אושרה התוכנית הדרמטית: עוד 50 אלף דירות במושבים ובקיבוצים

הבשורה למאות אלפי המושבניקים: יוכלו לבנות יחידת דיור שלישית בנחלה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) אישרה תוכנית דרמטית לבנייה של עד 50 אלף דירות במושבים ובקיבוצים.

הוועדה החליטה אתמול להמליץ למועצה הארצית לתכנון ולבנייה על הפקדה של תיקון לתמ"א 35 שיאפשר בנייה של יחידת דיור שלישית בשטח הנחלה במושבים, וכן עדכון פרטני מספר יחידות הדיור שמתירה תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) בכל יישוב כפרי, ובכלל זה יישובים שיתופיים, מושבים וקיבוצים. משמעות ההמלצה, אם תאושר על ידי המועצה הארצית בשבוע הבא, היא הגדלת פוטנציאל יחידות הדיור ביישובים הכפריים, ובפרט במושבים, בהיקף של עשרות אלפי יחידות דיור.

בסך הכל כולל העדכון לא פחות מ–430 יישובים כפריים - שמספר יחידות הדיור שניתן יהיה להקים בהם צפוי לגדול בכ–50 אלף, מתוכן כ-10,000 במרכז הארץ.

כך, למשל, צפויה ההחלטה להגדיל את מספר יחידות הדיור המקסימלי שניתן יהיה לבנות במושב רשפון מ–350, כפי שמאפשרת תמ"א 35 כיום, ל–450. בקיבוץ געש צפוי הרף העליון של מספר יחידות הדיור להגיע ל–520, לעומת 400 כיום. בכפר הס שבשרון צפוי הרף העליון להשתנות מ–400 כיום ל–520, ובכפר ויתקין צפוי הרף העליון להשתנות מ–400 כיום ל–590.

אינפו: היישובים שצפויים לצמוח במאות אלפי דירות. בכמה דירות יוכלו היישובים לגדול לפי הצעת מינהל התכנון.
כפר הס: 420 יח"ד לפי התוכנית הקיימת; 520 יח"ד לפי הצעת המינהל
כפר ויתקין: 400 יח"ד לפי התוכנית הקיימת; 590 יח"ד לפי הצעת המינהל
רשפון: 350 יח"ד לפי התוכנית הקיימת; 450 יח"ד לפי הצעת המינהל
געש: 400 יח"ד לפי התוכנית הקיימת; 520 יח"ד לפי הצעת המינהל

בישיבה שניהל יו"ר מטה הדיור באוצר, אביגדור יצחקי, הוחלט כי תתאפשר לבעלי נחלות במושבים בניית יחידת דיור שלישית במתחם המגורים בן ה-2.5 דונם שבראש הנחלה, מבלי שזה יחייב הכנת תכנית כוללת ליישוב, ומבלי שתיספר במניין יחידות הדיור ביישוב. באזורי הביקוש, ובכללם מחוז מרכז, חיפה וירושלים, תותר תוספת יחידת דיור שלישית בכל הנחלות במושב. במושבים במרכז הארץ תיגרע יחידת הדיור השלישית ממניין היחידות המקסימלי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ממינהל התכנון שבמשרד האוצר נמסר כי "משמעות ההחלטה על הוספת יחידת דיור שלישית בנחלה שבמושב הינה הגדלת מספר יחידות הדיור וצפיפות המגורים ביישוב, מבלי להרחיב את תחום הבינוי ומבלי לפגוע בשטחים הפתוחים. תיקון התמ"א מהווה איזון בין הצורך בתוספת יחידות דיור, ייעול השימוש בקרקע והגדלת הצפיפות ובין הרצון לשמור על אופי היישוב הכפרי.

על אף שבאופן טבעי מדובר בהחלטה משמחת עבור מאות אלפי המושבניקים שמייחלים שנים ארוכות לאישור בנייתה של יחידת דיור שלישית בנחלה, להחלטה שהתקבלה יש מספר סייגים. ראשית, מדובר בהמלצה בלבד, ועדיין לא בהחלטה בתוקף, דבר שיקרה רק כאשר תאשר המועצה הארצית את ההחלטה. שנית, גם כאשר תאושר ההחלטה סופית, את מימוש בניית היחידה השלישית בנחלה יוכלו ליישם רק בעלי נחלות ששילמו לרשות מקרקעי ישראל דמי היוון עבור נחלתם, בסך 3.75% משווי הרכישה של הנחלה, כפי שקובעת החלטה 979 של מועצת מקרקעי ישראל. רק על מנת לסבר את האוזן, כיום מצויים 20 בעלי נחלות בכל רחבי הארץ בהליך פיילוט של יישום ההחלטה מתוך פוטנציאל של עשרות אלפי בעלי נחלות.

קיבוץ שדה נחמיה
קיבוץ שדה נחמיהצילום: דרור ארצי

כך או כך, ראשי תנועת המושבים בירכו היום על ההחלטה. מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אמר כי "מדובר בבשורה משמעותית ביותר לכלל בעלי הנחלות - מפארן בדרום ועד אביבים בצפון. זאת כחלק מהפעילות המשמעותית אל מול הממשלה וגורמי הממשל לשינוי המגמה, אני מברך על כך. עם זאת, אנחנו עדיין לא במקום שבו אנו רוצים להיות, לא בתחום הקרקעות ולא בתחום החקלאות. שינוי המגמה החיובי נותן תקווה ולא נשקוט עד אשר יושג".

יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, אמר: "החלטת הולנת"ע נותנת משקל ראוי לכל היתרונות התכנוניים, הלאומיים והסביבתיים התומכים במתן אפשרות לבניית יחידה שלישית בנחלה, לרבות היותה פתרון נוסף למצוקת הדיור האדירה והמחריפה במדינת ישראל, העדפת עיבוי הישוב על הרחבתו, ולאפשר יישום החלטות רשות מקרקעי ישראל במושבים".

מזכ"ל כפרי האיחוד החקלאי דודו קוכמן אמר כי "ההמלצות הם פשרה של הצעות רבות ואין ספק שהחלטה זו לא תיתן מענה לכל הצרכים, אך מדובר בזריקת עידוד חשובה להתפתחות דמוגרפית טבעית שעד עתה הקפיאה את האפשרות לבניית יחידות דיור בכלל ביישובים רבים.

"ההקפאה גרמה נזק לצמיחה הטבעית בישובים, להזדקנות אוכלוסייה ולהשתת עלויות כבדות על מספר מצומצם של משפחות שנושאות בנטל אחזקת הישובים הכפריים. מדובר על החלטה שתסייע לצמיחה הדמוגרפית של ישובים רבים ובעיקר באזורי פריפריה, בנגב ובגליל אך גם תסייע להתפתחות הדמוגרפית הטבעית במרחב הכפרי בכלל".

גם בתנועה הקיבוצית מיהרו לברך על העדכון המתבקש, שישחרר באופן מידי בנייה של מאות יחידות דיור בקיבוצים וכן יאפשר תכנון עתידי לאלפי יחידות דיור נדרשות נוספות. כך, יוכל קיבוץ מעגן מיכאל שהוגבל ל-600 יחידות להגיש תוכניות ל-900 דירות, נען שהוגבל ל-600 דירות יוכל להגיש תוכניות ל-800 דירות, ועוד.

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "זוהי בשורה חשובה לקיבוצים רבים, ואני שמח להיווכח שהבטחותיו של אביגדור יצחקי מתממשות. היום יותר מתמיד אני משוכנע ששנת 2016 תהיה שנת הזדמנות, וכל הצדדים חייבים להבין שהושחת זמן רב על דיבורי סרק וכעת יש להסתכל קדימה ולהתמקד ביישומם של הפתרונות שיאפשרו את הגידול הטבעי בקיבוצים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker