מענה למצוקת הדיור: יותר הקצאות דירות ל"בני מקום" במסלול מחיר למשתכן

מועצת מקרקעי ישראל החליטה להגדיל את שיעור ההקצאות באזורי עדיפות לאומית וקו עימות עד ל-35% אחוז, ובמרכז הארץ עד ל-25% ■ פיצוי כספי יינתן לרשויות המקומיות שהמסלול עלול להביא להפחתה בהכנסותיהן

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מועצת מקרקעי ישראל החליטה בישיבתה אתמול (ד') להגדיל את שיעור הקצאת הדירות ל"בני מקום" במסלול מחיר למשתכן באזורי עדיפות לאומית וקו עימות עד ל-35% אחוז, ובמרכז הארץ עד ל-25%.

המועצה, בראשה עומד שר האוצר, משה כחלון, החליטה על השינוי בשל הצורך לתת מענה למצוקת הדיור באזורים אלו, ובגלל הרצון לתמרץ רשויות מקומיות להצטרף למהלך הורדת מחירי הדיור באמצעות שיווק יחידות דיור במסלול מחיר למשתכן.

בנוסף, החליטה המועצה כי יינתן פיצוי כספי לרשויות המקומיות שמסלול מחיר למשתכן עלול להביא להפחתה בהכנסותיהן מחלף היטל השבחה, בשל ויתור המדינה על הכנסות מהקרקע. "החלטה זו מפצה את הרשויות באופן מדורג לפי ערך הקרקע, והיא לא תחול על רשויות בהן ערכי הקרקע גבוהים מ-800 אלף שקל, שכן סך ההכנסות שלהם גבוה ומפצה על אובדן חלף היטל השבחה", הוסבר בהחלטת המועצה. עלות הפיצוי לרשויות לשנת 2015 מוערכת בכ-190 מיליון שקל, ובשנת 2016 צפוי ערך הפיצוי להסתכם בכ-200 מיליון שקל.

כמו כן, אישרה המועצה את ההחלטה לרכישת זכויות מרוכזת למגורים על ידי אגודה חקלאית שיתופית שהיא קיבוץ מתחדש, קיבוץ שיתופי או מושב שיתופי. בהתאם להחלטה זו, תהיה האגודה השיתופית של הקיבוץ רשאית לרכוש במרוכז בשלושה שלבים את זכויות המגורים בקיבוץ, המוקנות על פי תמ"א 35. רכישה מרוכזת זו פוטרת את הקיבוץ מהחובה לשלם לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) כל תשלום נוסף, או לקבל את חתימתה בגין הקמת יחידות דיור שנרכשו בקיבוץ.

קיבוץ שדה נחמיה
קיבוץ שדה נחמיהצילום: דרור ארצי

כזכור, אתמול פרסמנו כי בקרב מספר ארגונים העוסקים בצדק חלוקתי קיימת ביקורת על החלטה זו בשל היותה בלתי הוגנת לשיטתם, מאחר והיא מאפשרת את רכישת הזכויות במחיר נמוך משמעותית מערכה השמאי של הקרקע בחלק מהמקים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מנגד, בתנועה הקיבוצית בירכו על ההחלטה, ואמרו כי "קיים בקיבוצי התנועה מחסור של למעלה מ-10 אלף יחידות דיור לאלפי זוגות צעירים הממתינים שנים לאישורים. האישור שהתקבל היום הוא תולדה של משא ומתן מורכב ואינטנסיבי בין התנועה הקיבוצית לבין הנהלת רמ"י על אופן יישום חלופת האגודה, וזאת לאור העובדה כי מאז קבלת ההחלטה המקורית בספטמבר 2014, היא לא קודמה בפועל ולא התבצעה אף עסקה על פי המתווה המקורי.

לטענת הדרג המקצועי ברמ"י, ההחלטה המקורית, אותה הציעה ועדה ציבורית שמונתה על ידי שר השיכון, הייתה כללית מדי ונדרשו הבהרות בקשר לאופן יישומה. הבהרות אלו התקבלו בישיבה היום, וברובן החמירו את הפרמטרים ביחס להצעה המקורית מלפני שנה וחצי.

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, אמר כי "הפעילות שלנו בחודשים האחרונים מונעת מתוך רצון להגדיל את סל האפשרויות הישימות לגידול טבעי בקיבוצים. אנו מודים לקבינט הדיור בראשותו של אביגדור יצחקי, המבקש לטפל במצוקת הגידול הטבעי בקיבוצים, אחרי שנים של עוינות. לאחר אישור מועצת מקרקעי ישראל יעמדו לרשות הקיבוצים ארבע חלופות שיאפשרו לקדם טיפול בגידול הטבעי וישרתו את הצמיחה הדמוגרפית. זו העת להפסיק לדבר ולהתחיל לעשות. קיבוצים המעוניינים לאמץ חלופה זו, חייבים להתכונן עכשיו ולהזדרז בהגשת התוכניות הנדרשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker