"חריש אינה ניתנת לאכלוס בגלל מפגעי זיהום"

"ממשלת ישראל משקיעה מיליארד שקל בעיר רפאים; העיר חריש אינה ניתנת לאכלוס בשל תחלואה בסרטן המפחמות", כך לפי ההודעה שהוציאה המועצה האזורית מנשה, המאגדת קיבוצים ומושבים באזור הסובלים מהזיהום

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בעקבות החלטת הממשלה אתמול על השקעה של מיליארד שקל בעיר החדשה חריש, המוקמת בשרון הצפוני, הוציאה המועצה האזורית מנשה, המאגדת קיבוצים ומושבים באזור הסובלים מהזיהום, הודעה חריפה שבה נטען כי בשל מפגעי זיהום האוויר הקשים באזור לא יהיה ניתן לאכלס את העיר חריש: "ממשלת ישראל משקיעה מיליארד שקל בעיר רפאים; העיר חריש אינה ניתנת לאכלוס בשל תחלואה בסרטן המפחמות".

לטענת המועצה האזורית מנשה, מפגע המפחמות — אתרי הכנת פחם באמצעות הליך מזהם, הפועלים בשטחי הרשות הפלסטינית הסמוכים לעיר — גורם כבר כיום לתחלואה רבה בסרטן בקרב כ–150 אלף תושבי השרון הצפוני, ופוגע קשות באיכות חייהם. בדיון שהתקיים לפני כשבוע בוועדת הפנים של הכנסת אמר ראש מועצת חריש, יצחק קשת, כי הממשלה חייבת לטפל במפגע בהקדם. לדבריו, "מדי יום אני מקבל פניות מעשרות תושבים קיימים ופוטנציאליים מודאגים. אנו רוצים להקים פה עיר של 100 אלף איש, אבל בשביל זה צריך לדאוג לאיכות האוויר ואיכות החיים".

צילום: נמרוד גליקמן

ראש המועצה האזורית מנשה, אילן שדה, המוביל את המאבק במפגע, אמר כי "מקימים פה עיר במיליארדי שקלים, אבל אף אחד לא יגור בה בגלל התחלואה והפגיעה הקשה באיכות החיים. רוצים להזרים חמצן לחריש כדי להקים אותה, אבל צריך לספק להם בלוני חמצן ומסכות, כי העיר מלאה בעשן המפחמות. אם הדבר יימשך, היא תיהפך לעיר רפאים. על ממשלת ישראל למצוא פתרון מיידי וישים למפגע המפחמות".

לטענת המועצה, המפחמות פועלות בשיטה מסורתית מזהמת בשטחי A ו–B ברשות הפלסטינית, שבהם אין לממשלת ישראל יכולת אכיפה, אך הגזם המשמש ליצירת הפחמים במפחמות מועבר על ידי חקלאים מישראל. "ניתן לעצור את זיהום האוויר באמצעות תקנה המחייבת את החקלאים לפנות את הגזם מהמטעים שהם עוקרים לאתר מורשה בתוך ישראל, ויצירת הסדר לקניית הגזם מהחקלאים לצורכי אנרגיה או קומפוסט, אך תקנה כזאת לא תוקנה עד היום, חרף הבטחות משרדי איכות הסביבה והחקלאות. ביוני 2015 הורה בג"ץ על הקמת ועדה בין־משרדית לטיפול במפגע, שהחלה בדיוניה באוקטובר".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד נוקט פעולות אכיפה נגד המפחמות, ועקב כך נפסקה לחלוטין פעילותן בשטחי ישראל ובשטח C. אנו ממשיכים במאמצים למניעת מעבר גדמים למפחמות ברשות הפלסטינית, ובסמכות משרד החקלאות לחייב את החקלאים לטפל בגדמי העצים. במקביל, דנה ועדה בין־משרדית בפתרונות מיטביים לטיפול בגדמי העצים הנותרים, כך שבעתיד ינוצלו הגדמים ליצירת אנרגיה בתחנות כוח".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker