קיבוצים שיתופיים יוכלו לרכוש את קרקעות המגורים בהנחה

על פי ההחלטה שתאושר היום במועצת מקרקעי ישראל, אגודות שיתופיות יוכלו לחתום על חוזה חכירה לדורות על כלל שטחי המגורים - עבור תשלום של בין 3.75%–33% משווי הזכויות על הקרקע ■ הפורום לצדק חלוקתי: "מכירת חיסול 'בנזיד עדשים'"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אייל טואג
נמרוד בוסו

מועצת מקרקעי ישראל, בראשות שר האוצר משה כחלון, צפויה לדון היום בהצעה שלפיה קיבוצים שיתופיים ואגודות חקלאיות שיתופיות יקבלו אפשרות לרכוש את שטחי המגורים בקיבוצים. אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, המועצה צפויה לאשר את ההצעה.

על פי המנגנון שקובעת הצעת ההחלטה (מס' 603), הקיבוצים והאגודות יוכלו לרכוש את כלל שטח המגורים בשטחם באמצעות תשלום חד-פעמי בסך 3.75% משוויין השמאי של זכויות המגורים הקיימות. לאחר התשלום, ישויך השטח לאגודה, וזו תוכל לחתום על חוזי חכירת משנה מול חברי הקיבוץ.

חברי קיבוץ חדשים יידרשו לתוספת תשלום של עד 33% משווי זכויות הבנייה. תשלום זה יידרש גם עבור כלל זכויות הבנייה שטרם מומשו, וכן עבור זכויות בנייה עתידיות. עם זאת, על פי ההחלטה, בחלק מהמקרים ניתן יהיה לפרוס את תשלום דמי החכירה המהוונים על פני 10, 15 ואף 19 שנה. מלבד זאת, באזורי עדיפות לאומית ובקיבוצי עוטף עזה יינתנו הנחות נוספות.

העיקרון שלפיו רשאים הקיבוצים לרכוש את הקרקעות בשליש משוויין נקבע לפני יותר מעשור, במסגרת החלטה 979, שכבר הוגשו נגדה כמה עתירות לבג"ץ - הן על ידי הקשת הדמוקרטית המזרחית והן על ידי התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים, כל גוף מטעמיו. ואולם, מלבד שינויים קלים, ההחלטה נותרה על כנה.

קיבוץ כפר בלום צילום: דרור ארצי

מסלול השיוך החדש שמעגנת ההחלטה שתידון היום מכונה "חלופת האגודה". מדובר באלטרנטיבה למסלול שיוך שכבר קיים כיום בקיבוצים, שמאפשר לחברי הקיבוץ לשייך את בתיהם באופן פרטי, בחוזי חכירה שנחתמים ישירות מול המינהל.

"חלופת האגודה" נולדה בעקבות פנייה של הנהגת התנועה הקיבוצית לשר השיכון הקודם, אורי אריאל, בטענה כי יש לאפשר לאגודות שיתופיות שחבריהן יחפצו בכך להיות "בעלות הבית" של זכויות הבנייה בקיבוצים, כדי לאפשר לחבריהן שליטה באופי והרכב האוכלוסייה, על מנת לשמר את צביון הקיבוץ. באופן זה, האגודה נהפכת לגורם ביניים, שחתום על חוזה חכירה מול רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), ומחכיר את הקרקע בעצמו לחברי הקיבוץ.

עו"ד רויטל ברילנשטייןצילום: עופר וקנין

כבר כיום מצויים כמה קיבוצים בהליך שיוך זכויות בנייה "פרטי", כלומר כזה שנחתם ישירות בין המינהל וחברי הקיבוץ - בהם קיבוץ להבות חביבה בשרון, קיבוץ דברת והמושב השיתופי תלמי יפה.

"הטבות לקיבוצים האמידים ביותר בארץ"

הפורום לצדק חלוקתי - תהודה, הקשת הדמוקרטית המזרחית והאגודה לצדק חלוקת תקפה אתמול את הצעת ההחלטה, וקראה לשר האוצר שלא לאשר אותה, מחמת היותה מיטיבה באופן בלתי־סביר עם המגזר הקיבוצי, ובראש ובראשונה עם קיבוצי מרכז הארץ. "מתן זכויות בנייה לאגודת הקיבוץ, בהיקף כמעט בלתי־מוגבל, באופן נרחב כל כך ובשיעורי התשלום הזעומים שנקבעו - הינו בלתי־סביר בעליל. מדובר למעשה על מכירת חיסול של הקרקעות בקיבוצים 'בנזיד עדשים'", טוענת עו"ד רויטל ברילנשטיין, שאף העבירה פנייה בנושא לכחלון יחד עם חברי "פורום הקרקעות".

בפנייה נכתב כי "עיון בהצעה מלמד כי מלבד בנייה נרחבת של יחידות בגודל 160 מ"ר, מוענקות זכויות גם במגרשים מתוכננים ריקים ומגרשים עתידיים שטרם תוכננו, בתוך חלקת המגורים או מחוצה לה, וכן מוענקת אפשרות לבניית אינספור יחידות דיור של 55 מ"ר, שכלל אינן נספרות. מדובר, למעשה, בהפרטת מקרקעי הציבור לידי מעטים ומתן אפשרות בנייה נרחבת וכמעט בלתי-מוגבלת.

"עיון בטבלה מלמד שמדובר בשיעורי תשלום זעומים ואף מגוחכים לקופה הציבורית. במרכז הארץ ובאזורים שאינם אזורי עדיפות לאומית, זוכה חבר ותיק לקבל זכויות בנייה עד 160 מ"ר, בשיעור תשלום של 11.58% במקום 29.25% - בשל הקדמת התשלומים והקנייה המרוכזת. במגרש שלגביו אין תוכנית ייגבה תשלום של 17.96% במקום 29.25%. אלו רק דוגמאות להנחות המוענקות כאן, לראשונה, לא לנזקקים או מחוסרי דיור או לבניית דיור ציבורי - אלא לקיבוצים האמידים ביותר בישראל. כמובן שבאזורי עדיפות לאומית א' וב', שיעורי התשלום הם נמוכים אף יותר".

"בשורה גדולה"

לצד אישור החלטת שיוך הקרקעות לקיבוצים, נחתמים בימים אלה גם חוזי החכירה לדורות הראשונים בין רמ"י לבין בעלי נחלאות חקלאיות במושבים. ל-TheMarker נודע כי בימים האחרונים הביאה מנהלת אגף חוזים לדורות ברמ"י, שולה בן־צבי, את ארבעת החוזים הראשונים לאישור הנהלת המינהל - לגבי חכירת נחלות במושב אביאל, במושב גהה ושתיים במושב שדה חמד. זאת, כחלק מפיילוט שנעשה לשם יישום החלטה 1411, המאפשרת חתימת חוזי חכירה 
לדורות במושבים.

כמו במקביליהם הקיבוצים, גם כאן נדרשים בעלי הנחלות לשלם 3.75% משוויה המלא של הנחלה על מנת לעגן את זכויותיהם בקרקע, דבר הדרוש להם לביצוע פעולות תכנון ובנייה שונות בנחלה, ובכלל זה הקמת יחידת דיור שלישית.

יו"ר אגף קרקעות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, שמלווה את הפיילוט מול המינהל, בירך על חתימת החוזים הראשונים: "מדובר בבשורה גדולה, שבוודאי מצטרפת להחלטה על אישור היחידה השלישית בחודש שעבר על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה. כעת, כשהחסם המרכזי במינהל להתחלת הפיילוט נפתר, וקיימת מערכת ממוכנת באגף החוזים שיש לה את היכולת לקלוט את עסקת היוון חלקת המגורים - אנו מצפים שקצב היישום יקבל תפנית דרמטית, ובעלי הנחלות ייכנסו בהיקפים גדולים יותר ליישום ההחלטה".

בתנועה הקיבוצית זעמו לנוכח מה שכינו "טענות מופרכות ושקריות": "קמה לה קבוצה ששמה לעצמה כמטרה לחסל את הקיבוצים ורואה בכל ניסיון לפתור את משבר הדיור בקיבוצים כהטבה. יש כאן ניסיון לחבל בכל הזדמנות לפתרון שיאפשר גם לקיבוצים את הזכות הבסיסית לגידול טבעי. אין בהצעה כל הטבה, כפי שנקבע בבג"צ לפני מספר שנים. מדובר בפתרון חלקי ביותר למשבר דיור קשה מאוד ומתמשך בקיבוצים. ההחלטה הזו התקבלה כבר ב-2014 וההצעה הנוכחית אף מחמירה אותה. חלופת האגודה, בשל מחירה הגבוה, כלל לא רלוונטית לקיבוצי מרכז הארץ וכל טענה שכזו הינה שקר גס. חלופה זו כן מנסה לסייע במצוקת הגידול הטבעי בקיבוצי הפריפריה ולזוגות צעירים המבקשים לקבוע את ביתם מחוץ למדינת תל אביב ושנים מונעים מהם לבנות.

"עלויות הרכישה בחלופת האגודה הם נגזרת של החלטה 1411 אשר קובעת תשלום של 33% או 91% מערך הקרקע, לעומת אחוזים ספורים ברכישת בעלות בעיר! החלופה מאפשרת לאגודה לרכוש במרוכז את כלל זכויות הבנייה המותרות באופן מידי ובמזומן. לאור זאת קיימת נוסחת היוון שמשמעותה להפוך את השווי העתידי של הרכישה לתשלום במזומן, דהיינו לערך של ימנו. זו לא הטבה או הנחה אלא תהליך כלכלי מקובל על בסיס עקרונות כלכלים ושמאים מקובלים, ואף מחמירים לעסקות היוון שעורכת רמ"י".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker