דעה

זהירות כחלון - אתה יוצר את מחאת הדיור הבאה

אם יצליח שר האוצר, משה כחלון, במלחמתו במשקיעי הנדל"ן ובמאבקו להוריד את שיעור המשקיעים בשוק הנדל"ן ל-15%, זאת תהיה פגיעה אנושה בכושר הייצור של דירות להשכרה ■ צעד כזה יגדיל משמעותית את המחסור בדירות להשכרה

חיים לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צעירים מפגינים על מחירי הדיור והקרקע. עומדים על בניין בבנייה
בשלטים: "אדוני ראש הממשלה, אל תקרקע לנו את חלום הדירה".
צעירים מפגינים על מחירי הדיור והקרקע. עומדים על בניין בבנייה בשלטים: "אדוני ראש הממשלה, אל תקרקע לנו את חלום הדירה".צילום: טל כהן

שנה לא שקטה עברה על משקיעי הנדל״ן בישראל. "שר־העל לענייני נדל״ן" - הלא הוא שר האוצר, משה כחלון - הכריז עליהם מלחמה. ״הם גוזלים את הדירות המיועדות לזוגות הצעירים״, נטען בתקשורת לא אחת. עוד הגדיל השר כשפנה באופן ישיר למשקיעים כמתחנן: "השאירו משהו לזוגות הצעירים".

משה כחלון
השר כחלוןצילום: ליאור מזרחי

לפני כניסתו הרשמית של כחלון למשרד האוצר, הופרחו בלונים לאוויר: ״מתוכנן מס רכישה של 20%–25%״. זמן קצר לאחר מכן, הונמכו הציפיות - ופורסם כי שר האוצר החדש שוקל להעלות את מס הרכישה הראשוני מ-5% באותה עת ל-15% ״בלבד״. כמובן שכל הודעה כזאת לעיתונות דחפה את המשקיעים לרוץ ולבצע רכישות, לפני שהגזירה תתממש.

כל זה קרה בצלה של ההחלטה על ביטול הפטור ממס שבח על כל מי שברשותו יותר מדירה אחת - וזאת כחלק מהכרזתה של מלחמת חורמה נגד המשקיעים. עם כניסתו של כחלון לתפקיד, הועלה שיעור מס הרכישה במדרגה הראשונה ל–8% ״בלבד״ - כלומר, התייקרות של 60% יחסית למס הרכישה שהיה קיים לפני כן. המשקיעים נשמו לרווחה, והמדינה קיבלה מנה נוספת של תקבולי מס מהזן המשובח ביותר - כזה ששיעורי הגבייה שלו משיקים ל–100%.

זוגות צעירים שלא יוכלו לשכור דירה הם הדור הבא של המחאה

מחאת דיור. מפגין בתוך אוהל אוחז בשלט: א'-אוהל, ב'- בית, ג'- גר אצל ההורים
מחאת הדיורצילום: אוליבייה פיטוסי

שיעורם של המשקיעים בקרב רוכשי הדירות נע בעשור האחרון בין 25% ל–33% בשיא (ברבעון האחרון של 2010). הודעות האוצר הקפיצו את שיעור המשקיעים בחודש שבו התקבל התיקון לכדי 43% מקרב הרוכשים, ומייד לאחריו צנח שיעורם לכדי 15%.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

משקיעי הנדל״ן הם היצרן היחיד לדירות להשכרה בישראל. בהיעדר שוק מוסדי או אפילו עסקי (הקיים בשוליים) לאספקה של יחידות דיור להשכרה, כמעט 100% מהדירות בשוק השכירות מוצעים על ידי משקיעי הנדל״ן, שרוכשים נכסים במטרה להשכירם לאחרים. פגיעה ביצרן זה תגלגל את המחסור הקיים ממילא בשוק הדירות לרכישה אל שוק הדירות בשכירות - ותגדיל את החוסר שכבר קיים.

אוכלוסיית ישראל צורכת כ–50 אלף דירות חדשות בשנה. כ–30% מהאוכלוסייה מתגוררת בשכירות, בעוד כ–70% מתגוררים בדירות בבעלותם. חישוב פשוט מראה שאנו צורכים בכל שנה 15–17 אלף יחידות דיור נוספות המיועדות לשכירות חודשית, ובהן דירות לאנשים שידם אינה משגרת רכישת דירה, או כאלה המעדיפים לגור בשכירות משיקולים שונים (צעירים, רווקים, גרושים ואחרים).

שיעור המשקיעים בחמש השנים האחרונות מקרב רוכשי הדירות היה בממוצע כ–27%. אם יצליח כחלון להוריד את שיעורם ולהשאירו על 15%, הרי שמדובר בפגיעה אנושה בכושר הייצור של דירות להשכרה, שיבוא לידי ביטוי במחסור משמעותי יותר בדירות כאלה - וכמובן להשלכות חמורות, כמו עליות חדות במחירי השכירות וחוסר איזון ביחסי הכוחות אל מול המשכירים.

בניין בבנייה, פרויקט מגורים להשכרה
בניין בבנייה, פרויקט מגורים להשכרהצילום: עופר וקנין

ממשלת ישראל, באמצעות תוכנית דירה להשכיר, פועלת במרץ לגיוס יצרנים מסחריים בתחום הדיור להשכרה - ועד כה ביצעה כמה פרויקטים בעלויות עתק למשלם המסים. ועדיין מדובר בטיפה בים, ללא כל יכולת השפעה על השוק.

בד בבד, מתקיימים דיונים ליישום חוק השכירות, שנועד להגביל בצורה זו או אחרת את "ההתעמרות של בעלי הנכסים בשוכרים" (כדברי פוליטיקאי שלא אנקוב בשמו). ואכן, העלאות מחירים חדות, חוזים לתקופות קצרות ודירות שאינן ראויות למגורים, הם כולם תוצר של מחסור. לו היו מספיק דירות להשכרה בישראל, היתה התחרות פותרת את הבעיה והופכת את השוק לשוק של שוכרים - כלומר, מעבירה את הכוח לצד השני.

חשוב להבין את מאזן השוק: זוגות צעירים שלא יוכלו לרכוש דירה, יתגוררו בשכירות. זוגות צעירים שלא יוכלו לשכור דירה - הם הדור הבא של שכונת האוהלים שתקום בשדרות רוטשילד בתל אביב. האם המדינה ערוכה למחאה חברתית חדשה?

הכותב הוא מומחה בהשקעות בנדל"ן מניב, יועץ, מרצה ומחבר הספר "נדל"ן בג'ינס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker