מינהל התכנון מציע: רשויות מקומיות יוכלו להטיל חיסיון על היתרי בנייה

על פי ההצעה, שתעלה היום לאישור המועצה הארצית, יוכלו מבקשי ההיתרים מהרשויות לדרוש כי הן לא יחשפו את החלטותיהן בעניינם לציבור ■ מתכננים מזהירים: "שוק הנדל"ן כולו מבוסס על כך שניתן לעיין בהיתרי בנייה"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תדון היום (ג') בהצעת מינהל התכנון לתקנות הרישוי החדשות. בצעד חסר תקדים, כוללות תקנות אלה מתן אפשרות לרשויות המקומיות להטיל חיסיון על היתרי בנייה שיאושרו על ידן. בכך צפויות התקנות לפגוע בצורה חמורה בשקיפות ההליך התכנוני, וביכולתו של הציבור לדעת אודות החלטות תכנוניות הנוגעות לו ולערער עליהן במקרים שבהם הוא סבור כי ההחלטות מזיקות.

על פי התקנות שיעלה מינהל התכנון לאישור המועצה הארצית, "בעל ההיתר רשאי בכל עת לבקש כי ההיתר או חלק ממנו לא יוצג באופן פומבי לציבור". המינהל מונה בהצעתו כמה סיבות שבגינן ניתן לבקש זאת: "ההיתר או חלק ממנו מגלה פרטים הפוגעים בפרטיותו של אדם" או "בשל קיומו של סוד מסחרי"; סיבה נוספת היא "מטעמים של ביטחון הציבור", ולבסוף, "מטעמי ביטחון המדינה". עוד קובעות התקנות כי הגוף המוסמך להחליט אם להיעתר לבקשה הוא רשות הרישוי המקומית — כלומר, הגוף התכנוני הזוטר ברשות המקומית, שבמקרים רבים הוא גם זה הקובע אם להיענות לבקשת ההיתר. המשמעות היא שהגוף המחליט הוא גם הגוף שיקבע אם יוטל חיסיון על החלטתו.

בינת שוורץצילום: אמיל סלמן

"רשות הרישוי תחליט בבקשה לחסות היתר בתוך 14 ימים מיום הגשת הבקשה, ורשאית לדרוש מסמכים נוספים לצורך החלטתה", נכתב בהצעת ההחלטה. "כל עוד לא ניתנה החלטתה של רשות הרישוי בבקשה לחסיון לפי תקנה זו, לא יוצגו ההיתר או מסמכים אחרים המפורטים בבקשה באתר האינטרנט ולא יהיו פתוחים לעיון הציבור".

בעמותת "במקום — מתכננים למען זכויות תכנון" מבהירים כי זהו שינוי קיצוני ביחס למצב הקיים, שבו כל אדם רשאי לעיין בהיתרי בנייה ובבקשות להיתרי בנייה, למעט בבקשות להיתר של מערכת הביטחון, שהסמכות לאשרן ממילא נתונה לוועדה למתקנים ביטחוניים (ולמ"ב), ולא לוועדה המקומית או לרשות הרישוי המקומית.

"לתקנות המוצעות יהיו השלכות שליליות ביותר בשני היבטים לפחות", אמר ניר שלו, חוקר בעמותה. "ראשית, שוק הנדל"ן כולו מבוסס על כך שניתן לעיין בהיתרי בנייה ולוודא כי בנכס שאדם קונה מיד שנייה לא נעשו עבירות בנייה. כשמוטל חיסיון על היתרי בנייה, אין אפשרות כזאת — והבקרה החשובה הזאת בעצם מתבטלת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"שנית, לפי הפסיקה, אדם רשאי להגיש לוועדת ערר מחוזית ערר על החלטת רשות רישוי או ועדה מקומית לאשר בקשה להיתר", הוסיף שלו. "כל האפשרות הזאת מבוססת על נגישות לבקשות להיתרי בנייה ולהיתרים. אם יש חיסיון או אפשרות לחיסיון על היתרים, התוצאה היא שאדם שחושד שבקשה להיתר שהוצגה כאילו אינה כוללת הקלות — בעצם כן כוללת הקלות, לא יוכל כלל לעיין בבקשה להיתר ולא יוכל לתקוף אותה בוועדת הערר המחוזית".

מכוני בקרה פרטיים יפקחו על הבנייה

נוסף על כך, צפויה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לאשר היום גם את נוהלי הקמת מכוני הבקרה, שאמורים להיכנס לפעילות במהלך 2016. כדי לייעל את הליכי רישוי הבנייה, כולל תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה גם את הקמת מכוני הבקרה הפרטיים, שימלאו חלק נרחב מהתפקידים שהיו עד היום מנת חלקן של הרשויות המקומיות בכל הקשור לפיקוח על הבנייה.

המקורות הכספיים לפעילות המכונים האלה יהיו בין השאר אגרות שייגבו על ידי מכוני הבקרה הפרטיים ממבקשי ההיתרים עצמם. החלטת המועצה הארצית בעניין צפויה לכלול גם את פירוט האגרות שיגבו מכוני הבקרה. מההחלטה עולה כי האגרה המינימלית שתיגבה תסתכם ב–12 אלף שקל, ותיגבה עבור כל בנייה חדשה של עד 300 מ"ר: מ–300 ועד 1,000 מ"ר יהיה גובה ההיטל 18 אלף שקל, וכן הלאה.

האגרה המקסימלית שתיגבה עבור היתרים למבנים בני יותר מ–21 אלף מ"ר בנוי תהיה 88 אלף שקל, בתוספת 1.5 שקל לכל מ"ר מעל 21 אלף מ"ר, ובתוספת 2,500 שקל עבור כל קומה, מעבר לקומה 24 מעל לקרקע.

ממינהל התכנון נמסר בתגובה: "נושא החיסיון אינו מוסדר כיום, ואף יש עתירה תלויה ועומדת בעניין. הנימוקים המובאים לחיסיון בתקנות הם מכוח חוק הגנת הפרטיות ואינם מוסיפים על חקיקה קיימת, אלא מסדירים את הפרוצדורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker