האם משקיעי הנדל"ן עומדים להסתער על השוק מחדש?

רוב משקיעי הנדל"ן סבורים כי פעילות כחלון בשוק לא תהיה אפקטיבית ■ 40% מהם מעוניינים לרכוש נכסים בשנה הקרובה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

משקיעי הנדל"ן לא נטשו את השוק, ובמהלך השנה רבים מהם ישובו אליו - כך עולה מסקר שנערך בסוף דצמבר בקרב 850 משקיעי נדל"ן. את הסקר ערכה חברת "E-wave נדל'ן", המתמחה בייזום ושיווק של פרויקטים למשקיעי נדל"ן, למען לקוחותיה. הלקוחות ביקשו לדעת את הלך הרוח והציפיות של ציבור משקיעי הנדל"ן בנוגע לעתיד שוק הדירות.

49% מהמשתתפים בסקר סברו כי השוק ימשיך בעליות מחירים, 38% סברו כי הוא ישמור על רמות המחירים הנוכחיות, ואילו 13% בלבד ממשקיעי הנדל"ן סברו שמחירי הדירות ירדו בשנה הקרובה.

ההסבר להערכה זו נעוץ בתשובות המשקיעים לשאלה האם לדעתם פעולות כחלון בתחום הנדל"ן יהיו אפקטיביות. 54% מהם ענו בשלילה, 25% ענו בחיוב, ואילו 21% ענו כי אינם יודעים.

לאור זה, מעניינת תשובת המשקיעים לשאלה האם בכוונתם לרכוש או לממש דירות להשקעה שרכשו בעבר, או להמתין. 54% ענו כי ימתינו, 38% ענו כי בכוונתם להמשיך ולרכוש דירות להשקעה, ואילו 8% ענו כי הם מתכננים לממש נכסים. בקרב משקיעים בעלי הון של מיליון שקל ומעלה, 44% ענו כי ימשיכו לרכוש נכסים להשקעה, 46% ייכנסו להמתנה, ו-10% השיבו שימכרו.

קבוצת רכישה ביישוב החדש חרישצילום: נמרוד גליקמן

ומה לגבי ההשפעה של העלאת מס הרכישה על הרכישות העתידיות שלהם? מחצית מהמשקיעים סבורים שתהיה לכך השפעה על רכישה עתידית, ומחצית סבורים כי העלאת המס לא תשפיע על רכישה עתידית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יתכן שזו הסיבה לכך ש-43% ממשקיעי הנדל"ן ענו כי בכוונתם להשקיע בנדל"ן בחו"ל, או שהם מוכנים לשקול אופציה כזו.

גיל עובדיה, מנכ"ל-שותף בחברת "E-wave נדל'ן", רואה בממצאי הסקר את המשכיות הפעילות של משקיעי הנדל"ן בישראל, ואת אי האמון שלהם במדיניות כחלון. "אנחנו רואים שתי מגמות בולטות - האחת, הציפיות הן להמשך של עליות מחירים. השנייה, חוסר אמון באפקטיביות צעדיו של משרד האוצר להשפיע על השוק", הוא אומר. "ככל הנראה מדובר בשתי מגמות שתלויות זו בזו – חוסר האמון בהצלחת פעולות הממשלה בשוק הדיור מזין את הציפייה להמשך עליות המחירים.

לא נרתעים מקבוצות רכישה

בנוסף, ממצאי הסקר מלמדים על התגבשותו של גל רכישות נוסף אותו יבצעו המשקיעים במהלך שנת 2016, וזאת למרות ניסיונות משרד האוצר להדיר את רגלי משקיעי הנדל'ן מהשוק, למרות העלאת מס הרכישה, ולמרות נתוני החודשים האחרונים המדברים על האטה בביצוע הרכישות של משקיעי הנדל"ן. אנחנו רואים שהמשקיעים נמצאים בהלך רוח אקטיבי בכל הנוגע לרכישות נוספות, כאשר מצב זה יכול להשפיע ולהניע כלפי מעלה את המחירים."

עוד שאלה שהועלתה בפני המשקיעים היא האם בתנאי השוק הנוכחיים רכישת דירה בקבוצת רכישה היא אופציה עבורם. 48% ענו בחיוב ו-52% ענו בשלילה.

אסף כהנר, מנהל חטיבת השיווק ב-"E-wave נדל'ן" העיר על כך, ואמר כי "כמעט מחצית מהמשקיעים רואים בקבוצות הרכישה פלטפורמה לגיטימית וריאלית להשקעות בנדל"ן - למרות הצעדים אותם נוקטים משרדי האוצר והבינוי להצרת צעדיהם של קבוצות הרכישה, החששות הקיימים בשוק והחסמים הפסיכולוגיים כלפי התחום. אחוז ניכר מקרב משקיעי הנדל"ן אינו נרתע מקבוצות רכישה, וחלקם אף סיימו בנייה ואיכלסו דירות אותן רכשו בעבר בדרך זו. הניסיון הקיים בשוק משחק כאן תפקיד. המשקיעים כבר יודעים לעשות דיפרנציאציה בין קבוצות הרכישה, ולזהות את אלו האמינות, שהביאו פרויקטים לגמר ולהשבחת ערך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker