את הריח מרגישים עד הקומה ה-20: כך נראה פרויקט מגדלי שרונה שבו דירה עולה 5 מיליון ש'

צפיפות, רעש וסירחון של ביוב - אלה כמה מהמפגעים שדיירי מגדלי היוקרה ברחוב הארבעה בתל אביב, טוענים שנגרמים להם כתוצאה מליקויי בנייה ותכנון וכן מחוסר הפרדה בינם לבין שוק המזון הפועל בקומת הקרקע של המגדלים

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

בחודשים האחרונים התחיל אכלוס הדירות במגדלי שרונה בתל אביב - אך במקביל התגלו בפרויקט ליקויים ותקלות, ודייריו מתלוננים על בעיות הנובעות מהשוק שנבנה בקומה התחתונה שלו - שרונה מרקט - שבינו לבין מתחם המגורים אין כל הפרדה. הדיירים מאיימים בהגשת עתירה לבית המשפט שימנה כונס נכסים, אשר יפעל לתיקון הליקויים במקום, וכן בהגשת עתירה דחופה לביטול רישיון העסק של שרונה מרקט.

פרויקט שרונה של חברת גינדי החזקות נבנה ברחוב הארבעה, ובו שלושה מגדלים המכילים 324 דירות. דיירים שלהם נמסרו הדירות באחרונה, טוענים כי המעליות במגדלים אינן פועלות כשורה וכי הניקוז של המים בבניינים לקוי, וכן כי הם סובלים מהצפות של מים ומריחות ביוב. לדבריהם, שוק שרונה מרקט הפועל בקומת הקרקע גורם להם לסבל רב.

הכניסה למגדלי שרונהצילום: אייל טואג

בשבוע שעבר שלחו עוה"ד אבי שרף וגבי ספרן ממשרד נחושתן, ספרן, שרף יפה, המייצגים את נציגות דיירי מגדלי שרונה, מכתב לעו"ד עופר זוזובסקי, המייצג את גינדי החזקות, ובו פירטו את הליקויים שהתגלו במקום ואת עוגמת הנפש שנגרמה לדיירים בעקבותיהם. "מאז מסירת הדירות, נהפכו חייהם של מרשינו לבלתי נסבלים, עד כי אין זה ברור כיצד בכלל ניתן לצפות מהם להתגורר במקום, ועבור מה שילמו את התמורה לגינדי החזקות", נכתב.

הטענה הראשונה של הדיירים היא בנוגע למעליות שמפסיקות לעבוד לעתים קרובות, לפעמים גם במשך שעות ארוכות. תקלות אלה מאלצות את הדיירים לא פעם לרדת במדרגות 20–30 קומות. "כמה מהדיירים, שהם מבוגרים או נכים, כלואים בבתיהם ימים ארוכים ללא יכולת לצאת. לא מדובר במקרה חד־פעמי, אלא בשורה ארוכה של השבתות", נטען במכתב שנשלח מטעם נציגות הדיירים.

הדיירים מתלוננים גם על הצפות של שטחים ציבוריים, שגורמות בין היתר להשבתת המעליות, להשבתה של אספקת מים לדירות ולהצפות של שפכים וביוב שמקורן בשוק השרונה מרקט, שבעקבותיהן השפכים מגיעים גם למעליות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"הפרויקט הוגדר כיוקרתי מאין כמותו, ברמה גבוהה וחדשנית. בפועל, הדירות נמסרו כשהבניין והמערכות הם במצב מביש ומחפיר, שאינו מתקבל על הדעת ואינו מאפשר מגורים ראויים", כתבו נציגי הדיירים. נוסף על כך, לדיירים יש טענות נגד שוק שרונה מרקט, שלדבריהם, פועל בניגוד להסכם שלהם עם גינדי החזקות, שנחתם במארס 2013 ונועד להסדיר את פעילות השוק באופן שלא תיגרם הפרעה לדיירים. לטענתם, אין הפרדה בין השוק למתחם המגורים — וכך עוברי אורח מהמסעדות נכנסים למתחם ואף משתמשים בשירותי המגדלים, ספקים של השוק פורקים סחורה בחניון המגדלים, וגם עובדי השוק עוברים דרך המגדלים. נוסף על כך, לדבריהם, השטחים הממוגנים של המגדלים משמשים את חנויות השוק, שמאחסנות שם ציוד, וכמה מהמסעדות אפילו מבשלות בשטחים אלה.

ליקויי בנייה במגדלי שרונהצילום: אייל טואג

חוץ מהבעיות הקשורות לשטחים הציבוריים של מגדלי שרונה, לטענת הדיירים, הדירות נמסרו להם באיחור רב ועם לא מעט ליקויי בנייה.

"יש במגדלים דיירים שכלל לא מודעים לכך שיש להם לובי"

עו"ד אביתר אנגלרד ממשרד אלרואי, מנור, אנגלרד, שמייצג שתי משפחות שרכשו דירות בפרויקט, טוען לפגיעה נוספת של השוק במגדלי המגורים. לדבריו, "השוק שינה לחלוטין את התכנון של המגדלים ביחס למה שהדיירים קנו". אנגלרד מצביע על שינוי עיקרי בתכנון הלובי המפואר של המגדלים. הכניסה למגדלים מכיוון פארק שרונה (מצפון) היתה אמורה להיות בין המגדלים, ממפלס הרחוב ובאמצעות דרגנועים חשמליים, שיעלו את הדיירים לקומת הלובי ושם יוכלו להמשיך אל המעליות למגדלים. ואולם פועל, לדבריו, האופן שבו נבנו המגדלים מייתר לחלוטין את הלובי והשומר שהדיירים משלמים עבורם.

"בגלל ששינו את התכנון, אין מעברים בין הבניינים בקומת הקרקע", אומר אנגלרד. "יש שתי אפשרויות להיכנס למגדלים מהרחוב: או לעלות על רמפה דרך המגדל המזרחי, או דרך דלת צדדית שיש לכל מגדל. הדלת אינה מובילה אל הלובי, אלא למעליות שעולות למגדל. למעשה, מהכניסה הזאת כלל לא עוברים דרך הלובי המפואר — ולכן, גם הוא וגם השומר בלובי מיותרים. כמה מהדיירים במגדלים שדיברתי אתם, כלל אינם יודעים שיש למגדל שלהם לובי".

ליקויי בנייה במגדלי שרונה

דיירי הפנטהאוז תובעים מגינדי פיצוי של 333 אלף ש'

לפני כחצי שנה הגישו שני דיירים שרכשו מגינדי החזקות דירת פנטהאוז בכ–9.5 מיליון שקל, תביעה בסכום של 333.5 אלף שקל בגין איחור במסירת הדירה, בבית משפט השלום בתל אביב. בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד אנגלרד, הם טוענים כי בחוזה המכר נקבע מועד מסירת הדירה לאוקטובר 2014 — שנתיים וחצי לאחר שרכשו אותה. לטענתם, נקבע מנגנון פיצוי, שלפיו במקרה של איחור יקבלו פיצוי חודשי בסך 15 אלף שקל, או סכום גבוה יותר ככל שמתחייב מחוק מכר דירות. בנובמבר 2014, כשבוע לאחר מועד המסירה האחרון, פנו הדיירים לחברה וביקשו לדעת מה מועד המסירה הצפוי, וכן דרשו פיצוי בגין האיחור.

הצפת ביוב בחניון מגדלי שרונהצילום: אייל טואג

גינדי החזקות השיבה לדיירים אלה כי במסגרת הזמנה לביצוע שינויים בדירה עם הקבלן המבצע של הפרויקט, חברת דניה סיבוס, נקבעה דחייה של 34 שבועות במסירת הדירות. החברה הוסיפה כי מועד המסירה המשוער יהיה אוגוסט 2015, וכי "אין לראות באמור כדי לגרוע מיתר הוראות ההסכם, שלפיהן רשאית החברה לדחות את מועד מסירת החזקה בדירה, מבלי שהדבר יהווה הפרה של ההסכם או יזכה בפיצוי כלשהו".

בתביעה שהגישו, דחו הדיירים את תשובת החברה — וטענו: "מסירת פרויקט של מאות דירות מתעכבת, וקשה להניח שהזמנת השינויים על ידי התובעים היא שגרמה לעיכובים. הגיוני יותר להניח שהחברה מנסה לנצל באופן ציני ובחוסר תום לב את השינויים כאמתלה לעיכובים בבנייה — וזאת תוך עקיפה של הוראות בלתי ניתנות להתניה בחוק מכר דירות".

גינדי החזקות: "עמדנו בכל ההסכמים עם הדיירים במגדלי שרונה"

מחברת גינדי החזקות ודניה סיבוס נמסר כי "פרויקט מגדלי שרונה כולל שלושה מגדלים ו–324 יחידות דיור. מדובר בפרויקט מורכב, שאוכלס באחרונה בלוחות זמנים מהירים, ושעדיין מתבצעים בו התאמות ושינויים.

סחורה של בעלי עסקים בשטחים ציבוריים במגדלי שרונהצילום: אייל טואג

"כל המקרים המתוארים מוכרים ומטופלים באופן מקצועי ואחראי מול גורמי המקצוע. החברה והקבלן המבצע דניה סיבוס נמצאים בקשר ישיר ושוטף מול נציגות הדיירים, וכפי שסוכם זה מכבר על ידי הצדדים, השלמת התיקונים תתבצע עד סוף החודש הקרוב. מרבית הליקויים נוצרו כתוצאה מתחזוקה ואבטחה לקויה של דיירים וקבלנים פרטיים מטעמם, וחרף זאת אנו מטפלים בכולם ללא דיחוי. החברה עמדה בכל ההסכמים כפי שנקבעו עם הדיירים בנושא, וצר לנו שנציגות הדיירים בוחרת להפעיל לחץ באמצעות התקשורת כדי לפעול ולקבל פיצוי שאינה זכאית לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker