הריבית על משכנתאות לזכאים תרד ב-1% עד 2017

משכנתא זכאות נועדה להיטיב עם רוכשי דירה ראשונה באמצעות ריביות אטרקטיביות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

ועדת הכספים של הכנסת החליטה היום לקדם הצעת חוק שהגישו בשבוע שעבר הח"כים אלי כהן (כולנו), משה גפני (יהדות התורה) ואברהם נגוסה (הליכוד), ולפיה הריבית על משכנתאות במסלול משכנתא זכאות של המדינה תרד ב–0.5% בינואר 2016 וב–0.5% בינואר 2017.

לפי ההצעה, הריבית במסלול זה תהיה שווה לריבית הממוצעת על המשכנתאות פחות 1%, אך לא יותר מ–4% - ובכך תשמש כהטבה לזכאים הרוכשים את דירתם הראשונה. זאת, בעקבות אבסורד שקיים כיום במשכנתא הניתנת לזכאי משרד השיכון.

ח''כ אלי כהןצילום: אוליבייה פיטוסי

משכנתא זכאות נועדה להיטיב עם רוכשי דירה ראשונה באמצעות ריביות אטרקטיביות. במסגרת חוק הלוואות לדיור, המטפל במשכנתא זכאות, נקבע כי הריבית תהיה בשיעור של 4% (צמוד למדד), אך לאחר מכן שונתה הריבית בהוראת שעה ל–3%. זאת בשעה שהריבית הממוצעת שגובים הבנקים היא כיום כ–2.5%. כך יוצא שרוכשים שלא יכולים לקבל משכנתא במסגרות הבנקאיות הרגילות, משלמים יותר מלווים בעלי יכולת. עקב כך חלה ירידה חדה במספר נוטלי המשכנתאות במסלול זה מ–37 אלף ב–2000 לכ–3,000 בשנה האחרונה.

לדברי ח"כ כהן, "תכליתה של משכנתא זכאות היא להיטיב עם רוכשי דירה ראשונה יחידה ולהקל עליהם באמצעות משכתנא בשיעור ריבית מופחת. לאור ירידת הריביות בשנים האחרונות, הריבית שמשלמים הזכאים גבוהה מהריבית המשולמת בבנקים למשכנתאות, וכך אין שום הטבה לזכאים. תיקון העיוות במשכנתא זכאות יביא לכך שרוכשי הדירה יקבלו הלוואה עם ריבית מופחתת, ולאורך זמן ישלמו הרבה פחות על הדירה שקנו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker