לא רוצים להשכיר? נכריח אתכם - ארנונה כפולה לבעלי דירות רפאים בירושלים

לראשונה בישראל: עיריית ירושלים תחל לגבות ארנונה כפולה מדירות הרפאים בעיר ב-2016 ■ אנשי נדל"ן: צעד "פופוליסטי" וחסר כל תועלת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בפעם הראשונה בישראל, עיריית ירושלים תגבה ארנונה כפולה מדירות הרפאים בעיר. התעריף שישלמו בעלי דירות הרפאים ב-2016 יהיה 223.56 שקל למ"ר, כפול מתעריף הארנונה הגבוה ביותר לדירות מגורים בירושלים.

את ההחלטה על גביית ארנונה כפולה מבעלי דירות הרפאים קיבלה מועצת עיריית ירושלים בעקבות הצעה של ראש העיר ניר ברקת, ולאחר שבשבוע שעבר אישרו שרי האוצר והפנים את בקשת העירייה.

דירת רפאים. כפר דוד ליד שכונת ממילא, ירושלים
דירת רפאים. כפר דוד ליד שכונת ממילא, ירושליםצילום: תומר אפלבאום

הכפלת הארנונה תעשה במסגרת מודל שיזם ברקת, ונועדה לעודד את בעלי הדירות להשכיר אותן ובכך להגדיל את היצע הדירות בעיר לצעירים ומשפחות צעירות. כספי הארנונה הכפולים שייגבו מדירות הרפאים ישמשו לקידום דיור מוזל לצעירים ומשפחות צעירות בירושלים.

לפני כשש שנים הקימה עיריית ירושלים, בשיתוף הרשות לפיתוח ירושלים, צוות לאיסוף מידע אודות דירות ריקות בעיר בבעלות תושבי חוץ. ראש העיר פנה לבעלי הדירות בכתב, וביקש מהם כי ישכירו אותן לטובת האוכלוסייה הצעירה בעיר. עיריית ירושלים גם בחרה בשש חברות ניהול כדי שיפעלו באופן ישיר מול בעלי הדירות במטרה לשכנעם להשכיר את הדירות.

ברקת אמר היום כי "הכפלת הארנונה לדירות הרפאים מהווה כלי חשוב להוספת אלפי דירות למשפחות צעירות בירושלים. הצעירים הם החמצן של ירושלים. אנחנו פועלים כל העת למשוך צעירים ומשפחות צעירות לעיר. הכנסת אלפי דירות רפאים לשוק תגדיל באופן דרמטי את היצע הדירות להשכרה לצעירים ותביא להורדת מחירי השכירות בעיר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם אנשי נדל"ן מכנים את הצעד "פופוליסטי" וחסר כל תועלת. "עיריית ירושלים, לאורך העשור וחצי האחרון מעודדת יזמים לבנות פרוייקטים שמראש ברור שהם לתושבי חוץ ולא לאוכלוסיה הישראלית. לפני 5 שנים החלו הסטודנטים והצעירים בירושלים למחות נגד תופעת 'דירות הרפאים' והנה, גם עכשיו, במרכז העיר, מוקמים מגדלי יוקרה לתושבי חוץ. אז אם העירייה היתה רוצה להדביר את התופעה הזו, היא יכלה למנוע את הקמתם במתכונת היוקרתית, ואת הצורך לייצר פתרונות לדיור בר השגה. הם היו קיימים כל הזמן, רק שלא עשו כלום", אומר איש נדל"ן מקומי.

"זה צעד פופוליסטי, שרק פוגע בתושבי החוץ שרכשו דירה בירושלים, משלמים ארנונה מלאה ולא משתמשים כמעט בכלל בשירותים העירוניים, ובכך מסבסדים את התושבים המקומיים", אומר אורן כהן מסנצ'ורי 21 בירושלים. "דיברתי עם מספר לקוחות בעלי דירות יוקרה, שלא שוקלים אפילו לשנות משהו בהן. ובעצם, מה רוצה העירייה שהאנשים הללו יעשו? שישכירו את הדירות בעשרות אלפי שקלים בשנה? שימכרו אותן במיליונים רבים? הרי הדירות לא מיועדות לציבור הישראלי, ולכן אין ישראלים שיאכלסו אותן. מעבר לזה, מדובר באנשים עם כיסים עמוקים, שהשקיעו לעתים מיליונים רק בשיפוץ ובעיצוב הדירות, כך שאלפי שקלים בשנה לא יזיזו להם הרבה, למעט כעס שהצעד הזה יעורר בהם כלפי העירייה. לכן, מדובר בצעד שישפיע רק בשוליים, אם בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker