר ואינם רלוונטיים כלל למשבר מחירי הדירות הנוכחי; במקביל, פעל להעלות את שיעורי המיסוי על דירות להשקעה, ולקדם מגוון צעדים נוספים בתחום המיסוי – כגון צמצום הפטורים שמשפרי דיור מקבלים כיום על מס שבח, במיוחד יורשים ואותם אלה שרוכשים מדירות חדשות, אך לא ממהרים למכור את דירותיהם הישנות; בנוסף מדברים רבות על הגדלת כוח האדם בתחום הבנייה, על מנת לקצר הליכי בנייה, עד כה ללא תוצאות ממשיות.

לאור הפעילות הרבה שכחלון ואנשיו רשמו בתקופה קצרה, התנהגויות השוק שנרשמו בתקופתו של כחלון, אינן רק תגובה לכשלון של לפיד במע"מ 0, אלא לפחות חלקן הן תגובה אוטנטית למדיניות של כחלון.

זו הגיעה בצורה המוחשית ביותר על ידי משקיעים: אלה ששמעו כי כחלון עומד להעלות את מס הרכישה על דירות להשקעה ברבעון השלישי של השנה, מיהרו לרכוש דירות בחודש יוני, מה שהפך את החודש הזה לחודש שיא של כל הזמנים בהיקף רכישת דירות, ואת הרבעון השלישי – לרבעון השיא; בחודשים שלפני העלאת המס, מדד מחירי הדירות עלה בכמעט 2%, עדות להסתערות המשקיעים; ברבעון שלישי, שבו המס כבר הוחל, רשם שפל בשיעור השתתפות המשקיעים בשוק. בשלושת החודשים שלאחר המס, מחירי הדירות עלו באחוז.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אין מדובר בעלייה זניחה, מה גם שנשמט השטיח מתחת לטיעון, שהמשקיעים הם אלה שמעלים את מחירי הדירות. מיד אחרי החגים מחירי הדירות קפצו ב-1.1%, ובסך הכל בכ-3% מאז נכנס כחלון לתפקידו.

לציבור יש סיבות טובות שלא להאמין לתכניות של כחלון, שהראשונה שבהם היא נסיון העבר עם הבטחות הממשלה בתחום הדיור, שהעלה רק עליות מחירים נוספות;  הקואליציה בת 61 חברים, שנתונה במשברים כמעט שבועיים מצד חברי סיעות סוררים – ודאי שאינה מגבירה את האמון; ולבסוף – גם התכניות של כחלון נתונות לביקורת לא פשוטה ולפחות הצעדים בתחום המסיוי גרמו לעצבנות רבה בשוק. וכשהשוק לחוץ – עליות המחירים הן רק עניין של זמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker