נציבות שירות המדינה: אין מקום להליכים משמעתיים נגד בינת שוורץ

בשני מקרים שבהם הועלו טענות ניגוד עניינים במעורבותה של מנהלת מינהל התכנון באוצר בתוכניות לא נמצאו חשדות ■ במקרה השלישי נמצא כי היא טיפלה בלקוח של בן זוגה והומלץ לשקול מתן הערה משמעתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נציבות שירות המדינה קבעה היום כי מנהלת מינהל התכנון במשרד האוצר, בינת שוורץ, לא הפרה את הסכמי ניגודי העניינים שעליהם היא חתומה, למעט במקרה אחד, שבו פעלה בניגוד להסכם העניינים - כך עולה מדו"ח שהוציאה היום (ג') נציבות שירות המדינה. ואולם, נציבות שירות המדינה המליצה לערב את מנכ"ל משרד האוצר והיועץ המשפטי של המשרד באכיפת הסדר ניגוד העניינים של שוורץ והפרשנות שניתנה לו, על מנת להימנע מטענות דומות לאלה שהועלו.

הטענות נגד שוורץ התמצו בשלושה מקרים, שבהן היא היתה מעורבת בשינוי ייעודי קרקעות חקלאיות בשני קיבוצים ובמושב אחד - לייעודי מגורים ומסחר. לגבי הפרשייה שבה נמצאו חשדות לפעולה בניגוד להסכם, כאשר היתה שוורץ מעורבת באישור תוכנית הנוגעת לקיבוץ מעין צבי, נכתב כי "החשד היה כי מדובר בלקוח של מר רוסו (בן זוגה של שוורץ; נ"ב וא"מ), ומשכך היתה הגב' שורץ מנועה מלעסוק בתוכנית. מצאנו כי יש מקום להמליץ על שקילת מתן הערה לגברת שוורץ בשל התרשלות בבדיקת רשימת לקוחותיו של מר רוסו טרם השתתפותה בישיבה הנוגעת לתוכנית".

בינת שוורץצילום: אמיל סלמן

במרכז התלונות עמדו קשרים שיוחסו ליישובים שיזמו את התוכניות יחד עם בן זוגה של שוורץ, דודו רוסו. במושב שדה משה דובר על הסבת קרקע חלקאית לפרויקט מסחרי, ונטען כי שוורץ טיפלה בתכנית, כשהמושב היה לקוח של רוסו. במקרה זה טענה הנציבות כי המעורבות של שוורץ בתוכנית היתה לאחר תפוגת תקופת האיסור שחלה עליה כעובדת מדינה, וכי "היתה פעולה המנוגדת באופן מובהק להסדר ניגוד העניינים, בוודאי שלא ברף המצדיק נקיטה בהליך משמעיתי", נכתב בדו"ח. לגבי תוכנית פיתוח שכונות חדשות בעיר מגדל העמק על שטחים חקלאיים של קיבוץ כפר החורש התברר כי הקיבוץ לא היה לקוח של רוסו, ולכן אין כל בסיס לחשדות נגד שוורץ.

המקרה היחיד שבו מצאה סגנית הנציב עניין לטיפול היה תוכנית לשינוי קרקע למסחר בקיבוץ מעין צבי, שנמנה על לקוחותיו של רוסו. הנציבות המליצה על שקילת מתן הערה לשוורץ על התרשלות בבדיקת לקוחותיו של בן זוגה.

בדיקת הנציבות נעשתה לאחר שבמאי השנה המליץ היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לקיים בדיקה משטרתית נגד שוורץ, ובסוף יולי הוחלט על ידי פרקליטות המדינה להעביר את הבדיקה לאפיק משמעתי בנציבות המדינה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שוורץ עצמה כתבה לנציב שירות המדינה בסוף אוקטובר כי היא מושמצת בכתבות בתקשורת ועל ידי עמותת אדם טבע ודין, כאילו היא פועלת בניגוד עניינים ובחוסר יושר וביקשה אף היא לפתוח בחקירה מקיפה של כל הטענות.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, מסר בתגובה כי הוא מברך על הבדיקה המקיפה שערכה נציבות שירות המדינה וסומך את ידיו עליה. לדבריו, "בינת שוורץ הינה אשת מקצוע מן המעלה הראשונה, אנו שמחים כי גם ניקיון כפיה של בינת אינו מוטל יותר בספק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker