מדוע פעל שר השיכון גלנט לפיטוריו של יו"ר עמידר? - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מדוע פעל שר השיכון גלנט לפיטוריו של יו"ר עמידר?

נחשפה טיוטת מכתב שהפנה גלנט ליועמ"ש בה הוא ביקש לדעת מה ההליך הנדרש לפיטורי היו"ר ■ צעד זה בא על רקע מדיניות למכור אג"ח של החברה שמנסה היו"ר לקדם

4תגובות

שר השיכון יואב גלנט פעל לפיטורי יו"ר חברת עמידר, יצחק לקס, ואף כתב טיוטת מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, שבה ביקש לדעת מה ההליך הנדרש לפיטורים - כך נחשף הבוקר בגל"צ. הפיטורים באים על רקע מדיניות עמידר, אותה מוביל לקס, למכור אג"ח לחברה. גלנט רואה במהלך כהפרטה בפועל של הדיור הציבורי - צעד שמנוגד לעמדתו בנושא.

גלנט כתב את הטיוטה לפני כשלושה שבועות, אך היא לא הבשילה לידי מכתב של ממש ולא נשלחה לבסוף ליועץ המשפטי - ואולם המגמה ברורה. גלנט לא מעוניין שלקס יישאר בתפקידו כל עוד מקודם רעיון מכירת איגרות החוב.

באוקטובר, פורסמה ב-TheMarker לראשונה תוכניתם של לקס ושל רשות החברות להעביר את נכסי הדיור הציבורי שבבעלות המדינה ובניהול עמידר - כ-40 אלף דירות - לבעלותה של עמידר, שתמשכן את הדירות תמורת גיוס של 2.5 מיליארד שקל על ידי מכירת איגרות חוב לגופים מוסדיים, ולמעשה נכסי הדיור הציבורי ישמשו כביטחונות.

לפי התוכנית, ההלוואה תממן רכישה מתוגברת של דירות לדיור הציבורי. עם זאת, במשרד הבינוי והשיכון רואים במהלך צעד לעבר הפרטת הדיור הציבורי, והכנסת שיקולי רווחיות לפעילות שאמורה להיות ללא כוונות רווח. גלנט ניסה להניא את לקס מקידום התוכנית בפגישות ובשיחות ביניהם, אולם זה ממשיך לקדמה בניגוד להנחיות השר.

יואב גלנט
ניר קידר

ההתכתשות בין השניים המשיכה בישיבה שהתקיימה בתחילת החודש בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת. גלנט כתב לוועדה כי "שורש המחלוקת הינו תפישתי-אידיאולוגי. הזכות לדיור היא זכות בסיסית של כל אזרח, והדאגה לנושא היא תפקיד מובהק של המדינה. אני רואה בדיור הציבורי כלי חברתי, שיש לנהוג בו ביראת קודש. המשך קידום הרעיון משמעו הפקרת דיירי הדיור הציבורי לצורך מיקסום רווחים".

"גורל האוכלוסייה החלשה בישראל מופקד בידי הממשלה הנבחרת, ולא בידי גורמים בעלי אינטרס. משמעותה של תכניתו היא הפרטת הדיור הציבורי והפקרת הדיירים הזקוקים לו, פשוטו כמשמעו. כל אמירה אחרת היא מכבסת מילים", הוסיף גלנט במכתבו. "כשם שאסרתי, לפני כחודשיים, על המהלך שיזם יו"ר הדירקטוריון של עמידר, לשינוי מעמד החברה, במטרה להעלות את שכר הבכירים בה, אאסור גם הפעם על כוונות ההפרטה של היו"ר".

גלנט הדגיש כי "אין בכוונתי לתת יד להרס המוסד החשוב וההכרחי של הדיור הציבורי. משרד הבינוי והשיכון מגביר את העשייה בתחום, לאחר שנים של הזנחה. לא נאפשר מחטפים בעיצומם של תהליכים משמעותיים המובלים על ידי המשרד. למדינה אחריות לדאוג לאזרחיה, בכל תחום, ובוודאי בנושא החיוני של מתן קורת גג. נמשיך לפעול מתוך מחויבות לזכות יסוד זו".

לעומת זאת, לקס הכחיש כי פעל בניגוד למדיניות השר וללא ידיעתו, ואמר כי "התוכנית הזו הוצגה בשיחה שלי עם השר לפני מספר שבועות. סיכום הדברים היה שאנחנו נסיים את בדיקת היתכנות התוכנית ולאחר שנסיים את הבדיקה נציג אותה בפניו. שום דבר עדיין לא קרה. אם השר מביע כעת עמדה שהוא לא מעוניין שאותה תוכנית - שיכולה למצוא פתרון דיור ל-2,500 משפחות ממתינים - תקודם, אז אנחנו לא נקדם את זה".

יצחק לקס, יו"ר עמידר
אייל טואג

בעקבות הדיון, הוציאה שדולת הדיור בכנסת הודעת תמיכה גורפת בגלנט, שבה נאמר כי "יושבי ראש שדולת הדיור בכנסת יוצאים בקריאה נחרצת נגד פעולת יו"ר עמידר להעברת עשרות אלפי דירות ציבוריות מהמדינה לעמידר וקוראים להתפטרותו של יו"ר עמידר מתפקידו לאחר שהתברר כי פעל תוך חריגה ברורה מסמכותו ותוך ניגוד מוחלט לעמדת שר השיכון והנחייתו".

"אנו קוראים למדינה להתעשת ולא לאפשר את הפרטת הדיור הציבורי והפקרת מאגר דירות הדיור הציבורי לבעלות חברה יזמית, ומחזקים את ידי שר הבינוי והשיכון על עמדתו ועל כך שאינו מאפשר את הרס הדיור הציבורי שבמשך שנים סבל ממדיניות אנטי-חברתית", אמרו בשדולת הדיור. "אסור לתת יד להפקרת מאגר הדיור הציבורי והוצאתו מידי המדינה, ולאור ההתנהלות החמורה של יו"ר עמידר על שר השיכון אנו קוראים לשר לא לעבור על כך לסדר היום ולדרוש את התפטרותו - או להדיח אותו אם לא יעשה זאת בעצמו".

מטעמו של גלנט סירבו להוסיף על הדברים.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם