כחלון מבטל את תקנות החיסיון על היתרי בנייה: "כר פורה לשחיתות"

המועצה הארצית קבעה רק יומיים לפני כן כי רשויות מקומיות יוסמכו להטיל חיסיון על היתרי בנייה - וגררה מחאה ציבורית חריפה

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

יומיים בלבד לאחר שאישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה את תקנות הרישוי החדשות, שבהן סעיפים שנויים במחלוקת המאפשרים לרשויות מקומיות לקבוע כי יוטל חיסיון על היתרי בנייה, החליט ביום חמישי שר האוצר, משה כחלון, לבטל את הסעיפים. זאת, לאחר ביקורת ציבורית חריפה שספגו התקנות.

"לא נאפשר פגיעה בשקיפות ההליך התכנוני. כל מידע במגזר הציבורי צריך להיות שקוף ונגיש", הסביר כחלון את ההחלטה ל–TheMarker. "התחלנו במגמה הזאת בתקציב המדינה, ואנחנו מתכוונים להמשיך בה ולהרחיב אותה. חוסר שקיפות מהווה כר פורה לשחיתות ותופעות לוואי אחרות, שטוב אם יעברו מהעולם".

משה כחלוןצילום: ליאור מזרחי

לפי התקנות שאישרה המועצה הארצית, בראשות יו"ר קבינט הדיור באוצר אביגדור יצחקי, "בעל ההיתר רשאי בכל עת לבקש כי ההיתר או חלק ממנו לא יוצג באופן פומבי לציבור", וזאת בשל כמה סיבות: "ההיתר או חלק ממנו מגלה פרטים הפוגעים בפרטיותו של אדם", "בשל קיומו של סוד מסחרי", "מטעמים של ביטחון הציבור" או "מטעמי ביטחון המדינה".

עוד נקבע כי הגוף המוסמך להחליט אם להיעתר לבקשה היא רשות הרישוי המקומית, כלומר הגוף התכנוני הזוטר ברשות המקומית, שבמקרים רבים הוא גם זה הקובע אם להיענות לבקשת ההיתר. עוד קובעות התקנות כי "רשות הרישוי תחליט בבקשה לחסות היתר בתוך 14 ימים מיום הגשת הבקשה ורשאית לדרוש מסמכים נוספים לצורך החלטתה. כל עוד לא ניתנה החלטת רשות הרישוי בבקשה לחסיון לפי תקנה זו, לא יוצגו ההיתר או מסמכים אחרים המפורטים בבקשה באתר האינטרנט ולא יהיו פתוחים לעיון הציבור".

מקור תקנות החיסיון הוא במשרד המשפטים, שם ביקשו להכלילן בשם עקרונות הגנת הפרטיות, ולדברי מקורות הקשורים בנושא הופתעו מעוצמת ההתנגדות שאלה עוררו. מיום שעברה ההחלטה במועצה הארצית, פנו כמה וכמה ארגונים - בהם עמותת האדריכלים וארגון המתכננים "במקום", אל שר האוצר, בדרישה לא לאשר את התקנות - שמחויבות באישורו לפני שהן נכנסות לתוקף. כעת ככל הנראה יגיעו התקנות פעם נוספת לאישור המועצה הארצית, והפעם ללא תקנות החיסיון.

במכתב ששלחה "במקום" לכחלון ביום חמישי, הזהירו עו"ד שרון קרני והחוקר ניר שלו כי "סעיפי החיסיון יפגעו פגיעה קשה בעיקרון השקיפות, שאליו כפופות כל רשויות השלטון. האפשרות להטיל חיסיון על היתרי בנייה תפגע קשות ביכולתם של רוכשי דירות לבדוק את התאמת הדירה המוצעת למכירה להיתר הבנייה ו/או תסרבל במידה רבה את תהליך הבדיקה, שהוא כיום פשוט ונגיש בהקשר של תכנון ובנייה".

עוד נכתב כי "הטלת חיסיון על היתרי בנייה תמנע במקרים רבים מאזרחים את האפשרות להגיש ערר על מתן היתר שלדעת רשות הרישוי הוא תואם־תוכנית, בעוד שמגיש הערר סבור, לעתים בצדק, שהוא כולל סטייה מתוכנית. הדבר יטיל הוצאה נוספת ומיותרת על אזרחים; יחסום את הגישה לערכאות בפני מי שלא יוכלו לממן זאת ועלול להגביר את העומס הרב בבתי המשפט לעניינים מינהליים".

בהודעה חריפה שפירסמה יום קודם לכן עמותת האדריכלים, היא הזהירה כי "החלטה כזאת סוללת את דרך המלך לפרויקטים דוגמת הולילנד וכל המוסיף גורע. עמותת האדריכלים מתנגדת בתוקף להחלטה ומקווה שחברי המועצה הארצית יתעשתו ויבטלו אותה בהקדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker