למרות האצת הבנייה: התשואה בנדל"ן המניב נותרה יציבה

התשואה השנתית ממוצעת על שטחי משרדים בחציון הראשון של 2015 ל-8% ■ זוהי ירידה איטית בהשוואה לנפילות בתשואה למגורים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

למרות האצת הבנייה בשטחי מסחר ומשרדים, שיעורי התשואה על נכסים מניבים יורדים באטיות רבה בשנים האחרונות. אטיות זו בולטת במיוחד על רקע נפילות התשואה באפיק הנדל"ן למגורים — כך עולה מסקירת השמאי הממשלתי את שיעורי התשואה בנכסים מניבים במחצית הראשונה של 2015.

מהסקירה עולה כי שלושת סוגי הנכסים שנבדקו — שטחי משרדים, שטחי מסחר ושטחי לוגיסטיקה ותעשייה — נותרו ברמות התשואה שנרשמו במחצית השנייה של 2014; התשואה השנתית הממוצעת על שטחי משרדים הגיעה במחצית הראשונה של 2015 ל–8%. התשואה השנתית של שטחי מסחר היתה 7.6%, והתשואה על שטחי תעשייה ולוגיסטיקה היתה בשיעור של 8.1%.

מגדל אלקטרה בתל אביבצילום: דודו בכר

מאז תחילת 2010, ירדו שיעורי התשואה על משרדים ב–5%, על מסחר ב–11% ועל נכסי תעשיה ולוגיסטיקה ב–10%. מדובר בירידות שאמנם אינן זניחות, אך כאמור — אינן משקפות את תוספת השטחים הגדולה לענפי הנדל"ן המניב, שבאים לידי ביטוי בבנייה רבה.

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי מ–2008 נרשמה קפיצה בכמות הבנייה למסחר ולשירותים. באותה שנה כמעט שולשו התחלות הבנייה בהשוואה ל–2007 והגיעו ל–666 אלף מ"ר; בכל השנים מאז, עלו התחלות הבנייה לייעודים אלה על חצי מיליון מ"ר, כשהשיא היה ב–2013, שאז נרשמו התחלות בנייה בהיקף של 1.14 מיליון מ"ר, שיא התחלות בנייה של כל הזמנים.

הסקירה אינה נותנת הסבר לירידות האיטיות בתשואות בענף הנדל"ן המניב, ואולם אנשי נדל"ן מניב סבורים, כי התשואות יוסיפו לרדת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker