עיריית תל אביב הוציאה צו הריסה לביתן המכירות בגבעת עמל

לא ברור אם הצו ימומש, מכיוון שבימים אלה מנסה משפחת כוזהינוף, המשווקת מגדל יוקרה במקום, להכשיר את העבודות בדיעבד ■ חברת מועצת העיר גבי לסקי: "כמו תמיד, כשמדובר בגבעת עמל - מישהו בעירייה מכשיר את השרץ"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עיריית תל אביב הוציאה בימים האחרונים צו הריסה נגד מבנה משרד המכירות שהקימה בשכונת גבעת עמל ב' חברת מגדלי בראשית, שבבעלות משפחת היהלומנים כוזהינוף. הקמת המבנה נעשתה במסגרת שיווק הדירות במגדל בראשית בבלי, שמקימה המשפחה על קרקעות השכונה. עם זאת, לא בטוח שצו ההריסה ימומש, מכיוון שבימים אלה בוחנת עיריית תל אביב אפשרות להכשיר בדיעבד את המבנה, בעקבות בקשה להיתר שהגישו היזמים - זמן רב לאחר שביצעו את העבודות בפועל.

את העבודות לבניית אתר המכירות התחילה משפחת כוזהינוף לפני יותר מחודש, ובעקבות תלונה שהועברה על ידי תושבי השכונה וכן על ידי חברת מועצת העיר תל אביב עו"ד גבי לסקי (מרצ), ביקרו ב–6 בדצמבר פקחי בנייה מטעם העירייה באתר. "ממצאי הביקורת העלו כי בשטח פתוח שבאזור בבלי החלו לבנות 
מבנים שלא נמצאו לגביהם היתרי בנייה, הקשורים למקום הנמצא בבעלות כוזהינוף", נכתב בתשובת מחלקת הפיקוח על הבנייה ללסקי.

בעקבות הביקור, ב–18 בדצמבר הוציאה העיריה צו הריסה מינהלי לביתן המכירות, ואף נקבע טווח זמנים להריסת המבנה - 1–8 בינואר. על אף הצו, המשיך היזם בעבודות ההקמה באינטנסיביות.

לכאורה, בפעילות בנייה של אתר שגם כך אמור להיהרס אין היגיון רב, ואולם כעת מתברר כי במקביל להמשך העבודות באתר, הוגשה לעיריית תל אביב בקשה בדיעבד להיתר בנייה למתחם. תושבי השכונה, למודי הניסיון באשר ליחסה הידידותי של העירייה כלפי היזמים, מעריכים שסיכויי היזם לחמוק מהריסה טובים למדי.

לסקי מעידה כי "מרגע הגשת התלונה עבדו אנשי הפיקוח במהירות וביעילות - ביקרו באתר, איתרו את הבנייה הלא חוקית והגישו דו"ח לקראת הוצאת צו הריסה. אולם כמו תמיד, כשמדובר בגבעת עמל - תמיד קורה משהו שמכשיר את השרץ בעירייה. אי־אפשר להסביר את זה. אני מתקשה להאמין שניתן לבדוק ולאשר תוכנית בטווח זמן של ימים, ומקווה שצו ההריסה ימומש".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"התושבים במתחם חווים גיהנום"

בשטח שבבעלות משפחת כוזהינוף יש עוד משפחה אחת שלא פונתה - זוג קשישים בני יותר מ–80, בני הדור הראשון בשכונה, שפינויים מצריך פיצוי מקסימלי. לדברי לסקי, הזוג סובל רבות בשל העבודות. "ככל שיוחלט לאשר את התוכנית בדיעבד, אני מקווה שזה יהיה רק לאחר שהתושבים האחרונים במתחם, שכיום חווים 
גיהנום, יפונו מהשטח עבור פיצוי ראוי", אמרה.

בימים האחרונים נרשמו כמה עימותים פיזיים בין תושבי השכונה לעובדי החברה, שכללו הגעת שוטרים למקום לשם הרגעת הרוחות. בשכונה טוענים כי החברה ביצעה עבודות גידור שהביאו לפגיעה בתשתיות המים והתקשורת של תושבים שלא פונו עדיין.

בשטח שבבעלות עיריית תל אביב יש עוד 80 משקי בית שלא פונו עדיין. לטענת ועד השכונה, עבודות שביצעה חברת הבנייה הביאו ל"חסימת דרך ראשית שמשמשת את תושבי השכונה להגיע לבתיהם ולשכונת בבלי הסמוכה. היזם גם הרס תשתיות טלפון וכבלים לתושבי גבעת עמל". אתמול "סללה" חברת הבנייה דרך חליפית צרה על ידי שפיכת חצץ במקום, ככל הנראה בהוראת העירייה.

ממשפחת כוזהינוף נמסר כי "רשות העתיקות מבצעת בימים אלה בדיקות בקרקע, ודרשה לבצען בכל שטח התוכנית, כולל בחלק שבו עבר כביש הגישה למספר מועט של בתים. בשל כך דאגו היזמים לסלול דרך גישה חלופית לאותם בתים לפני שגודר השטח, כך שהטענות לניתוק הגישה אינן נכונות כלל וכלל. לצערנו, ובשל העובדה שהתשתיות במקום אינן מוסדרות כראוי ואף פיראטיות, אכן היתה פגיעה בתשתית הכבלים, אך זו תוקנה על ידי היזמים באופן מהיר ככל האפשר".

לגבי צו ההריסה נמסר: "במסגרת היתר הריסה שניתן כדין, יוצאת מפת התארגנות באתר, הכוללת את משרד המכירות, והכל בתיאום ובהנחיות עיריית תל אביב. ככלל, אנו פועלים ונמשיך לפעול בהתאם להנחיות העירייה ובשיתוף פעולה עם מהנדס העיר".

מעיריית תל אביב נמסר: "בבדיקה שנערכה על ידי העירייה התברר כי בשטח הוקם ללא אישור משרד מכירות, שבגינו הוצא צו הריסה שנמצא בטיפול האגף לשיפור פני העיר לצורך ביצועו. במקביל הוגשה לעירייה תוכנית להסדר מגרש הכוללת הקמת גדרות, שערים וכן מיקום מבנים זמניים עבור משרדי האתר ומשרד מכירות. התוכנית נמצאת בהליכי בדיקה.

"באשר לגדר, במתחם של משפחת כוזהינוף אישרה העירייה ביצוע עבודות חפירה וגישוש של רשות העתיקות, כשכחלק מהחפירות גודר האתר. מכיוון שחלק מהגדר נמצאת על שביל מעבר שנמצא בתחום המגרש הפרטי, היזם הסדיר מעבר חלופי זמני".

שכונת גבעת עמל
שכונת גבעת עמלצילום: עופר וקנין
גבי לסקי
גבי לסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker