משרד שיכון חדש? הממשלה תדון בקרוב בהרחבת סמכויות החטיבה להתיישבות

בשבוע הבא תעלה לדיון הצעה להגדלת כוחה של החטיבה להתיישבות, הפועלת בעיקר ביהודה ושומרון ונמצאת תחת אחריותו של שר החקלאות, אורי אריאל ■ המטרה: קבלת סמכויות תכנון וקידום יישובים חדשים ■ במשרד השיכון מתנגדים בתוקף

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הממשלה צפויה לדון בשבוע הבא בהצעת החלטה המגדילה משמעותית את סמכויותיה של החטיבה להתיישבות, הנמצאת כיום תחת אחריותו של שר החקלאות, אורי אריאל. ההצעה מציעה לשנות את סמכויות החטיבה, שהוגדרה עד כה כזרוע מבצעת של המדינה לביצוע פעולות התיישבותיות - רובן ביהודה ושומרון, ומיעוטן באזורי עדיפות לאומית כמו הנגב והגליל - כך שיהפוך לגוף מתכנן, עד כדי הסמכתו לתכנן הקמת יישובים כפריים חדשים. סמכות זו היתה נתונה עד 
היום באופן בלעדי בידי משרד הבינוי והשיכון.

את החטיבה להתיישבות קיבל לאחריותו אריאל, שר הבינוי בממשלה הקודמת, בעת הקמת הממשלה הנוכחית וכחלק מההסכם הקואליציוני בין הבית היהודי והליכוד. בכך שבה החטיבה לאחריותו של משרד החקלאות, לאחר שב–2013 הועברה ממנו למשרד ראש הממשלה. הרחבת סמכויותיה של החטיבה עולה לאישור הממשלה בעקבות דרישה מצד הבית היהודי במסגרת דיוני אישור התקציב. בלשכת ראש הממשלה סרבו להתייחס לנושא, אך גם לא הכחישו כי זהו המניע להעלאת ההצעה לדיון.

שר החקלאות אורי אריאל
שר החקלאות אורי אריאלצילום: מוטי מילרוד

הצעת ההחלטה המדוברת היתה אמורה לעלות לדיון כבר היום, לאחר שהופצה אל כלל שרי הממשלה ביום חמישי בסמוך לחצות - המועד האחרון שמאפשר החוק. למעשה, רק ביום שישי בצהריים עודכנו מרבית הגורמים הנוגעים בדבר, ובכלל זה משרד השיכון שצפוי להינזק מהענקת הסמכויות, כמו גם משרדי האוצר והמשפטים, האחראים על ההיבטים המימוניים והחוקיים של המהלך.

רק ביום שישי אחר הצהריים, כמה דקות לפני כניסת השבת, העביר משרד השיכון את התייחסותו להצעה, הכוללת התנגדות נחרצת לנוסח הנוכחי, ולבסוף הוחלט, לאור אי־הסכמות חריפות שהתעוררו בין משרדי הממשלה השונים, לדחות את הדיון בהצעה בשבוע נוסף.

התקשרות בהיקף של 180 מיליון שקל בשנה

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי הצעת ההחלטה, תטיל הממשלה על מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, לגבש עד ה–15 בפברואר 2016 הסכם מסגרת לתקופה של חמש שנים עם אפשרות להאריכו עד 15 שנה, שייחתם בין ההסתדרות הציונית העולמית למשרד החקלאות, ואשר לפיו יוגדרו יעדי החטיבה להתיישבות כך שיכללו קידום תכנון, ביצוע פעולות להקמת ולהרחבת יישובים, פיתוח מקורות תעסוקה ביישובים הכפריים ועוד.

שרה בינוי והשיכון יואב גלנט
שרה בינוי והשיכון יואב גלנטצילום: ניר קידר

במסגרת ההסכם יובטחו הוצאות שכר עובדי החטיבה וכן תשלום בסיסי בגין פעילות החטיבה, בהיקף של 30 מיליון שקל בשנה. מלבד הסכם המסגרת, יתקשר משרד החקלאות מדי שנה בהתקשרות שנתית עם ההסתדרות הציונית לטובת יישום תוכנית עבודה מפורטת, בסכום שעל פי המחליטים לא יפחת מ–150 מיליון שקל בשנה, בכל שנה בין 2016–2025.

כלומר, יחד עם בסיס התקציב, צפויה החטיבה ליהנות מתקציב התחלתי בסך 180 מיליון שקל מדי שנה. עם זאת, יש לציין כי בשנים קודמות היה תקציבה של החטיבה מכפיל עצמו פי 5, 6 ו–7 לאורך השנה, באמצעות תקציבים ממשלתיים שהועברו לפקודתה לאורך השנה דרך ועדת הכספים.

העברות כספים ללא שקיפות או פיקוח

על פי התהליך המתואר במחליטים, יעדי ההתקשרות השנתית ייקבעו בהתאם לקביעת שר החקלאות באשר ליעדי ולמטרות ההתיישבות לאותה שנה. בהתאם לכך, החטיבה תבצע מיפוי של צרכים ואיסוף מידע בקרב המועצות האזוריות והיישובים. לאחר מכן, ועדת היגוי בראשות מנכ"ל המשרד תקבע את הפרויקטים והפעילויות הקונקרטיות ואת היישובים והמועצות שבהן יבוצעו.

מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו
מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהוצילום: אייל טואג

כל משרדי הממשלה יהיו רשאים להתקשר עם ההסתדרות הציונית בהסכמים פרטניים על בסיס הסכם המסגרת. האזור הגיאוגרפי לפעילות החטיבה נקבע בתחום המועצות האזוריות באזורים הכלולים בתחום אזורי פיתוח א' וב' כפי שהוגדרו בצו לעידוד השקעות הון בחקלאות, וכן בתחום המועצות האזוריות שבאזור יהודה ושומרון.

רק בפברואר האחרון המליץ משרד המשפטים, בחוות דעת שהוציאה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, כי סמכויות ההתיישבות המצויות בידי החטיבה יוחזרו למדינה, על רקע חוסר היכולת לפקח על הנעשה בתקציבי העתק שהחטיבה מקבלת. זאת, משום שעל אף שמקורם של כספי החטיבה הוא אך ורק תקציבי מדינה, מבחינה פורמלית מדובר בגוף הכפוף להסתדרות הציונית העולמית, דבר המאפשר לו לפעול שלא בהתאם לחוק חופש המידע וחוק חובת המכרזים, שבהם מחויבים כלל משרדי הממשלה.

לאריאל ולבן אליהו יש עבר של שיתוף פעולה פורה עם החטיבה, כאשר היו במשרד הבינוי. לפני שנה פירסם מכון המחקר מולד תחקיר שלפיו השתמש משרד הבינוי בחטיבה כצינור להעברת תקציבים בסך עשרות מיליוני שקלים למימון פעילותם של גרעינים תורניים וישיבות, חלק ניכר מהם בלב אזורי הביקוש (בתל אביב לבדה תקצבה החטיבה לא פחות מעשרה גופים שונים, נ"ב) רובם בעלי אוריינטציה דתית־לאומית וקשרים פוליטיים הדוקים לחברי מפלגת הבית היהודי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker