מועד פינוי שדה דב ייבחן מחדש בעוד חודשיים

בתום דיון שנערך אמש במשרד ראש הממשלה הוחלט כי בחודשיים הקרובים יערכו משרדי הממשלה דיונים עם עיריית אילת על מנת לבחון דרכים למזעור הפגיעה בתיירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בסיום הדיון בנושא פינוי שדה דב, שכונס אמש (א') במשרד ראש הממשלה, בשיתוף בכירים ממשרד האוצר, משרד התחבורה, רשות שדות התעופה ורשות מקרקעי ישראל, בנושא פינוי שדה דב, הוחלט כי בחודשיים הקרובים יערכו משרדי הממשלה דיונים עם עיריית אילת על מנת לבחון דרכים למזעור הפגיעה בתיירות ובאספקטים אחרים של העיר בעקבות מהלך. בעוד כחודשיים, ובעקבות הדיונים, תיעשה הערכת מצב מחודשת לגבי מועד המעבר.

במהלך הדיון נידונה אפשרות הפגיעה בתיירות לאילת, זאת בשל החשש כי הביקוש לטיסות עלול לפחות עם העברתן של כלל טיסות הפנים המחברות את העיר לנתב"ג. החשש הוא שירידה בביקושים אלו תוביל לירידה של עשרות אחוזים בתנועת תיירות הפנים לאילת, זאת לאור הכפלת זמן ההגעה לבית המלון, וכפועל יוצא פגיעה באטרקטיביות של אילת כיעד תיירותי בעבור תושבי ישראל שעלולים להעדיף לנפוש במדינות אגן הים התיכון ולא באילת.

שדה דבצילום: דודו בכר

מנגד, עלו טיעונים בדבר הקשיים הכרוכים באי כיבוד ההסכם לפינוי השדה, ובהם המשמעות הציבורית של אי כיבוד הסכמים מצד המדינה, וכן חשיפת המדינה לתביעות בסך מיליארדי שקלים מצדם של שבעלי הקרקע הפרטית במתחם.

כפי שפורסם שלשום ב-TheMarker נציגי בעלי הקרקע פנו בסוף השבוע לכחלון לנוכח "ויתור תמוה של המדינה על כ–1.1 מיליארד דולר ועל כ–16 אלף יחידות דיור - בעת משבר דיור" לטענתם, כשהם דוחים את טענות משרד ראש הממשלה לדחיית הפינוי וטוענים כי "הפסקת פעילות השדה לא תשפיע על הבנייה במקום כמשוללת יסוד, וסותרת את העובדות בשטח".

עוד הזהירו בעלי הקרקע כי בנוסף בכוונתם לתבוע דמי שימוש בגין הקרקע הפרטית המשרתת את השדה, בסך 150 מיליון שקל לכל שנת שימוש מ–2001, אז החל המשא ומתן לפינוי השדה. בפנייתם לכחלון הסבירו כי משמעות הדחייה כמוה כנסיגת המדינה מכל המהלך, כאשר גם בעוד שנה וחצי או עשור יימצאו הסיבות להמשיך לדחות את הפינוי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות אזהרות אלו פנה היום ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, לאלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה וטען כי מדובר בהטעיה. "האיומים הנשמעים בדבר ביטול הסכם הגוש הגדול או גריעת מיליארד דולר אינם אלא איומי סרק. בית המשפט לא חייב את פינוי החלק האזרחי של שדה דב ב-2016. לאנשי הגוש הגדול לא ייגרם כל נזק מדחיית סגירת השדה האזרחי והצמדתה לפינוי השדה הצבאי ב - 2019.

התוכנית למתחם שדה דב בצפון תל אביב. הדמיה: אדריכל ארי כהן

גם הטענה לפיה שדה דב חוסם אפשרויות בנייה בחלקות סמוכות, איננה אלא הטעיה. גם אם ייסגר השדה האזרחי, עדיין ימשיך השדה הצבאי לעבוד, לפחות עד 2019, ולהטיל מגבלות בנייה על שטחים הסמוכים אליו. גורמים אינטרסנטיים בעלי עוצמה מנסים להטעות את מקבלי ההחלטות ולהלך עליהם אימים, על מנת להביא לסגירת שדה דב לתעופה אזרחית כבר בשנת 2016, ובכך להמיט מכת מוות בלתי הפיכה על העיר אילת" הוא כותב לגרונר.

בשבוע שעבר נפגש סמנכ"ל משרד ראש הממשלה, אמיר ברקן, עם חמשת הנאמנים של הגוש הגדול ועדכן אותם בכוונה לדחות את סגירת השדה האזרחי לסוף 2018, זאת בין היתר כי טרם אושרו תוכניות בניה ולכן לא ייגרם נזק בשל הדחייה. יצחק הלוי, טוען כי החלטת הממשלה מ-2012 קבעה שבסמכות מנכ"ל משרד ראש הממשלה להאריך את המועדים שנקבעו לפינוי שדה דב, בין היתר ככל שיהיה עיכוב בתכנון המקרקעין המתפנים ושיווקם. "מאחר שתכנון השטח עודנו בחיתוליו, והשיווק לא יכול להתבצע כל עוד הקרקע איננה מתוכננת, אין מנוס מדחיית מועד סגירתו של שדה דב לתעופה אזרחית. הדברים מקבלים משנה תוקף נוכח החלטת הממשלה על הארכת השימוש בשדה הצבאי בשלב זה עד שנת 2019 לפחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker