"בממשלה מדברים על בניית 26 אלף דירות במחיר למשתכן אבל ייבנו 4,000"

יו"ר התאחדות בוני הארץ ניסים בובליל בכנס שמאי מקרקעין: יוזמת הממשלה לייבא ארצה עוד 20 אלף עובדים סינים, לא תניב פירות ■ יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס: פרסום נתוני משרד השיכון - נסיון לא ראוי להשפיע על המחירים באמצעות התקשורת

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"משרדי השיכון והאוצר לקחו את מחיר למשתכן כמשימה לאומית. המשמעות היא לתת כ-400 אלף שקל במתנה למי שרוצה. הם מדברים על בניית 26 אלף יחידות דיור, אבל ייבנו לדעתי 4,000. יש 120 אלף זכאים. צריך לזכור שמדובר בהגרלה. אראלה תתקשר ל-3% שיזכו ותבשר להם את זה, אבל מה יהיה עם ה-97 אחוז שלא יזכו ויתאכזבו?", שאל נשיא התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים לשעבר) נסים בובליל.

בובליל, שדיבר אתמול בפתיחת כנס שמאי מקרקעין שנערך באילת, גם העריך, שיוזמת הממשלה לייבא ארצה עוד 20 אלף עובדים סינים, לא תניב פירות, שכן הממשלה הסינית אינה מעוניינת לחתום על ההסכם.

ניסים בובליל יו"ר התאחדות בוני הארץצילום: פוטו מרסלו

גם יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס תקף את הממשלה. לדבריו, הנדל"ן בישראל נתון בשלושה פרדוקסים: "רבות דובר לאחרונה על הריכוזיות במשק, השחיתות והעדר התחרות שמלוות אותה. וכאן, בדיוק בנקודה זו, אנו נתקלים בפרדוקס הראשון – משק הנדל"ן אינו ריכוזי. ניתן אף לומר שהוא תחרותי ביותר. ולמרות העדר הריכוזיות בתחום, המחירים עולים.

"ממשלת ישראל הנוכחית, זו המכהנת היום, עומדת לאשר את תקציב המדינה ביום חמישי הקרוב, וכאן, בדיוק כאן, מצוי הפרדוכס השני. בעוד תקציבי הביטחון, החינוך, הבריאות והרווחה, באופן טבעי, מקבלים את מירב תשומת הלב והכסף בסעיפי התקציב, שוק הדיור נותר הרחק מאחור, עם סדר גודל כולל של 2-3% מהתקציב. ואני שואל – ניתן לנצח בקרב על מחירי הדיור עם 2% מהתקציב? ימים יגידו".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין אוהד דנוסצילום: פוטו מרסלו

הפרדוקס השלישי אליו התייחס דנוס, היה קשור לפרסום נתוני משרד השיכון מהשבוע, לפיהם מחירי הדירות רשמו ירידות חדות ברבעון השלישי. דנוס כינה אותו "נסיון לא ראוי להשפיע על המחירים באמצעות התקשורת והילך הרוח הציבורי. הפרדוקס כאן, למי שלא הבין, הוא שאינך יכול לעודד תחרות וייצוב מחירים, בשוק תחרותי ואפילו אתה מונופול, באמצעות אמצעי התקשורת. הממשלה יכולה להמשיך ולהתבשם בנתונים לא רלוונטיים, אך הציבור לא טיפש והמספרים לא משקרים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואילו ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי תקף שוב את הממשלה בעקבות החלטתה לסגור את שדה התעופה "שדה דב" בתל אביב, מבלי להתייעץ את הגורמים באילת. "איך קיבלו החלטה כזו מבלי לשמוע ולבדוק את ההשפעה על העיר אילת. 65 אלף תושבים שהולכים להיפגע מההחלטה הזו הם שקופים.ההשפעה של סגירת שדה התעופה על העיר הפריפריאלית ביותר בישראל תהיה הרסנית. התיירות תיפגע, רופאים, מרצים ומורים שבאים לעבוד באילת ייפגעו ונתב"ג לא נוןפיתרון", אמר יצחק הלוי. "אנחנו נילחם בהחלטה הזאת עד שימצאו פתרונות לתיירי העיר ותושביה. אני לא מתנגד לבנייה בגוש הגדול ואפשר למצוא פיתרון גם לזה – שיסתפקו בבנייה חלקית,אבל חייבים לקבל החלטה עם היגיון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker