בכיר באפריקה נכסים: "הזוגות הצעירים קופצים מעל הפופיק. כולם רוצים דירת 5 חדרים"

ויקטור בהר, בכיר בבנק הפועלים: מבצעי הדירות המוזלות יעמיקו את הקרע בין העניים לעשירים. הפתרון - מענק חד פעמי לזכאים

מיכאל רוכוורגר

בכיר בבנק הפועלים, אחד המממנים הגדולים של פעילות הנדל"ן במערכת הבנקאות, תקף באופן חריג את תוכניתו של שר האוצר, משה כחלון, לקידום מכרזים לדירות מוזלות בשיטת מחיר למשתכן.

"מחיר למשתכן יעמיק את הפער הכלכלי בין העניים לעשירים. שימו לב לפרויקטים שמציעה הממשלה - הקרע בין העניים לעשירים יעמיק. מנציחים את המוחלשים וקשיי היום. מי שידו משגת - ימשיך לקנות במרכז הארץ ומי שלא, ימשיך לגור בפריפריה", אמר בשבוע שעבר ויקטור בהר, מנהלת המחלקה הכלכלית בחטיבה הפיננסית של בנק הפועלים.

שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנט
שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנטצילום: אמיל סלמן

"הפתרון הוא לתת מענק חד פעמי לזכאים, בלי קשר למקום בו יירכשו דירה, מענק שווה לכולם. כך יוכלו להחליט איפה נכון להם לרכוש את הדירה ולא תהיה אפליה. דווקא ההטבות לבני המקום - מנציחות פערים במקום לצמצם אותם. לצערי, לא לוקחים בחשבון כי שוק האשראי אינו בלתי מוגבל. אם שוק זה לא ייפתח בפני קבלנים באופן רחב, הם לא יוכלו לבנות".

הדברים נאמרו בכנס שהתקיים ביום חמישי האחרון בבורסה לניירות ערך בתל-אביב, שעסק בפתרונות למצוקת הנדל"ן והדיור בישראל. באירוע נכחו בין השאר מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט, המשנה למנכ"ל אפריקה ישראל נכסים אבי ברזילי, האסטרטג הראשי של חברת גיזה זינגר אבן ד"ר אסף כהן, מנהלת סקטור נדל"ן של בנק דיסקונט מיכל כספי, מנהל מערך האשראי הראשי במנורה מבטחים חיים הויזמן, המנכ"לית המשותפת של קרן יסודות אסתי פרידמן, ועורך הדין מוטי מרקוביץ' שאירגן את הכנס.

זו אינה הפעם הראשונה שהפועלים מתנגד למהלכים שמקדמים הרגולטורים הבכירים. כך לאחרונה התבטא יו"ר הפועלים, יאיר סרוסי, נגד מהלך של המפקחת על הבנקים חדוה בר וועדת שטרום להגברת התחרות באשראי הצרכני, בנוגע להפרדת הבעלות של הבנקים הגדולים על חברות כרטיסי אשראי. זאת מאחר שהמהלך יאלץ את בנק הפועלים למכור את ישראכרט.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהר מסר בתגובה כי "ההרצאה שלי הייתה בנושא 'ריבית ונדל"ן ומה שביניהם' וכלל לא נגעה לתוכניות משרד האוצר. בהצגת דברי בכנס לא דנתי בכלל באפשרות של מתן מענק לזכאים. במסגרת דברי אמרתי שאחת הבעיות שהעצימה בשנים האחרונות את השפעת הריבית על המחירים היא היווצרות ציפיות. בהקשר זה אמרתי שתוכנית מחיר למשתכן יש בה פוטנציאל למתן את הציפיות לעליית מחירי דירות, ולכן היא חיובית. כן אמרתי בראייה היסטורית שעליית מחירי הדיור בעשור האחרון העמיקה את הפערים הבין-דוריים בחברה הישראלית (לדעתי בתגובה לשאלה מהקהל)".

מנכ"ל אפריקה ישראל נכסים, אבי ברזילי, אמר בכנס: "הזוגות הצעירים היום קופצים מעל הפופיק ומגדירים סטנדרטים שלא היו בעבר". הוא הוסיף כי "כיום כולם רוצים דירה בת 5 חדרים עם מפרטים חסרי תקדים לסלון, למטבח ולשטחי הציבור." ברזילי הציע גם פתרון למצב שנוצר לטענתו וציין כי "האחריות היא על הרגולציה, אך יחד עם זאת זוג צעיר, בתחילת דרכו, צריך להסתפק בדירת 3 חדרים ישנה, ולא לקפוץ ישר למה שאנחנו רואים היום".

עוד בדבריו הציג ברזילי ביקורת על הממשלה, ביחס לניסיונו בעולם ואמר: "ביורוקרטיה יש בכל מדינה, זו לא המצאה ישראלית, אך בעולם קצב הבנייה משמעותית מהיר יותר. לשם השוואה - חברת דניה סיבוס שבונה עבורנו גם בישראל וגם ברומניה, מצליחה לבנות שם קניון בחצי מהזמן הדרוש לכך בישראל. ברומניה משך הזמן לבנייה הוא כ-16 חודשים ואילו אצלנו זה אורך כשנתיים וחצי. לממשלה יש מגוון פתרונות - אני בדיוק מגיע מסיור בפרויקט שלנו בהרצליה עם החברה הממשלתית לדיור להשכרה - 'דירה להשכיר'. צריך להגיד בצורה מפורשת - המחיר יירד כשהריבית תעלה. כל עוד הריבית אפסית מחירי הדירות יעלו בלי הפסקה. תשלומי המשכנתא לא גדלו, אלא שהמצוקה הגדולה של הזוגות הצעירים היא היעדר ההון העצמי".

עו"ד מוטי מרקוביץ' אמר בכנס כי "הציבור בישראל חי בחוסר ודאות מוחלט. יש שיח על בעיית הנדל"ן אבל אף גורם ממשלתי לא יודע להתחיל ולאמוד את היקף המחסור ועד כמה המצב חמור באמת. ברשות מקרקעי ישראל מדברים על נתון אחד, אךבפועל משווקים תוכניות שאמרות לענות על חצי מהמחסור. במשרד השיכון לא יודעים את היקף הצרכים במדינת ישראל. אני מציע שכולנו נקרא ונלמד את דו"ח מבקר המדינה האחרון בנושא, נדרשת יד ממשלתית מכוונת לפתרון המשבר".

ויקטור בהר אמר בתגובה כי "ההרצאה שלי היתה בנושא 'ריבית, נדל"ן ומה שביניהם' וכלל לא נגעה לתוכניות משרד האוצר. בהצגת דבריי בכנס לא דנתי בכלל באפשרות של מתן מענק לזכאים. במסגרת דבריי אמרתי שאחת הבעיות שהעצימה בשנים האחרונות את השפעת הריבית על המחירים היא היווצרות ציפיות. בהקשר זה אמרתי שתוכנית מחיר למשתכן יש בה פוטנציאל למתן את הציפיות לעליית מחירי דירות, ולכן היא חיובית. כן אמרתי בראייה היסטורית שעליית מחירי הדיור בעשור האחרון העמיקה את הפערים הבין-דוריים בחברה הישראלית (לדעתי בתגובה לשאלה מהקהל)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker