רז סמולסקי

לפי הטענה הרווחת בישראל בקרב גורמי נדל"ן שונים, לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) אין קרקעות באזורי הביקוש. ובכן, בין תל אביב לרמת השרון יש שתי תוכניות בנייה ל-12 אלף דירות - 75% מהן שייכות לרמ"י והיתר בבעלות פרטית.

שתי התוכניות הן פיצול של תוכנית פי גלילות (רובע גלילות דרום), שלפיהן ייבנו 12 אלף דירות ועשרות אלפי מ"ר לתעסוקה. תוכנית אחת מיועדת לתל אביב, וכוללת 3,000 דירות (תא/2812) והשנייה לרמת השרון וכוללת כ-9,000 דירות. מתוך תוכניות אלה, כ-2,250 ו–6,750 דירות, בהתאמה, נמצאות בבעלות רמ"י.

תל אביב צילום: טל כהן

עו"ד אביעד שוב, מנהל מתחם פי גלילות, שלח באחרונה מכתב לוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב והתריע כי מדובר בתוכנית מתאר שקיבלה תוקף לפני עשר שנים בוועדה המחוזית - ומאז רמ"י והוועדה המקומית לא התחילו לתכנן את המתחם. "יותר מעשר שנים מאושרת בתל אביב בנייה של אלפי דירות ואפילו לא התחילו בתהליך תכנון", טוען שוב. "אין אינטרס לאומי להוסיף 12 אלף דירות במקום המבוקש בישראל? 75% מהקרקע במתחם שייכת למדינה, וניתן לנצלה גם למכרזי מחיר למשתכן או לפתרונות דיור אחרים לצעירים".

מתחם פי גלילות נמצא בין רמת אביב לצומת גלילות. תכנונו החל ב-1994 במטרה לשנות את ייעוד הקרקע מחקלאות למגורים. ב-2004 ו–2005 אושרו תוכניות המתאר בוועדות המקומיות של רמת השרון ותל אביב (בהתאמה). לאחר שינוי הייעוד, האופטימיות של בעלי הקרקע היתה גדולה, שכן נותר רק לתכנן תוכניות מפורטות, אך מאז התוכניות תקועות. בעיריית תל אביב טוענים כי התכנון יתחיל ב-2017.

"עשר שנים ואין כלום", אומר שוב. "השלב הבא הוא קידום ואישור של תוכניות בנייה מפורטות, אבל הוועדה המקומית תל אביב לא רצתה את התוכנית. העירייה התנגדה בוועדה המחוזית והתוכנית אושרה על אפה וחמתה של הוועדה המקומית תל אביב. מאז הוועדה המקומית תל אביב לא מקדמת אותה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ברמת השרון המצב מתקדם יותר, והוועדה המקומית תומכת ומקדמת את התוכנית. ואולם הדירות לא יימסרו לדיירים בקרוב. "ב-2011 המליצה הוועדה המקומית לוועדה המחוזית לאשר את התוכנית עם 9,000 דירות. חשבנו שזה יתקדם מהר, אבל התוכנית עוד לא עברה לוועדה המחוזית", אומר שוב.

רק כדי לחדד את הפסימיות, תוכנית תא/3700 של צפון־מערב תל אביב, הכוללת 12 אלף דירות, נמצאת באישור בוועדה המחוזית - בדיוק בשלב שבו היה מתחם פי גלילות לפני עשר שנים.

כמו תוכניות אלה, יש בישראל עוד עשרות אלפי דירות שתקועות במוסדות התכנון בלי הסבר שיניח את הדעת. מעיריית תל אביב נמסר: "מינהל ההנדסה מקדם תוכניות בניין עיר על פי תוכנית המתאר, כאשר ניתנת עדיפות לקידום התחדשות עירונית בדרום ובמזרח העיר, באזורים שבהם יש צורך ממשי בהגדלת היצע הדיור ובביצוע התחדשות עירונית. כך, לדוגמה, מקודמות תכניות לבניית כ-3,600 יחידות דיור בדרום העיר ובמבואות יפו. בכל הנוגע לשטח תוכנית תא/2812 בצפון העיר, מנהל ההנדסה ייכנס לתהליך תכנון מפורט ב-2017". הסיפור המלא - מחר במוסף הנדל"ן השנתי של TheMarker.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker