חברות התחבורה הציבורית יחוייבו לשלם 35 מיליון שקל לתחנה המרכזית בת"א

כחלון וכץ קבעו: חברות התחבורה הציבורית יחוייבו בתשלום עבור השימוש במתקני התחנה במהלך השנים 2014 ו-2015

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

חברות התחבורה הציבורית, ובראשן אגד ודן, יחוייבו לשלם 35.1 מיליון שקל לחברת התחנה המרכזית החדשה בתל אביב - שנמצאת כעת בהקפאת הליכים - עבור השימוש במתקני התחנה במהלך השנים 2014 ו-2015. כך קבעו שר האוצר משה כחלון (כולנו) ושר התחבורה ישראל כץ (ליכוד), במסמך משותף שהוציאו. המסמך הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי פרקליטות מחוז מרכז.

לפני מספר שנים נקלעה התחנה המרכזית החדשה לקשיים, עקב חובות המוערכים בכ-200 מיליון שקל, וב-2012 נכנסה חברת האחזקות שמחזיקה בשליטה בתחנה, תמח"ת, להליך של הקפאת הליכים. כנאמנים לתמח"ת מונו רו"ח חיים קמיל ממשרד עורכי הדין שלמה נס מטעם תמח"ת, ורו"ח עליזה שרון ועו"ד יוסף בנקל מטעם בית המשפט.

התחנה המרכזית החדשה בת"א
התחנה המרכזית החדשה בתל אביבצילום: דודו בכר

ב-2014 הגישה נצבא הצעה לרכישת חלקה של תמח"ת במתחם (כ-50%), אך זו נפסלה על ידי שופט בית המשפט המחוזי במחוז מרכז, בנימין ארנון, שקבע באוקטובר 2014 כי מדובר בהצעה שאינה ראויה, משום שמשמעה היתה מחיקת חובות רבים לנושים.

ב-2015 שוב הגישה נצבא הצעה, במסגרת הליך התמחרות שנערך בתחילת השנה, ואף זכתה בו עם הצעה של 320 מיליון שקל, אולם גם הפעם דחה בית המשפט את ההליך. ביולי 2015 כתב השופט בנימין ארנון בהחלטתו כי "מדובר בהסדר בלתי סביר באופן קיצוני, שמקפח באופן מהותי את הנושים הרגילים והנושים בדין קדימה". בימים אלה מקודם הסדר נושים חדש, ככל הנראה נדיב יותר כלפי הנושים.

בדצמבר 2015 דרש השופט ארנון מהמדינה לקבוע מה מחיר השימוש שעשו בתחנה חברות התחבורה הציבורית שפעלו בתחומה בשנים 2014-2015. פרקליטות מחוז מרכז הודיעה כאמור על ההחלטה שהתקבלה על ידי השרים, לפיה דמי השימוש בתחנה לשנתיים הללו מגיעים ל-35.1 מיליון שקל - 13.6 מיליון שקל הם חלקה של אגד, 13.1 מיליון שקל יוטלו על דן ו-8.4 מיליון שקל יוטלו על שאר מפעילי התחבורה הציבורית במקום. לסכום זה יוספו תשלומי ארנונה שבהם תחוייב כל חברה שפעלה בתחנה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מ-2016 ואילך יחוייבו מפעילות התחבורה הציבורית בדמי שכירות בגובה 17.6 מיליון שקל, והמפקח על התעבורה יקבע את חלקו היחסי של כל מפעיל בחוב.

עו"ד צבי שוב, המייצג בהליך בעלי חנויות נושים: "החברה הציעה על המתחם 320 מיליון שקל לאחר התמחרות, לאחר שהוערכה על ידי שמאים שונים בסכומים נמוכים יותר, וכן לאחר שכמעט נקנה הנכס בכ-200 מיליון שקל. ההחלטה שהתקבלה, לפיה החברה תקבל דמי שכירות בגובה של 35.1 מיליון שקל על השנתיים שחלפו, היא ההוכחה כי סכום הרכישה היה ריאלי, ועדות לכך שההצעה על התחנה הייתה משתלמת, מה גם שהשכירות אינה מהווה את כלל הנכס.

"כולי תקווה כי הסכום הנכבד אותו תקבל החברה יסייע בקידום המאמצים לפתרון בעיותיהם של מאות בעלי החנויות במתחם, אשר רכשו בעבר חנויות, ורבים מהם לא קיבלו אותן עד היום. כמו כן לא נמצא להם פתרון חלופי, מלבד פיצוי מינורי צפוי שנפסק ככל הנראה בהליך ההקפאה על ידי בית המשפט, אשר מתגמד לעומת הנזק האדיר שנגרם להם בעשרות השנים האחרונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker