חולדאי: "שוק השכירות פרוץ. השוכרים מופקרים - והממשלה גוררת רגליים"

הממשלה ממסמסת את חוק השכירות ההוגנת: יוזמת החקיקה שאמורה היתה להגביל את יכולת משכירי הדירות לייקר את שכר הדירה לתקופה של שלוש שנים - מעוכבת, בעיקר בשל התנגדות שרת המשפטים שקד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי תקף הבוקר (ד') את הממשלה על רקע הקיפאון שחל בקידום החוק לשכירות הוגנת. החוק, שקידומו החל בתקופת הכנסת הקודמת, אמור היה להסדיר את יחסי המשכירים והשוכרים בשוק השכירות, ובכלל זה לכלול הגבלות מסויימות על יכולתם של משכירי הדירות להעלות את שכר הדירה.

"ממשלת ישראל מעכבת את החוק שנועד להגן על שוכרי דירות ומעקרת מתוכו את הסעיף העיקרי המתייחס לפיקוח על העלאת שכר דירה", אמר חולדאי. "זה חוק חברתי אשר יגן על שוכרי הדירות שנאנקים תחת עול השכירות. כיום השוכרים הללו מופקרים והממשלה גוררת רגליים. בעיקר אסור שיעוקר מתוכו הסעיף העיקרי המתייחס להגבלת העלאת שכר הדירה".

רון חולדאיצילום: עופר וקנין

עוד הוסיף חולדאי כי "שוק השכירות הישראלי הוא שוק פרוץ, עליות המחירים התלולות, היעדר היציבות והחיכוכים בין שוכרים למשכירים שוחקים את הצעירים. לצורך כך גובשה הצעת חוק, אשר זכתה לאישור בוועדת השירים ותמוה בעיני שהממשלה מעכבת אותה. זה לא שוק חופשי, זה שוק ללא כללי משחק ואת החגיגה הזו הגיע הזמן לסיים באמצעות חוק שיעשה סדר ויטיב הן עם השוכרים והן עם בעלי הדירות".

את הצעת החוק החלה לקדם "שדולת השוכרים" בכנסת הקודמת, שבראשה עמדה ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), יחד עם עמוד הפייסבוק "הכיכר המרכזית" המזמין גולשים להעלות הצעות חקיקה לסדר היום. היוזמה אומצה על ידי שרת המשפטים ושר האוצר דאז, ציפי לבני ויאיר לפיד, ובנובמבר 2014 הציגו יחד עם חולדאי את תזכיר החוק למען שכירות הוגנת.

החוק הוגש שוב בכנסת הנוכחית על ידי חברי הכנסת שפיר ורועי פולקמן (כולנו). ככל הידוע זוכה החוק לתמיכת שר האוצר משה כחלון, אולם קידומו מעוכב כיום, בעיקר בשל התנגדותה של שרת המשפטים איילת שקד להמשך קידומו של החוק. כיושבת ראש ועדת השרים לחקיקה נמנעת שקל מלהביא את אישור ההצעה לוועדת השרים, ובכך המשך קידומו נמנע.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
שפיר במהלך דיון במליאה, "ראוי שיואילו להגיע"צילום: אוליבייה פיטוסי

הצעת החוק המדוברת כוללת שלושה מרכיבים מרכזיים: הראשון והמרכזי הוא הגבלת יכולת משכיר הנכס להעלות מדי שנה את שכר הדירה לתקופה של שלוש שנים. מרגע חתימת החוזה, למשך תקופה של שלוש שנים, עדכון שכר הדירה יתבצע אחת לשנה עד לשיעור מקסימלי בגובה מדד המחירים לצרכן. ככל הידוע סעיף זה הוא אשר מעורר את התנגדותה של שקד. מרכיב שני הוא הסדרת יחסי השוכר והמשכיר - עיגון זכויות וחובות השוכר והמשכיר בחוק בנושאים כגון תיקון ליקויים בדירה, תשלומים נלווים ועוד, והמרכיב השלישי הוא קביעת סטנדרטים בסיסיים לדירה נאותה.

ח"כ שפיר אמרה היום כי "שוק השכירות עומד פרוץ כי הממשלה לא טורחת להגן על זכויותיהם של שני מיליון שוכרי דירות בישראל, ומפקירה אותם לעליות מחירים מוטרפות ותנאי מחייה ירודים. הממשלה מבלבלת את הציבור ואת משכירי הדירות ומייצרת כך עליית מחירים נוספת. זו התנהלות לא רצינית בלשון המעטה. אנחנו נעלה את הצעת החוק להצבעה ונצפה מהממשלה לעמוד בהתחייבויותיה״.

מלשכת שרה המשפטים נמסר: "נעשית עבודת מטה בנושא החוק. השרה תקדם את החוק כאשר יגיעו לנוסח הנכון ביותר והמוסכם, כזה שיסייע לשוכרים ולשוק הדירות השכורות. אין טעם בקידום חוק רק למטרת כותרות שנזקן יעלה על התועלת. הוספת רגולציה יכולה להזיק יותר מלהועיל אם אינה נעשית בשום שכל עם הבנה של כל ההשלכות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker