"חוק קבלני החתימות" יובא לאישור ועדת השרים ביום ראשון

החוק מבקש להתמודד עם גורמים שמתקשרים עם דיירים באזורים שמיועדים לפינוי־בינוי לצורך גזירת קופון, ולעתים מסכלים פרויקטים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"חוק מארגני עסקות להתחדשות עירונית", המבקש להתמודד עם תופעת קבלני החתימות שלא פעם מביאים לעיכוב ואף לביטול של פרויקטים להתחדשות עירונית, אמור לעלות ביום ראשון הקרוב לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה, בראשות שרת המשפטים, איילת שקד. כך עדכן אתמול יו"ר הוועדה להקמת הרשות להתחדשות עירונית, ח"כ אלי כהן (כולנו).

"קבלני חתימות" הוא הכינוי הנפוץ לגורמים המתקשרים עם דיירי בניינים באזורים המיועדים לפינוי־בינוי בהסכמים לביצוע פרויקטים, אף שהם בעצמם אינם יזמים וחסרי יכולת מקצועית או כלכלית להוציא פרויקטים מסוג זה לדרך. בפועל משמשים קבלני החתימות כגורם שמייצג את המתחם מול יזמי פינוי־בינוי, עבור שיעור מסוים מהרווח. אחת התוצאות של פעילותם היא התייקרות העסקה, בשל הקופון שמבקש המתווך לגזור, שמקטין את התמורות לתושבים ולעתים מסכל את הפרויקט.

אלי כהןצילום: מוטי מילרוד

בדברי ההסבר לחוק, שיביאו משרדי השיכון והאוצר לאישור הוועדה, נאמר כי "בפועל, ברבים מהמקרים המארגן לא מתקדם כראוי בגיבוש ההסכמות הנדרשות לשם מימוש העסקה, אולם בעלי הדירות שחתמו עמו על הסכם לפני ההתקשרות, נותרים כבולים להסכם ואינם יכולים להתקשר עם אחרים לשם ביצוע הפרויקט".

לפיכך, מציע החוק לתחום את תקופת הכבילה שבהסכם ל–24 חודשים בלבד, "כך שבחלוף התקופות הקבועות, יפקע תוקפו ובכך יתאפשר קידומם של פרויקטים לפינוי ובינוי על ידי הדיירים עצמם, מארגנים אחרים או יזמים". כמו כן קובע החוק כמה אבני דרך שבהם על "מארגן העסקה" לעמוד, שאם לא כן יפקע תוקף ההסכם.

החוק קובע גם כמה כללים שמטרתם להגן על הדיירים, למשל: "הסכם טרום התקשרות יעשה בכתב ויאומת בידי עורך דין מטעם הדיירים". כמו כן, קובע החוק כי אם לפחות שני שלישים מדיירי הבניין מבקשים להשתחרר מההסכם לפני שפקע תוקפו, הם יוכלו לעשות כן תמורת פיצוי של 5,000 שקל שתשלם כל דירה למארגן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"החוק בא לתקן מצב שבו נכנסים לענף ההתחדשות העירונית גורמים בלי ניסיון וידע מתאים", אמר ח"כ כהן. "המטרה שלנו היא גם לתמרץ את מארגן העסקה לפעול בנחישות לקידום הפרויקט תוך פרק זמן מוגדר, מתוך הבנה שאם לא כן, ייאלץ לפנות את מקומו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker