וילות ליד אופקים וערד: האם הממשלה תאשר את תוכנית גלנט ליישובים חדשים בנגב?

החלטת שר השיכון להקמת חמישה יישובים חדשים בנגב, שתובא היום לממשלה, מעוררת התנגדות רחבה במשרד האוצר, ברשות מקרקעי ישראל, במינהל התכנון ובמשרד להגנת הסביבה ■ בין היישובים המתוכננים: יישוב וילות יוקרתי צמוד לאופקים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

למרות התנגדות גורפת של כל גורמי המקצוע במשרדו, בהם אגף תקציבים, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומינהל התכנון, ולמרות מדיניותה המוצהרת של מפלגת כולנו, השוללת הקמת יישובים חדשים בפריפריה בשל ההבנה כי מדובר בעוול חברתי ופגיעה בשכבות החלשות - צפוי שר האוצר, משה כחלון, לתמוך היום בהצעת ההחלטה השנויה במחלוקת שיביא הבוקר להכרעת הממשלה חברו לסיעה, שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, בדבר קידום הקמתם של חמישה יישובים כפריים חדשים בנגב. זאת אלא אם יחול שינוי של הרגע האחרון.

חמשת היישובים שקידומם יובא לאישור הממשלה הם היישוב הקהילתי שלח, המתוכנן לקום בין אשלים לפתחת ניצנה; היישוב הקהילתי נווה גוריון - בין היישובים רביבים וכפר רתמים; הישוב הקהילתי דניאל, המקודם בצמידות לעיר אופקים ולכפר השיקומי עלה נגב; היישוב הקהילתי דייה, המקודם בסמיכות לכביש 80; ויישוב קהילתי נוסף צמוד למרכז החינוכי אשל הנשיא.

על פי ההחלטה, שתעלה הבוקר לאישור הממשלה, יוטל על משרד הבינוי והשיכון, בשיתוף משרדי האוצר, הפנים ומשרדים נוספים, לבצע עבודת מטה לצורך גיבוש החלטה על הקמת היישובים, בזמן שמשרד האוצר יבצע בדיקה כלכלית־תקציבית לעניין. עוד כוללת ההחלטה, הנחיה למועצה הארצית לתכנון ובנייה - לגבש המלצה בתוך שלושה חודשים מיום שתובא בפניה עבודת המטה של משרדי השיכון והאוצר.

באופן טבעי, מעוררת הצעת ההחלטה את זעמם של הגופים הירוקים. ואולם הפעם הם אינם לבד במערכה, ולצדם מתייצבים אגף התקציבים באוצר, רמ"י - ואפילו מינהל התכנון. בכל אחד מהגופים האלה יש התנגדות לתוכנית, כל גוף מטעמיו. אל אלה מצטרפים רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה, שהשר העומד בראשו אבי גבאי, חבר גם הוא בסיעת כולנו. ההערכות הן כי יתנגד לתוכנית בישיבת הממשלה.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנטצילום: מוטי מילרוד

הגורמים המקצועיים באגף התקציבים באוצר מתנגדים בתוקף לתוכנית, כך ניתן ללמוד, בין היתר, מטיוטת חוות דעת של סגן ראש אגף התקציבים באוצר הממונה על תחום הדיור, ערן ניצן, שהודלפה לפני כמה ימים. "להקמת יישוב חדש יש עלות חריגה בהשוואה להרחבת יישובים חדשים, מאחר שהיא מחייבת הקמת תשתיות ראש שטח שאינן נחוצות בהרחבה של יישוב קיים, כמו פרישת מערכות ביוב חדשות, כבישים חדשים או מערכת חשמל חדשה", כתב ניצן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדבריו, לצד העלות הכספית, על מדיניות הקצאת הקרקעות להיעשות בזהירות יתרה בשל היותה של הקרקע משאב במחסור. "הקמת יישובים חדשים תחייב שימוש נרחב יותר בקרקע, ועל כן תפגע במדיניות ציפוף האוכלוסין ותקטין את עתודות הקרקע המיועדות לדורות הבאים", הוסיף ניצן.

לבסוף מציין ניצן כי הרשויות המקומיות שכבר קיימות בנגב, ובראשון באר שבע, צפויות להיפגע: "הקמת יישובים חדשים תמשוך אוכלוסייה בעלת מאפיינים סוציו־אקונומיים גבוהים וכך תחליש את פוטנציאל ההתפתחות של היישובים הקיימים, ואף תמשוך אוכלוסיות חזקות מתוך יישובים אלה. לאור זאת, הקמת יישובים חדשים גם תעמיד בסכנה את מאמצי הממשלה להרחבת היצע הדיור במסגרת היישובים הקיימים. צפיפות האוכלוסין באזור הנגב אינה מצריכה הקמת יישובים נוספים וניתן להרחיב יישובים קיימים בעלויות נמוכות משמעותית, תוך התבססות על תשתית קיימת".

גבאי: "אנחנו נגד יישובים חדשים"

גם גורמי מקצוע ברמ"י ובמינהל התכנון - שני גופים שכחלון סיפח למשרד האוצר עם כניסתו לתפקיד - ובמשרד להגנת הסביבה שנשלט גם הוא על ידי כולנו, מביעים הסתייגויות מהתוכנית. במשרד להגנת הסביבה סירבו להתייחס באופן רשמי לתוכנית והסתפקו באמירה כי "השר גבאי יביע את עמדתו בישיבת הממשלה". בינתיים אפשר רק להזכיר את הדברים שאמר גבאי בנושא ביום הסביבה שצוין בכנסת ביוני, זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד, אז הציג את עמדתה של סיעת כולנו בנוגע להקמת יישובים חדשים. "אני מודע לחשש של חיבור בין אוצר בינוי וסביבה", אמר, "אני בהחלט יכול להרגיע את החוששים. אנחנו נגד בניית יישובים חדשים, מאחר שהם פוגעים בסביבה ובחלשים. אנחנו בעד התחדשות עירונית ובעד טיהור עשרות קרקעות בישראל".

יש לציין כי לגבי חלק מהיישובים המתוכננים מוטל ספק אם המהלך בכלל אפשרי. כך למשל, המיקום של היישוב דייה הוא בין שתי מחצבות פעילות, ללא תוכניות סגירה בטווח הנראה לעין, ואף עם תוכניות הרחבה - דבר שאם יתרחש, יהפוך את הקמת היישוב לבלתי־אפשרית מבחינה פיזית. היישוב שלח מתוכנן לקום באזור שבו אתרי עתיקות רבים, ובמרחק קטן משני יישובים נוספים המצויים בהליכי הקמה - ניצנית המקודם על ידי רמ"י, וחלוצית 3 (שם זמני) המקודם על ידי החטיבה להתיישבות.

מיקומו המוצע של היישוב הקהילתי דניאל ממחיש את פוטנציאל הנזק שעשוי להיות ליישובים החדשים על היישובים הוותיקים - בהיותו צמוד לאופקים (עובדה שהושמטה מהצעת המחליטים). רק לפני כמה שבועות הכריז קבינט הדיור על הקמת שכונה חדשה עם 8,000 וילות באופקים - כמתחם מועדף לדיור - במטרה למשוך אל היישוב, הסובל שנים מהזנחה, אוכלוסייה מבוססת ממעמד הביניים. ואולם הקמה של יישוב קהילתי צמוד עלולה להכשיל כל מאמץ בכיוון הזה, שכן היישוב החדש צפוי למשוך אליו את המשפחות ממעמד הביניים שיהגרו למקום.

במינהל התכנון סירבו לנקוט עמדה ורק ציינו כי הם "פועלים בהתאם למדיניות ולהחלטות הממשלה, וככל שבחינה מקצועית, כלכלית ותכנונית, כקבוע בהחלטת הממשלה, תמצא לנכון הקמת יישוב חדש במקום מסוים מינהל התכנון יפעל ליישום ההחלטה".

"דרך להנצחת פערים חברתיים וכלכליים"

לצד כל אלה, ניצבים כמובן ארגוני הסביבה, שמתנגדים בתוקף לתוכנית החדשה. רשות הטבע והגנים הפיצה נייר עמדה שבו היא קוראת לממשלה לחדול משמירה על קרקעות המדינה באמצעות הקמת יישובים חדשים, שיטה המביאה לנזקים כלכליים וסביבתיים, ולהתחיל ליישם מדיניות שמירת קרקעות מודרנית יותר, באמצעות הקמת שמורות טבע, גנים לאומיים, אזורי תיירות ואזורי תעסוקה בקרקעות שעליהן היא מבקשת להגן. עוד פירטה הרשות שורה של נזקים סביבתיים שלהם צפוי לגרום לטענת אנשיה היישוב שלח, הממוקם בסמוך לשמורת הטבע חולות שונרה.

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "אנחנו רואים במהלך זה פגיעה סביבתית, כלכלית וחברתית, המחליש את חוסנם של היישובים הקיימים בנגב, המשוועים לתוספת אוכלוסייה וחידוש תשתיות. על ממשלת ישראל לציין את יום בן גוריון בהקצאת משאבים ואמצעים לחיזוקן של העיר באר שבע - לב המטרופולין הדרומי, ושאר הערים במרחב".

בחברה ציינו כי על פי מחקרי עבר, השקעת הממשלה והרשויות המקומיות בכל יחידת דיור ביישוב כפרי חדש גדולה ב–113% לעומת ההשקעה בהקמתה ביישוב כפרי קיים, וגדולה ב–188% לעומת עלות הקמתה בשכונה חדשה בעיר. "הקמת יישובים חדשים סמוך לישובים הקיימים תיצור אוכלוסיות נפרדות, כאלה שמקבלות הטבות מפליגות ביישובים החדשים וזוכות לתמיכה ממשלתית רחבה, ואלה ביישובים הקיימים שלא מקבלות. זוהי דרך להנצחת פערים חברתיים וכלכליים, בעוד שהדרך הראויה לחזק את הפריפריה תושג בחיזוק ובמשיכת אוכלוסייה חדשה שתחזק את הקהילה הקיימת".

גלנט: "אנחנו לא מחלישים יישובים ותיקים"

בעקבות הביקורת הרבה שהועלתה נגד התוכנית להקמת יישובים חדשים בנגב, פירסם בשבוע שעבר, שר השיכון והבינוי, יואב גלנט, סטטוס בעמוד הפייסבוק שלו, שבו דחה את הטענות. "מטרת הקמתם של היישובים החדשים היא קידום הפריפריה ומשיכת אוכלוסייה לנגב. אנחנו צריכים להגדיל את היצע הדיור, בין היתר, לקראת העתקת מחנות צה"ל לאזור", אמר.

לגבי הטענה לפגיעה באוכלוסיית היישובים הקיימים ענה גלנט: "אנחנו לא מחלישים יישובים ותיקים על ידי הקמת היישובים החדשים. כמו בכל דבר בחיים, כדי להגיע ליחסים הוליסטיים בין ישן לחדש, צריך לשמור על איזון. אנחנו פועלים רבות כדי לחזק את היישובים הקיימים בכל רחבי ישראל, ובאותו הזמן, עלינו למצוא פתרונות לכל צורכי האוכלוסייה. המענה לחלק מהצרכים האלה הוא הקמת יישובים חדשים. בכוונתנו למצב את באר שבע כמטרופולין, שתהווה מרכז לשירותים ולתעסוקה. לצדה, אנחנו משמרים או מקימים יישובים חדשים במקומות חשובים, שהיום האוכלוסייה בהם דלילה. היישובים החדשים יאפשרו את המשך גדילת המועצות האזוריות שהגיעו למיצוי התיישבותי וייתנו מענה למבקשים להתיישב ביישובים לא עירוניים".

באשר לטענה כי הקמת היישובים החדשים פוגעת בסביבה טען גלנט כי "תכנון ההתיישבות החדשה יתרכז בעיקרו באזורים 'מופרים' מבחינה אקולוגית (אזורים שבהם כבר יש התערבות אנושית משמעותית). במידת האפשר, היישובים אף יוקמו בצמידות ובסמיכות לאזורים בנויים קיימים ואף בתוכם. כדי להימנע מגרימת נזק לקרקע, הקמת היישובים החדשים תתקיים בסמיכות לצירים ראשיים ובקרבה לתשתיות מים, חשמל, תקשורת והולכת שפכים".

בתגובה לכתבה זו מסר גלנט כי "בנייה בנגב נמצאת בליבת התפישה הציונית והיא נתמכת על ידי מרבית הציבור בישראל. אני גאה להמשיך לקדם את ההתיישבות בנגב, שקודמה על ידי ממשלות ישראל לדורותיהן. הסמכות לאמץ או לשלול הצעה שכזו מסורה למי שהוסמך לכך כחוק - ממשלת ישראל - ואני משוכנע שהיא תתמוך בהצעה ברוב גדול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker