עיריית תל אביב מערימה קשיים על ההתחדשות העירונית

ת"א-יפו, העיר עם ביקוש הנדל"ן המשמעותי ביותר באזור המרכז, חייבת לשים לנגד עיניה את טובתם של תושביה ■ על העירייה לפעול למען הקלה בביורוקרטיה המכבידה ובכך להגביר את המוטיבציה לפעולה מצד קבלנים ויזמים

אבנר לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמים מגג בניין בתל אביב
אבנר לוי

באחרונה הממשלה החליטה לנקוט שורת צעדים שמטרתם להילחם ביוקר הדיור, החל מהוצאה לפועל של תוכנית "מחיר למשתכן" ועד הקמת הרשות להתחדשות עירונית, שתפקידה לזרז ולהגביר את קצב הפרויקטים במרכזי הערים הוותיקות והצפופות. צעדים אלה, שנועדו לייצר דירות נוספות באזורי הביקוש, יוצאים לפועל בהדרגתיות, וחשוב כי נמשיך לראות את ההחלטות השונות מתקיימות בפועל.

בתל אביב-יפו צפוי שפרויקטים של התחדשות עירונית יגדילו את מספר יחידות הדיור ויאפשרו הטבה ושיפור בחייהם של התושבים. אנו רואים שבפועל אין פרויקטים רבים מסוג זה, לאור חוסר רצון מצד העירייה, ובראשה ראש העיר, רון חולדאי, הטוען כי פרויקטים מסוג תמ"א 38 "נולדו בחטא", ולכן אין צורך בקידומם.

מדיניות זו כלפי תמ"א 38 ופינוי בינוי, שמנהיגה העירייה, היא שגויה: תושבי העיר הוותיקים חיים בבניינים ישנים, שחיזוקם וחידושם יפתחו את סביבת החיים ויטיבו עמם - משום שידם אינה משגת להשקיע בבניינים המתפוררים.

המצב התכנוני בעיר תל אביב מציג תוכניות שעל הפרק, שנמצאות כרגע רק בגדר תיאוריה ונקווה לראות את פיתוחם בעתיד הקרוב. כך למשל, יש שטחי בנייה ואזורים שלמים שעדיין לא פותחו, בהם אזור שדה דב שאינו מנוצל כיום, ויוכל לשמש לבניית אלפי יחידות דיור. כמו כן, אזור פי גלילות שנועד גם הוא לבנייה בעתיד, צפוי להוסיף עוד שטחי מחיה באזור הביקוש הגדול ביותר בישראל.

רחוב בר כוכבא ת"א צילום: עופר וקנין

תמונת המצב בעייתית עוד יותר נוכח העובדה שהעירייה מערימה לא מעט קשיים בתחום ההתחדשות העירונית. מקדם ההמרה בין כמות הדירות הקיימות והחדשות שיווצרו הוא נמוך במיוחד, עד שאין כל כדאיות כלכלית ליזם או לקבלן לבצע פרויקטים אלה. כתוצאה מכך, אנו עדים למצב שבו אין כמעט התחדשות עירונית בעיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תוכנית המתאר של תל אביב, תא5000, שהוצגה באחרונה, מציגה פריסה והתרחבות נדל"נית ונועדה להוביל את העיר אל המחר, תוך תכנון מעמיק קדימה. השלכותיה של התוכנית הן הרות גורל בכל הנוגע להיבט ההתחדשות העירונית בעיר. בשורה התחתונה, כמות יחידות הדיור שעתידות להיבנות היא קטנה מאוד בכלל ובדרום העיר בפרט, נוכח מדיניות העירייה שאיננה מעודדת ואף מטרפדת ללא היכר פרויקטים של התחדשות עירונית.

יש חשיבות עליונה בקידום פרויקטים של התחדשות עירונית בכל רחבי העיר ובעיקר בדרום תל אביב, מאחר שכך אפשר לחזק את המרקם החברתי, את מעמד התושבים באזורים אלה ולהטיב את מצבם הסוציו־אקונומי. אנו בארגון, לצד גופים נוספים, הגשנו התנגדויות לתוכנית תא5000, אך נענינו בהתעלמות, ולכן אנו פועלים להגשת עתירה מנהלית כדי למנוע את העוולה והפגיעה בתושבי העיר.

בהסתכלות על שכנתה של תל אביב, בת ים, אנו רואים שהמצב שונה בתכלית: מצוקת הקרקע היא גדולה - פרט לרובע החדש "פארק הים" בגבול של בת ים וראשון לציון - וכתוצאה מכך, בבת ים מציגים רצון ונכונות רבה בהובלת פרויקטים נרחבים של התחדשות עירונית, פינוי-בינוי ותמ"א 38.

למעשה, ניכר כי מדובר בפתרון היחיד המתאפשר ובעיקר הפעילות הניתנת לביצוע מיידי. אנו בארגון הקבלנים מכירים כ-40 תוכניות שונות של פינוי־בינוי הנמצאות בשלבי תכנון בוועדות השונות, מברכים על כך ומאחלים לראות בשנים הקרובות את תנופת הבנייה והוצאתם של פרויקטים אלה לפועל.

בבת ים יש פרויקטים שיצאו לפועל ומהווים דוגמה טובה לאופן שבו ניתן ליישם תוכנית בצורה יעילה וטובה. נראה כי העירייה מקדמת את הנושא ועושה כל שביכולתה כדי להסיר את החסמים מצד הוועדה המקומית. עם זאת, הוועדה המחוזית מערימה קשיים באישור הפרויקטים, לכן רבים אינם מצליחים להתקדם.

ניכר כי החלטות הממשלה מעידות על רצון וניסיון לקדם פתרון למצוקת הדיור ולמשבר שבו אנו נמצאים. עם זאת, תוכניות הפעולה וההחלטות השונות אינן משקפות את התמונה המלאה. יש צורך להמשיך ללחוץ על הרשויות המקומיות ועל ראשי הערים, בפרט במקומות שבהם אין קידום של פרויקטי בנייה והתחדשות עירונית - במיוחד באזורי הביקוש. במקביל, במקומות שבהם יש רצון לקידום פרויקטים חשוב למצוא את הדרך לאפשר זאת ולהוריד את החסמים בוועדות המחוזיות, כדי לאפשר קצב מהיר יותר של עבודה לנוכח מצוקת הדיור המתעצמת.

תל אביב-יפו, העיר עם ביקוש הנדל"ן המשמעותי ביותר באזור המרכז, חייבת לשים לנגד עיניה את טובתם של תושביה. על העירייה לפעול למען הקלה בביורוקרטיה המכבידה ובכך להגביר את המוטיבציה לפעולה מצד קבלנים ויזמים. ביום שהדבר יתרחש, נוכל לחזות בתהליך של שיפור פני העיר, בשיפור רווחת התושבים וכן בהגדלת מספר יחידות הדיור - גורם חשוב ומרכזי במלחמה במשבר הדיור.

הכותב הוא יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בת"א יפו-בת ים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker