בכיר לשעבר בעמידר תובע: פוטרתי לאחר חשיפת ניסיון למכור מאות דירות למקורבים - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בכיר לשעבר בעמידר תובע: פוטרתי לאחר חשיפת ניסיון למכור מאות דירות למקורבים

מנהל האגף שהדליף את ניסיון המכירה של מאות דירות הדיור הציבורי בתקופת כהונתו של אורי אריאל כשר הבינוי, פוטר כמה ימים לאחר מכן ■ כעת הוא תובע 3 מיליון שקל ■ עמידר: "העובד קיים קשר אינטימי עם עובדת הכפופה לו ובעצמו נתן יד למכירת מאות דירות"

8תגובות

כתב תביעה שהוגש באחרונה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב על ידי בכיר לשעבר בעמידר, נגד מעסיקתו ונגד יו"ר דירקטוריון החברה יצחק לקס, מגולל מסכת של התנהלות מושחתת לכאורה, שבה מעורבים לקס, השר שמינה אותו לתפקידו, אורי אריאל, ובכירים 
נוספים בחברה.

לטענת התובע, מהלכים שביצע לחשיפת המעשים הביאו לפיטוריו מעמידר מיד לאחר דליפת המידע, תוך שהחברה מעלה נגדו האשמות שווא, ובהם הטרדה מינית ודיווחים כוזבים לגבי שעות עבודתו. בעמידר טוענים מנגד כי הסיבות לפיטוריו היו ענייניות לחלוטין, ונבעו מליקויים קשים שנמצאו בתפקודו.

התובע, שלומי נבון, לשעבר מנהל אגף בכיר ויו"ר ועדת המכרזים של עמידר, היה הגורם שהעביר לפני כשנה, בדצמבר 2014, לידיה של ח"כ אורלי לוי־אבקסיס (ישראל ביתנו), מידע על ניסיון למכירת מאות דירות לגופים שונים שאינם קשורים בדיור ציבורי, ושחלקם מקורבים לשר אריאל ולבית היהודי — כדי שתפנה בנושא למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה. בסמוך להעברת המידע דלף הסיפור גם לכלי התקשורת, ועורר סערה ציבורית שכתוצאה ממנה הורה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, למשרד הבינוי ולעמידר לעצור לאלתר את מכירת הדירות.

על פי הנטען בתביעה, לאחר שנחשפו ההדלפות על ידי הנהלת החברה פעל לקס לפיטוריו באופן מיידי, תוך פברוק האשמות על הטרדה מינית וברישום כוזב של שעות עבודה כעילות לפיטוריו, ולאחר מכן אף התעלם מהוראת מבקר המדינה יוסף שפירא, שבדק את נסיבות פיטוריו ואייש את תפקידו בטרם הסתיימה הבדיקה. סכום הפיצוי שתובע נבון מהחברה ומלקס הוא 3 מיליון שקל.

יצחק לקס, יו"ר עמידר
אייל טואג
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"פיטורי התובע נבעו מסיבה אחת ויחידה: אי־הסכמתו לשתף פעולה עם ניסיונות להטות מכרזים, ופנייתו של התובע אל לוי־אבקסיס כדי שתביא לידיעת מבקר המדינה את דבר ההתנהלות החמורה בנתבעת — והכל במטרה טהורה למנוע הטיית מכרזים, מכירת נכסים, הוצאת נכסים מידי הציבור והוצאת כספי ציבור שלא כדין", נכתב בתביעה שהגישו עו"ד גיא מדמוני לנדאו ועו"ד אורן גרוס, ממשרד נעמי לנדאו ושות'.

את תפקידו בעמידר התחיל נבון ב–2005, אז זכה במכרז לתפקיד מנהל אגף כלכלה ותכנון. ב–2007 קודם לעמוד בראש אגף המאחד שני אגפי ליבה — הדיור והגבייה, ובאפריל 2010 התחיל לשמש גם יו"ר ועדת המכרזים של החברה. ואולם על פי התביעה, מסלול זה של התקדמות בסולם הדרגות נקטע בסמוך למינויו של לקס ליו"ר דירקטוריון החברה באוקטובר 2014. אז הועברה אל נבון בקשה מטעם לקס, לסייע לגופים שהשר אריאל חפץ ביקרם לזכות במכרזים לשיפוץ וניהול מועדוניות, וכן לשפץ דירה המשמשת ישיבה במצפה רמון. בעקבות הדברים הבהיר נבון כי לא ישתף פעולה עם ההנחתה וכי "הדרך היחידה החוקית והמקובלת לביצוע התקשרות כגון זו היא פרסום מכרז חוקי ופומבי". לטענת התביעה, בעקבות המצב שנוצר פנה מנכ"ל החברה דאז, יעקב ברוש, אל נבון, והסביר לו כי מופעל עליו לחץ כבד להעברתו מתפקידו כיו"ר ועדת המכרזים.

בנובמבר הוחלט על שינוי הרכב ועדת המכרזים, כשלטענת התביעה הפעם היה הרכבה נוח יותר ללקס: "כבר בישיבה הראשונה של חברי ועדת המכרזים החדשה, שרובה ככולה מורכבת מחברים 'מטעם', הציג יו"ר הועדה החדש (שכאמור החליף את התובע) ודרש מחברי הוועדה לאשר התקשרות בנושא המועדוניות — אותה התקשרות שהתובע סירב לאשר". כאמור, חלק מהזוכים במכרזים לניהול אותן המועדוניות היו גופים המקורבים לבית היהודי, בהם בית מוריה בבאר שבע וגרעין תורני בדימונה.

אולם פרשת המועדוניות היתה רק המבוא לפרשה שעוררה סערה ציבורית גדולה הרבה יותר — ניסיון משרד הבינוי למכור לכאורה מאות דירות עמידר, בעיקר באזורי הפריפריה, לשלל גופים ועמותות, בהם ישיבות וגרעינים תורניים, ובמחירים מגוחכים. המחירים שבהם הוצעו אותן דירות למכירה היו נמוכים בצורה קיצונית, ודאי ביחס למחירים בשוק. זאת כשבין היתר הוצעו דירות בכ–50 אלף שקל בקרית שמונה ובכ–65 אלף שקל בבאר שבע.

שר החקלאות אורי אריאל
מוטי מילרוד

לטענת התביעה, "קיבל התובע הנחיה שהועברה מהשר אריאל, המאשרת מכירתן של כ–300 יחידות דיור לעמותות וגופים המזוהים עם השר. הניסיון למכירת דירות אלה בוצע בניגוד לדין, במחירים נמוכים משמעותית ממחירי השוק, תוך כוונה לתת את הדירות לעמותות בפטור ממכרז וללא הערכת שווי מסודרת של שמאי". לאור זאת, טוענת התביעה, פעל נבון במהירות לסיכול המהלך, ופנה אל לוי־אבקסיס, המשמשת בכנסת יו"ר השדולה למען הדיור הציבורי, והעביר לה את החומרים הנוגעים להליך המכירה. "במסגרת הפגישה שטח התובע את חששותיו, ובעקבותיה לוי־אבקסיס העלתה את הנושא בשמו לידיעת מבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה".

ב–30 בדצמבר 2015 נחשף הסיפור על ידי חדשות 2, ושבוע לאחר מכן הורה היועץ המשפטי לממשלה לבלום את הליך המכירה. עוד באותו היום, נטען, זומן נבון לפגישה אצל מנכ"ל החברה, וזה ביקש ממנו להתלוות לחדר יו"ר הדירקטוריון, במה שהתגלה לטענת נבון כמארב. "הנתבע הודיע לתובע כי התקבלה בביתו של אחד ממנהלי עמידר תלונה אנונימית שלפיה התובע מטריד מינית עובדת באגף, מנצל אותה וסוחט אותה. זאת ועוד, כדי להוסיף נופך דרמטי, הנתבע אחז בידו את טיוטת דו"ח השעות לדצמבר 2014 של התובע, וטען כי התובע שיקר בדיווחיו".

נבון כמובן הכחיש את ההאשמות, וטען כי אכן ישנם "יחסים חבריים" עם אחת העובדות בחברה, אולם טוען גם כי הנושא דווח כנדרש לברוש. למרות זאת, טען נבון, עוד באותו היום נדרש לעזוב מיד את משרדי החברה ולא הורשה עוד לחזור אליהם, וזאת לפני שהיה יכול להגיב לטענות נגדו. רק כמה ימים לאחר מכן קיבל זימון לשימוע. ב–18 בינואר. שבוע לאחר הפסקת עבודתו של נבון קבעה חוקרת חיצונית שמונתה לבדוק את הנושא על ידי החברה כי נבון לא הטריד מינית איש. בתחילת פברואר נערך לנבון שימוע, שבסופו התקבלה החלטה לפטרו. מיד לאחר מכן שלח עורך דינו של נבון באותה העת בקשה למבקר המדינה למתן צו הגנה כחושף שחיתות, מה שיביא לביטול פיטוריו, אולם צו כזה לא ניתן. עם זאת, לאחר פנייה חוזרת מטעמו וכן מטעם לוי־אבקסיס, החליט המבקר במארס כי "עד לדיון שנקבע לא יינקטו על ידה הליכים לאיוש משרתו דרך קבע". למרות הוראה זו, מינתה החברה שלושה שבועות מאוחר יותר ראש אגף גבייה ודיור חדש.

לקס: "הדברים מופרכים לחלוטין"

בעמידר דוחים בתוקף את הטענות שהעלה נבון בתביעתו. בשיחה עם לקס, הוא טוען כי איש בחברה כלל לא היה מודע לכך שנבון היה זה שהדליף את המידע על הכוונה למכירת הדירות עד לפניית מבקר המדינה אליהם בנושא. "אם לדעת נבון זאת הסיבה לפיטוריו, היה עליו לציין זאת בשימוע שנערך לו, ומוזר שלא אמר דבר בנושא אז", אמר לקס. "הסיבה האמיתית לפיטוריו היא תלונה שקיבלנו בעניינו בדבר יחסים אינטימיים עם עובדת הכפופה לו, שהוגשה כמה שבועות לפני פרסום הכתבה, ושנבדקה ונמצאה כנכונה, וכן שורת דיווחי נוכחות שנמצאו כשקריים. רצה הגורל והבדיקה הסתיימה כמה ימים לאחר פרסום הכתבה".

לקס דוחה את הטענה למעורבותו במהלך למכירת 300 הדירות, וטוען כי בכל מקרה לא היה יכול להורות לאיש מעובדי החברה לפעול למכירתן. "הדירות הן של משרד הבינוי, והוא זה שיזם את המכירה ושלח את המכתבים לגופים השונים שהוצעו להם הדירות. אנחנו אפילו לא מכותבים. עמידר כחברת הניהול היא חסרת כל סמכות להחליט על מכירה כזו". עם זאת, מציינים בחברה כי "ועדת מחירים", ועדה משותפת למשרד הבינוי ולעמידר, שבה היה חבר גם נבון כמה שנים, פעלה למכירתן של לא פחות מ–840 דירות דיור ציבורי בתקופת חברותו לגופים ציבוריים, ומביעים תמיהה מדוע לא הביע התנגדות למכר הדירות באותה התקופה.

לגבי ההחלטות בדבר שיפוצי המועדוניות, בחברה מאשרים כי חברי ועדת המכרזים אכן הוחלפו זמן קצר לאחר כניסתו של לקס לתפקיד, אולם טוענים כי הדבר נעשה רק לאחר שחלפו ארבע שנים ללא כל שינוי בהרכב, בעוד נוהלי החברה מחייבים רענון מדי שלוש שנים. עוד נטען שם כי הגופים שזכו בניהול המועדוניות הם מגוונים, וכי לצד הגרעין התורני בדימונה ובית מוריה בבאר שבע, בטבריה זכתה בניהול המועדונית תנועת הנוער העובד והלומד, בלוד החברה למתנ"סים, ובמועדונית נוספת בבאר שבע זכה תור המדבר, גרעין שיתופי בעיר.

לטענת לקס, התביעה שהוגשה היא חלק מהתסיסה שלה גרם הליך הרה־ארגון הנרחב בעמידר בשנה האחרונה תחת הדירקטוריון החדש, שבמסגרתו נדרשו בכירים רבים, ובהם נבון עצמו, לפנות את מקומם לאחר שנמצא כי אינם ממלאים את תפקידם כראוי. "ידענו שיעלו נגדנו האשמות וטענות רבות, וזה אכן קורה, אמר. "אבל בדברים המוצגים בתביעה אין ממש. הם מופרכים לחלוטין".

מהשר אריאל נמסר: "כפי שצוין בכתבה, התביעה שהוגשה אינה מופנית כלפיי, והטענות שעלו בפנייתכם משוללות יסוד".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#