תוכנית המתאר תתעדכן - ו-50 אלף דירות יתווספו למושבים ולקיבוצים - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תוכנית המתאר תתעדכן - ו-50 אלף דירות יתווספו למושבים ולקיבוצים

הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים תתכנס היום לדיון בעדכון של תוכנית המתאר הארצית ■ בעקבות העדכון, כל יישוב חקלאי יוכל לגדול ב-200-100 יחידות דיור, ולבעלי הנחלות יתאפשר להקים יחידת מגורים שלישית בשטח הנחלה

9תגובות

אחד הנושאים הדרמטיים בתחום הנדל"ן בהתיישבות העובדת צפוי לעלות היום לדיון בוועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע): חברי הוועדה יתבקשו לאשר את הצעת מינהל התכנון לעדכון תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35).

על פי התוכנית, תתאפשר הגדלה של 100–200 יחידות דיור בכל אחד מהיישובים החקלאיים - קיבוצים ומושבים. אם ההצעה תאושר בוולנת"ע, היא צפויה להגיע לאישור המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בישיבתה הקרובה בתחילת דצמבר.

קיבוץ שדה נחמיה
דרור ארצי

בסך הכל כולל העדכון לא פחות מ–430 יישובים כפריים - שמספר יחידות הדיור שניתן יהיה להקים בהם צפוי לגדול בכ–50 אלף, מתוכן כ–10,000 במרכז הארץ.

כך, למשל, צפויה ההחלטה להגדיל את מספר יחידות הדיור המקסימלי שניתן יהיה לבנות במושב רשפון מ–350, כפי שמאפשרת תמ"א 35 כיום, ל–450. בקיבוץ געש צפוי הרף העליון של מספר יחידות הדיור להגיע ל–520, לעומת 400 כיום. בכפר הס שבשרון צפוי הרף העליון להשתנות מ–400 כיום ל–520, ובכפר ויתקין צפוי הרף העליון להשתנות מ–400 כיום ל–590.

כמו כן, צפויה הוולנת"ע לאשר הצעת החלטה נוספת שלה ממתינים במגזר המושבים בכיליון עיניים, שלפיה תתאפשר הקמת יחידת מגורים שלישית בנחלה. זאת בניגוד למצב כיום, שבו רשאים בעלי הנחלות לאכלס שתי יחידות דיור בלבד בנחלה - אחת עבור בעליה ואחרת עבור הבן או הבת הממשיכים.

שני הנושאים כבר היו אמורים לעלות בעבר לאישור המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אך שר הפנים דאז, גדעון סער, נמנע לבסוף מלקדם אותם.

בתנועת המושבים מברכים על המהלך ומצפים לאישורן של שתי התוכניות. לדברי עו"ד עמית יפרח, יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים, הצעת ההחלטה נותנת משקל ראוי לכל היתרונות התכנוניים, הלאומיים והסביבתיים התומכים במתן אפשרות לבניית יחידה שלישית בנחלה, לרבות היותה פתרון נוסף למצוקת הדיור האדירה והמחריפה בישראל, העדפת עיבוי היישוב על הרחבתו, ולאפשר יישום החלטות רשות מקרקעי ישראל במושבים.

"אנו מצפים כי הוולנת"ע לא תיכנע להשפעתם של גופים אינטרסנטיים, ששוב ושוב מאיימים בסכנת הפרבור שלכאורה תיגרם כתוצאה מאפשרות בניית היחידה השלישית - אף שטענה זו כבר נדחתה הן על ידי בג"ץ והן על ידי כל הגורמים המקצועיים שבחנו סוגיה זו".

ראשי ערים: פגיעה בעקרונות התכנון

מהעבר השני שלחו גופי השלטון המקומי העירוני - מרכז השלטון המקומי ופורום הערים העצמאיות (פורום ה–15) - מכתב חריף ליו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, המכהן גם כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, ודרשו שיבלום את הצעות ההחלטה.

במכתב ששלחו מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג, ומנכ"ל פורום ה–15, איתן אטיה, כתבו כי הובא לידיעתם כי בימים אלה מתגבשת תוכנית שתאפשר "בנייה מאסיבית של מאות ואף של אלפי יחידות דיור צמודות קרקע ביישובים הכפריים, לרבות ביישובים צמודי הדופן ליישובים העירוניים", כלשונם.

לדבריהם, "אם אכן כך הדבר, מדובר בפריצה ובקעקוע של עקרונות היסוד של תמ"א 35, שקבעה באופן ברור שיש לחזק את היישובים העירוניים, שבהם מתגוררת 93% מאוכלוסיית ישראל. אנו תמהים על כך שנושא כה רגיש לא הובא לדיון מסודר בין מטה הדיור ובין הגופים הרשמיים המייצגים את השלטון המקומי העירוני, ולכן אנו קוראים לך לעצור תהליך זה עד לליבון הנושא מול מרכז השלטון המקומי ופורום ה–15".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם