האחים חג'ג' נגד פלאטו שרון: אדמות המריבה של פרדס דכה ביפו

הדיווח של קבוצת חג'ג' על רכישת שטח של 3 דונמים בשכונת פרדס דכה ביפו הוביל לעימות חריף מול שמואל פלאטו שרון ושיכון ובינוי, המקדמים בעשור האחרון תוכנית פינוי-בינוי במקום ■ גם תושבי השכונה אינם טומנים ידם בצלחת - וכמה מהם הגישו תביעות נגד היזמים

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תל אביב יפו פרדס דקה צילום: דודו בכר
נמרוד בוסו

עימות עסקי חריף, שבו מעורבות מצד אחד חברות הנדל"ן שיכון ובינוי והנווד (Henwood) שבשליטת איש העסקים וחבר הכנסת לשעבר שמואל 
פלאטו שרון, ומצד שני קבוצת חג'ג' שבשליטת האחים יצחק (צחי) ועידו חג'ג', מאיים על עתידו של אחד מפרויקטי הבנייה הגדולים והשאפתניים המקודמים בימים אלה בלב גוש דן, במתחם פרדס דכה שנמצא בדרום-מערב יפו.

המתחם, ששטחו 123 דונם - מתוכם כ-100 דונם קרקעות מדינה ו-23 דונם קרקעות בבעלות פרטית - נמצא בקרבת גבולה הדרומי של יפו עם בת ים, ממערב לרחוב שדרות ירושלים ומדרום לרחוב סהרון. בעשורים שחלפו מאז שנות ה-40 של המאה הקודמת, שבהן רכש את שטח המתחם אחמד ח'ליל דכה, התפתחו המגורים במקום בצורה לא מוסדרת, על פי רוב במבנים לא תקניים וללא תשתיות הולמות.

כיום אמנם נחשב האזור לאחד החלשים בתל אביב, אבל מיקומו בקרבת קו החוף ובסמוך לתוואי הקו האדום המתוכנן של הרכבת הקלה, גורם לכך שיזמים לוטשים אליו את עיניהם. הבעיה היא שכיום המתחם מאכלס מספר רב של יורשים - רובם צאצאיו של ח'ליל דכה, שהלך לעולמו ב-1968, בעלי זכויות מוכרות בקרקע הפרטית, וכן מספר גדול של פולשים, שתפסו חזקה בשטח במהלך העשורים האחרונים.

ב-2007 חתמה חברת הנווד על הסכם אופציה לקידום תוכנית פינוי-בינוי במקום, עם כ-100 משקי בית של יורשים ופולשים. ב-2011 חתמה עמם החברה על הסכם נוסף, הקובע את גובה הפיצוי שלו יהיו זכאים מי שיתפנו מהמקום במסגרת הפרויקט. בין לבין, ב-2009 הצטרפה שיכון ובינוי נדל"ן לפרויקט כשותפה עם הנווד. על פי ההסכם, חלקה של שיכון ובינוי בחברה המשותפת שתוקם לפיתוח הפרויקט יהיה 75%, ואילו חלקה של הנווד יהיה 25%. על פי חלוקת העבודה, אחראית שיכון ובינוי על קידום תוכנית חדשה למתחם, וכיום נמצאת החברה בהליכי הגשת תוכנית לבניית כ–2,000 דירות בשטח.

צחי ועידו חג'ג' צילום: טל צ'יקורל

כדי לממש את הסכמי הפינוי, היה על היזמים לבצע יחד עם תושבי המקום רישום בעלויות בקרקע. עד לאחרונה רישום שכזה לא בוצע מעולם, גם לא על ידי ח'ליל דכה עצמו. לדברי עו"ד דליה זלצר־ליפשיץ, המייצגת את היזמים, משימת הרישום נמשכה כמה שנים, והושלמה רק במאי 2015. בסמוך לסיום רישום הבעלות על שם התושבים, ולפני שהתחיל הליך העברת הזכויות במקרקעין לחברות היזמיות, כפי שקובע הסכם הפינוי־פיצוי שנחתם עם התושבים, התברר כי חלק מתושבי המתחם מכרו את הקרקע, שבעלותם עליה הוסדרה זה עתה, לחברה הציבורית מלון רג'נסי שבשליטת קבוצת חג'ג'.

המידע על המהלך נחשף בראשונה בהודעה לבורסה שפירסמה חברת מלון רג'נסי באפריל 2015, ובה הסבירה כי ההסכמים נחתמו שלושה חודשים קודם לכן, עם מתווך בשם ראובן אליהו, לרכישת זכויותיו "בשני הסכמי אופציה סחירים, שבהם התקשר עם שני צדדים שלישיים שונים". ואולם רק ב-21 באפריל חתם אליהו על הסכם האופציה שלו עם תושבי המתחם. את העיכוב בדיווח הסבירה חברת מלון רג'נסי בכך ש"פרסומה ברבים של העובדה כי החברה חתמה על ההסכם עם המסחר (עם אליהו; נ"ב) טרם חתימתו על הסכמי האופציה עם המוכרים, היה עלול למנוע את השלמת העסקות".

בספטמבר האחרון הגישו חמישה מתושבי השכונה תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד פלאטו שרון והחברות הנווד ושיכון ובינוי. החמישה טוענים כי הם מייצגים את מרבית תושבי פרדס דכה, וכי מי שנבחר כמיופה כוח מטעם השכונה, עו"ד זוהיר דכה, חתם על ההסכמים שלא על דעת התושבים. לפני כשבועיים אף הוגשה על ידי חמשת התובעים בקשה לצו מניעה נגד רישומי הערות אזהרה על שמם של היזמים בשטח. בחודש שעבר הם אף הגישו בקשה לצו מניעה נגד כוונת החברות לרשום הערות אזהרה על שמם.

שמואל פלאטו שרון צילום: אייל טואג

"העסקה בושלה על ידי 
איש קש מטעם קבוצת חג'ג'"

החברות הנווד ושיכון ובינוי טוענות כי יש קשר הדוק בין התביעה לבין פעילות האחים חג'ג'. לטענתן, ראובן אליהו לא היה אלא איש קש מטעם קבוצת חג'ג' - ובתשובה שהגישו באחרונה לבית המשפט, טוענות שתי החברות כי "החברה (קבוצת חג'ג'; נ"ב) חתמה מראש על הסכם שלפיו רכשה מאותו איש קש את הזכויות במקרקעין נשוא ההסכם מתושבי המתחם, עוד בטרם רכש איש הקש את אותם המקרקעין. כלומר, העסקה בושלה ונרקחה עם איש הקש, כך שהוא נשלח אל המוכרים עם כספים, ובידו הסכם חתום לסיחור המקרקעין שירכוש לחברה הבורסאית".

לטענת היזמיות, מתוך 3.2 דונמים באזור פרדס דכה, 600 מ"ר הם למעשה חלק מהשטח שלגביו כבר נחתמו על ידי הנווד הסכמי אופציה ופיצוי הבעלים, ושלגביו ביצעו המחזיקים מכירה כפולה ולא חוקית. "מדובר בשטח שנתפס במשך השנים על ידי מאות בני משפחות של פולשים, שהתיישבו על קרקעות של המינהל (רשות מקרקעי ישראל; נ"ב), המדינה, עיריית תל אביב ויורשי הבעלים הפרטיים, שבנו במקום בנייה פראית ללא היתר כחוק, הקימו בתי עסק, והפכו את האזור כולו לאזור פרוע ומפחיד, שבו פרחו פשע וסמים וששמו נודע לשמצה", נכתב בתשובת הנווד ושיכון ובינוי לבית המשפט.

על פי ההסכמים שנחתמו בעבר עם החברות הנווד ושיכון ובינוי, אמורים היורשים לקבל עד 400 אלף דולר תמורת פינויים. ואולם מאז מחירי הנדל"ן עלו, ולדברי גורמים בשתי החברות, ייתכן כי המוטיבציה של כמה מהיורשים להשתחרר כעת מההסכמים נובעת מהצעות משופרות שמוצעות על ידי חברות מתחרות.

בהנווד ובשיכון ובינוי מצביעים על אחריותה של קבוצת חג'ג' להתפתחויות המשפטיות האחרונות. בתשובתן לבקשת צו המניעה, שהוגשה על ידי תושבי המתחם באמצעות עוה"ד ד"ר פנחס זלצר וגליה זלצר־ליפשיץ, נכתב כי "מטרתו של צו המניעה המבוקש אינו שמירת המצב הקיים, כי אם לשנותו. מאז שהתחילו המבקשים (תושבי השכונה; נ"ב) לחוש כי כתוצאה מפעילות המשיבים (הנווד ושיכון ובינוי; נ"ב) יש סיכוי רב לשיפור התכנון - ובמלים אחרות, להגדלת הכמות המאושרת של מספר יחידות הדיור במתחם - התחילו חלק מבעלי הזכויות, שהם בעלי שררה ובעלי השפעה, לבוא בדרישות לעצמם ולנסות לבצע מקצה שיפורים בתנאים שאותם סיכמו עם המשיבים".

עוד טוענות החברות בתשובתן כי "למטרות נואלות אלה אף ביצעו המבקשים עסקות מכר כפול, לאחר שכבר התחייבו למכור את מלוא זכויותיהם למשיבים על פי הסכם היזמות, והסנונית הראשונה היתה מכר חלק מהזכויות שלגביהן התחייבו ליזם מקרקעין זריז - חברת מלון רג'נסי ירושלים, שעליה השתלטה קבוצת האחים חג'ג'".

"פלאטו שרון לא דיווח 
על ההסכם עם בעלי הקרקע"

מקבוצת חג'ג' נמסר בתגובה: "בינואר 2015 התקשרה קבוצת חג'ג' עם ראובן אליהו בהסכם לסיחור באופציה שהחזיק, עם מספר רב של בעלי קרקע בחלקה מספר 3, שהיא בת כ-3.2 מתוך כ-123 דונם בפרדס דכה שביפו. בעקבות דיווח כדין שביצעה בגין העסקה, פנה פלאטו שרון לחברה והעלה טענה כי לפני תשע שנים חתם על הסכם קומבינציה עם בעלי מקרקעין בפרדס דכה, ובתוך כך גם עם כ-16% מבעלי חלקה 3 - עסקה שעליה לא דיווח שרון ולא רשם בגינה הערות אזהרה.

באחרונה הגישו לבית המשפט כמה בעלי זכויות בפרדס דכה, שרובם אינם מחלקה 3, תביעה נגד שרון והחברה שבבעלותו, בטענה כי הפר הפרה יסודית את ההסכם עמם וכן בטענה של זיוף חתימות. לקבוצת חג'ג' אין יד ורגל בתביעה זו - והיא איננה צד להליך. הטענות בדבר מעורבות של קבוצת חג'ג' בהליך המשפטי הן משוללות כל יסוד, כמו גם הטענה כי החברה עשתה יד אחת עם ראובן אליהו ושלחה אותו למוכרים".

המתווך ראובן אליהו דוחה מכל וכל את טענותיה של הנווד כי שימש בעסקה איש קש מטעם חג'ג': "אני ניגשתי לשטח הזה עוד הרבה לפני שידעתי עם מי אלך לעסקה", אמר. "קודם כל הגעתי להבנות עם בעלי הזכויות, ורק אחר כך החלטתי לאיזו חברה לחבור. מלבד חג'ג' היו עוד שתי חברות שהובאו בחשבון".

בנוגע לטענת הנווד ושיכון ובינוי כי הבעלים שעמם נקשר כבר מחויבים להם בהסכם אופציה, הבהיר אליהו כי "מתוך כ-3.5 דונמים, על קרוב ל-3 דונמים אין כל מחלוקת כי מעולם לא סיכמו דבר עם הנווד. לגבי כ-580 מ"ר שלגביהם יש להנווד טענות, בידי תצהיר חתום על ידי הבעלים כי מעולם לא חתם על דבר מול הנווד וכי חתימתו זויפה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker