שינוי מגמה? הנתונים הדרמטיים על מחירי הדירות

נתוני משרד השיכון מראים כי גם המחיר הממוצע של דירת יד שנייה ירד ברבעון ה-3 בכ-4.3% לעומת הרבעון השני של 2015 ■ הגורמים העיקריים לירידת המחיר: ירידה בכמות העסקות באזור המרכז והסתלקות המשקיעים מהשוק

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם מאמציה של הממשלה לבלום את עליית מחירי הדירות נושאים סוף־סוף פרי? נתונים דרמטיים של משרד הבינוי והשיכון לגבי המחיר הממוצע של דירות בישראל ברבעון השלישי (יולי-ספטמבר) מעלים כי ייתכן שהתשובה חיובית. על פי הנתונים, שנחשפים לראשונה ב-TheMarker, המחיר הממוצע של דירה חדשה היה ברבעון השלישי 1.583 מיליון שקל, מחיר נמוך בכ-6% ביחס לרבעון השני של 2015 ונמוך בכ-4% ביחס לרבעון המקביל ב-2014. מחירה הממוצע של דירה יד שנייה היה במהלך הרבעון השלישי 1.277 מיליון שקל, נמוך בכ-4.3% ביחס לרבעון הקודם, וללא שינוי ריאלי ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

את הנתונים עיבדה מחלקת הסטטיסטיקה של משרד הבינוי והשיכון, והם צפויים להתפרסם במסגרת סקירה רבעונית שיפרסם המשרד בימים הקרובים. הנתונים מעוררים התרגשות רבה בקרב מקבלי ההחלטות בתחום הדיור, שם מקווים כי מדובר בסנונית הראשונה המבשרת על היפוך מגמה במחירי הדיור - לראשונה מאז סוף 2007.

אתר בנייה באשקלון
אתר בנייה באשקלוןצילום: אילן אסייג

לדברי מקורות שעמם שוחחנו, ההסבר לנתונים המפתיעים הללו נעוץ בשני גורמים עיקריים. הראשון הוא ירידה יחסית בכמות העסקות במרכז הארץ. כך למשל, במחוז תל אביב, הכולל את תל אביב והערים הצמודות לה כמו גבעתיים, רמת גן והרצליה, חלה ירידה של 6% במספר העסקות. באופן טבעי, יש בירידה כזאת במספר העסקות בערים שמחירי הדירות בהן הם הגבוהים במדינה, כדי להשפיע על הממוצע הכללי.

גורם נוסף קשור למהלכיה של הממשלה בשוק הדיור, והוא הסתלקותם של המשקיעים משוק הדירות. לאחר שבמאי וביוני התנפלו משקיעי הנדל"ן על השוק - לפני הגדלת שיעורי המס על רוכשי דירות להשקעה, מיולי ואילך חלה ירידה חדה בכמות רוכשי הדירות להשקעה.

פילוח מחירי הדירות לפי סוגים מעלה כי מחירה הממוצע של דירת 4 חדרים חדשה הוא 1.413 מיליון שקל, נמוך בכ-5.5% הן לעומת הרבעון השני של 2015 והן לעומת הרבעון המקביל ב–2014. מחירה הממוצע של דירת חמישה חדרים חדשה היה 1.777 מיליון שקל, מחיר נמוך בכ–5.7% לעומת הרבעון השני השנה, ונמוך בכ–2.6% ביחס לרבעון המקביל ב–2014.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הירידות - עוד לפני יישום מחיר למשתכן

יוב גלנט ומשה כחלון
שר השיכון יואב גלנט ושר האוצר משה כחלוןצילום: דודו בכר

גם בשוק הדירות יד שנייה נרשמו ירידות ברבעון השלישי של 2015. במחיר הממוצע של דירות ארבעה חדרים יד שנייה חלה ירידה של 3% ביחס לרבעון השני, והוא היה 1.279 מיליון שקל. במחירן הממוצע של דירות חמישה חדרים יד שנייה חל השינוי הקיצוני ביותר - ירידה של 7% - והוא היה 1.722 מיליון שקל. רק במחיר הממוצע של דירת שלושה חדרים יד שנייה לא חל שינוי ביחס לרבעון הקודם, והוא היה 929 אלף שקל.

אף שיש להתייחס לנתונים אלה בזהירות רבה, יש לזכור כי הממצאים אודות ירידת מחירים מגיעים עוד לפני שיושם הצעד המרכזי של שר האוצר, משה כחלון, להורדת מחירי הדיור - המכרזים לבניית עשרות אלפי דירות מוזלות במסגרת מסלול מחיר למשתכן. נתונים אלה מתייחסים כאמור לנעשה בשוק במהלך יולי־ספטמבר, בעוד שרק במהלך אוקטובר נסגרו המכרזים הראשונים שערכה רשות מקרקעי ישראל במסלול המוזל, כך שאין לייחס להם עדיין השפעה על ירידת המחירים המתוארת כאן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker