פרשנות |

לכחלון כדאי לחכות עם השמפניה

אז האם מחירי הדירות באמת במגמת ירידה? הנה הסיבות למה עדיף לדחות את החגיגות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

במשרדי הממשלה האמונים על תחום הדיור, ובראשם משרד האוצר, מתקבלים הבוקר נתוני משרד השיכון והבינוי בשמחה רבה - ובצדק. לא מעט אנשים משקיעים רבות כבר כמה שנים, לאורך תקופת כהונתן של שלוש ממשלות, בניסיון לבלום את דהרת מחירי הדירות, ולאחר כל כך הרבה כישלונות - הנתונים הללו מהווים משב רוח רענן.

אך האם הנתונים האלה אכן מבשרים בהכרח על שינוי מגמה במחירי הדירות? על כך עדיין מוקדם להתחייב. מוקדם מאוד, אפילו. ראשית, בגלל הליקוי הסטטיסטי שמשרד הבינוי בעצמו מציין בסקירה - מחירי הדירות אינם משוקללים גיאוגרפית, ומכיוון שברבעון השלישי של 2015 נרכשו יותר דירות באזורי הפריפריה ופחות במרכז, יש לכך השפעה על "מחיר הדירה הממוצע", גם אם במחירי הדירות עצמן לא חל כל שינוי.

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

גם הגורם השני שמסביר את השינוי ברמת המחיר - ירידה דרסטית במספר רוכשי הדירות להשקעה, עשוי להעיד כי מדובר בשינוי זמני. ציבור המשקיעים הסתער בהמוניו על שוק הדירות במהלך מאי ויוני, בידיעה שרמת המס שייאלץ לשלם צפויה לעלות. באופן טבעי, בחודשים העוקבים היה ביקוש נמוך יותר - בעיקר מכיוון שכל מי שתיכנן לרכוש דירה להשקעה בזמן הקרוב כבר עשה זאת.

אך האם ההשקעה בדירה אכן נתפשת כיום כאופציה פחות משתלמת? האם בחודשים הבאים לא תתוקן רמת הביקוש לדירות להשקעה כלפי מעלה? במציאות של ריבית אפסית, ייתכן מאוד שהתשובה לשאלות אלה היא שלילית - ובקרוב נחזה בחזרת המשקיעים אל השוק.

ולמרות כל זאת, רשאים מקבלי ההחלטות והפקידות הבכירה במשרדי האוצר והבינוי לשאוב אופטימיות מסוימת מהנתונים. יש לזכור כי זהו בסך הכל הרבעון השלם הראשון לכהונת הממשלה הנוכחית, עוד לפני שהורגשה השפעתם של מרבית הצעדים שהיא מתכננת לבלימת מחירי הדירות, ובראשם - ביטול חסם מצוקת כוח האדם באמצעות יבוא סיטוני של פועלי בנייה סינים ואחרים, וכמובן יוזמת מחיר למשתכן המתוקשרת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עדיין לא הגיע הזמן לפתוח שמפניות. אבל אם יחליט מישהו בסביבתו של שר האוצר, משה כחלון, שבכל זאת כבר כדאי להטמין אחת במקרר - מדובר בהחלטה לגיטימית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker