הדירות הזולות יחכו: פרויקט מחיר למשתכן בראשון לציון מוקפא - בגלל חקלאים

בעקבות עתירה של בעלי משקים, שלהם חוזי חכירה עבור 8 דונמים בקרקע, שעליה מתוכננות 1,212 דירות - נתן בית המשפט צו מניעה נגד המשך קידום המכרז, שאמור להיסגר בעוד כשבוע ■ רשות מקרקעי ישראל: "אין שום היגיון בעיכוב מכרז כה גדול בשל טענות שמקורן ברדיפת בצע"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

צו מניעה ניתן ביום חמישי האחרון נגד המשך קידום מכרז מחיר למשתכן לבניית 1,212 דירות בראשון לציון על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). את הצו הוציא בית המשפט המחוזי של מחוז המרכז בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, לבקשת כמה חוכרים חקלאיים המחזיקים בסך הכל ב–8 דונמים בקרקע שמשווקת רמ"י, שלהם תביעות קנייניות בשטח.

המכרז הזה הוא אחד המכרזים הגדולים ביותר שפורסמו עד כה במסגרת מחיר למשתכן - יוזמת הדגל של שר האוצר, משה כחלון, ונוסף על כך, הוא הראשון מסוגו שמתפרסם בלב אזורי הביקוש. במסגרת המכרז משווקת קרקע של 180 דונם ב–14 מתחמים, לבניית 1,212 דירות, בדרום־מזרח ראשון לציון - ממזרח לשכונת שיכון המזרח. על פי מכרזי מחיר למשתכן שנעשו עד היום, צפויים מחירי הדירות שיוצעו לרוכשים זכאים - רוכשי דירה ראשונה - להסתכם בכ–300 אלף שקל פחות ממחיר השוק.

המועד הסופי להגשת הצעות במסגרת המכרז נקבע ל–7 בדצמבר - כלומר, לעוד מעט יותר משבוע. ואולם אם לא ישונה עד אז הצו שנתן השופט יעקב שינמן, לא יהיה מנוס מלדחות את מועד נעילת המכרז. אם בהמשך ההליך יתבררו טענות העותרים כנכונות, עלול הדבר אף להביא לביטולו המוחלט של המכרז - וזאת תהיה מכה קשה ביותר ליוזמת מחיר למשתכן.

העותרים למתן צו המניעה הם בעלים של משקי עזר, שלהם חוזי חכירה עבור 8 דונמים בקרקע. כשאישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז המרכז את תוכנית הבנייה המפורטת לשטח, לפני כשנה, עתרו החוכרים נגד הוועדה ונגד רמ"י, בטענה כי התוכנית לא כללה תוכנית איחוד וחלוקה, שאמורה היתה לעגן את זכויותיהם בקרקע. העימות המשפטי עדיין לא הוכרע, אבל לטענת העותרים, בינתיים היה על רמ"י להימנע מלשווק את הקרקע בהתאם לתוכנית, שכן הם מערערים על חוקיותה. העותרים, המיוצגים על ידי עו"ד אלדד רבינוביץ', מסתמכים גם על אמירה של בית המשפט ממארס האחרון, שלפיה בינתיים על רמ"י להימנע משיווק הקרקע.

מערב ראשון לציון בתצלום מהאוויר
מערב ראשון לציון בתצלום מהאווירצילום: ניר כפרי

ברמ"י זעמו עם היוודע דבר הוצאת הצו, ושם מתכוונים להגיש עוד היום בקשה דחופה לדיון במטרה להסיר את צו המדינה האירעי. לטענת ממלא מקום מנהל רמ"י, עדיאל שמרון, השופט שגה בהחלטתו. "צר לי על ההחלטה, שככל הנראה התקבלה על סמך מידע חלקי", אמר שמרון. "אין שום היגיון בעיכוב מכרז כה גדול של פרויקט מחיר למשתכן בשל טענות קנייניות שמקורן ברדיפת בצע. מדובר בפגיעה קשה באינטרס הציבורי ובציבור הזוגות רוכשי הדירה הראשונה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"אותו חוכר חקלאי מחזיק בתא שטח שלפי התסריט האופטימי ביותר, עשוי לאפשר לו זכות לרכישת 15 דירות בפטור ממכרז, כשכלל התוכנית כוללת 1,600 דירות. כלומר, יש עוד מאות דירות לא משווקות — כך שגם אם יתבררו תביעותיו הקנייניות של אותו חוכר כמוצדקות, לא תהיה שום בעיה להעביר לידיו את הזכויות המגיעות לו". לדברי שמרון, נתונים אלה ידועים היטב לעותרים, המבקשים לטרפד מכרז חשוב כדי להגדיל את הלחץ לפצותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker