עיריית הרצליה נסוגה במפתיע מתוכנית בנייה שקידמה במשך עשור

הוועדה המחוזית דחתה תוכנית לבניית 235 דירות, מהן 75 דירות להשכרה לטווח ארוך, בנימוק שיש לקדם תכנון לאזור צפון הרצליה כולו, הכולל את שדה התעופה ■ לטענת היזמים, לאחר שבמשך שנים קודמה התוכנית לבקשת העירייה, זו שינתה במפתיע את עמדתה - ואיפשרה את הפסילה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז תל אביב דחתה שלשום תוכנית שקידמה עיריית הרצליה, יחד עם בעלי קרקע פרטית, זה קרוב לעשור. התוכנית כללה בניית 235 דירות בסמוך לשכונת נחלת עדה הוותיקה שבצפון העיר, מהן 75 דירות להשכרה לטווח ארוך בעבור זוגות צעירים. זאת, אף שוועדת התכנון המקומית של עיריית הרצליה המליצה להפקיד את התוכנית ב-2012, והיא אושרה בוועדה המחוזית ב-2015. בחודשים האחרונים ניכר כי העירייה הסירה את תמיכתה מהתוכנית, דבר שפגע משמעותית בסיכוייה לקבל אישור.

שטח המתחם שבו קודמה התוכנית הוא 40 דונם, מרביתו בבעלות כונס הנכסים הרשמי, ובניהול חברת השתתפויות בנכסים, וחלקו הקטן בבעלות פרטית. ב–1990 נעשה ניסיון ראשון על ידי הכונס הרשמי לקדם תוכנית בינוי בשטח, ל–300 יחידות דיור, אך המהלך נבלם בוועדה המחוזית בנימוק כי יש להכין תוכנית כוללת למתחם בן אלפי הדונמים, המתפרש מכפר שמריהו במערב עד גבול רעננה במזרח, ובתחומו ממוקם גם שדה התעופה הרצליה.

צילום: עזרא לוי

לאחר יותר מ–15 שנה שבהן לא קודמה תוכנית כוללת לאזור, ב–2006 הוחל בקידום תוכנית חדשה. לפי דרישת ראש העירייה באותה עת, יעל גרמן, שליש מהדירות בתוכנית יועדו לזוגות צעירים. התוכנית החדשה כללה 235 דירות, מהן 75 דירות להשכרה לזוגות צעירים לתקופה של שבע שנים, בבניינים של 3–8 קומות.

ביולי 2012, זמן קצר לאחר פרישתה של גרמן מראשות העיר, הומלצה התוכנית בוועדה העירונית לתכנון ולבנייה. ואולם רק בראשית 2015 נחתמו בעירייה המסמכים המאפשרים את העברת התוכנית להפקדה בוועדה המחוזית. אלא שבחודשים האחרונים, עם התקרב מועד הדיון, טענו בעלי הקרקע כי העירייה, שקידמה יחד עמם את התוכנית, יצאה מהתמונה.

באוגוסט יידעה מתכננת המחוז, האדריכלית נעמי אנג'ל, את אדריכל התוכנית יחיאל קורין כי בכוונתה להמליץ על דחייתה של התוכנית שכן "עיריית הרצליה מקדמת בימים אלה תכנון כולל למתחם. ככל שהתוכנית הכוללת תתקדם ותובא לדיון בוועדה המחוזית והתוכנית שבנדון תהיה תואמת את עקרונותיה - ניתן יהיה לקדמה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

טענה נוספת שהעלתה אנג'ל בישיבה מקדימה שנערכה באוקטובר, היתה כי שטח התוכנית ממוקם באזור שתוכנית המתאר המחוזית (תמ"מ 5) - שקיבלה תוקף ב–2010 - מגדירה כ"שטח לתכנון בעתיד". בדיקה לעומק של טענה זו מעלה כי היא נכונה רק באופן חלקי. כשליש משטח התוכנית אכן נמצא באזור זה, אך רובה ממוקם בשטח המסומן כמרקם עירוני. לאותו הדיון נשלחה נציגה זוטרה מטעם העירייה, שלא התבטאה בנושא. בד בבד, ניסיונות של בעלי הקרקע לתאם פגישה עם ראש העירייה משה פדלון לקראת הדיון השבוע עלו בתוהו. בדיון שנערך בוועדה המחוזית השבוע ייצגה את העירייה סגנית מהנדס העיר מוניקה זר ציון. עמדתה המדויקת בדיון אינה ידועה, שכן הפרוטוקול הרשמי עדיין לא פורסם, אך על פי עדויות הנוכחים בדיון, עמדתה תמכה בתכנון המתחם כחלק מהתוכנית הכוללת לאזור.

לדברי עו"ד מיכאל גולדשטיין המייצג את בעלי הקרקע הפרטיים במתחם, שינוי גישה כזה מצד העירייה, לאחר שנים רבות של עבודה והון שהושקע בתכנון, עשוי לחשוף אותה לתביעת נזיקין מצד הבעלים. בנוסף, הביע גולדשטיין ספק בכך שתוכנית כוללת למתחם אכן תאושר בטווח הנראה לעין. "רק באחרונה התבשרנו כי למרות התחייבויותיה של המדינה לפינויו המיידי, שדה התעופה בהרצליה - הנכלל בתחומי התוכנית - יוותר על עמדו שלוש שנים נוספות לפחות", אמר גולדשטיין. "מאכזב לגלות שבתקופה שבה שרי האוצר והשיכון מכריזים שוב ושוב על תוכניותיהם להאצת הבנייה ועל הצורך בפתרונות הדיור לזוגות הצעירים - תוכנית שבאה לענות בדיוק על צורך זה מטורפדת בוועדות התכנון לאחר עשור של עבודה".

מעיריית הרצליה נמסר: "העירייה תומכת בתוכנית. נציגי העירייה נכחו בדיון בוועדה המחוזית וביקשו כי התכנון יבוצע בתיאום עם קידום התוכניות ל"הרצליה צפון", כדי ליצור שטח עירוני תוך ראייה כוללת של דרכי החיבור לשכונה, מוסדות החינוך, מבני הציבור ועוד".

מהוועדה המחוזית נמסר: "קיימת חשיבות לבחון את כל המתחם כיחידה. התוכנית המוצעת עלולה לפגוע בתכנון הכולל וליצור אילוצים שיסכלו את התכנון, תוך ראייה ציבורית והתאמה למדיניות המחוזית והעירונית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker