כחלון חשף: "1,000 דירות בהנחה של 400-300 אלף שקל"

שר האוצר עידכן את הוועדה לביקורת המדינה בתוצאות המכרז השני של מחיר למשתכן ■ "אנחנו לא קוסמים - פשוט הפסקנו לספסר בקרקעות" ■ "עד סוף השנה נשווק 25 אלף יחידות דיור ועד סוף 2016 - 70 אלף יחידות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר האוצר משה כחלון חשף הבוקר כי מחירן הממוצע של דירות מחיר למשתכן, לפי מכרז שנסגר אתמול בקרית מוצקין, צפוי להיות נמוך בכ-300-400 אלף שקל ממחיר השוק כיום, ולעמוד על 900-950 אלף שקל. הדברים נאמרו בדיון של הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, בהתייחס לדו"ח המיוחד של מבקר המדינה בנושא משבר הדיור.

באוצר עידכנו כי "שווקו בהצלחה ליזמים כל המגרשים לבניית 1,028 דירות במתחם כורדני בקריית מוצקין. מחיר דירת 120 מ"ר יתחיל ב-920 אלף שקל. הקבלנים התחייבו למכור את הדירות במחיר ממוצע של 1.05 מיליון שקל לזווגות צעירים. מחיר הדירות שנקבע בפרויקט משקף הנחה של עד 30% ממחיר השוק. בסה"כ ניגשו 51 יזמים למכרז". 

שר האוצר משה כחלון בוועדת הרפורמות בכנסת
שר האוצר משה כחלון השבוע בכנסתצילום: מיכל פתאל

כחלון התייחס בדיון לדו"ח המבקר ואמר "תודה רבה על הדו"ח, שהווה לנו תשתית ופלטפורמה להמשך הטיפול במשבר הדיור. המטרה מבחינתי היא לא לחפש אשמים. דרשתי וקיבלתי כל עבודה כדי לתת פתרונות לדיור, ובמסגרת הפתרונות העלתי את התוכנית – מחיר למשתכן, ואני אחראי עליה לטוב ולרע. אני לא סוציאליסט ולא קומוניסט, אני איש כלכלה חופשית ומאמין בשוק ובמשק".

כחלון התייחס לתהליך עליית מחירי הדיור ואמר כי הפתרון טמון בתמחור הקרקעות. "לא צריך שהמדינה תתחיל לבנות - הקבלנים יודעים לעשות את זה. אבל המדינה צריכה להפסיק לספסר בקרקעות. מאז שאני יו"ר רמ"י אין יותר ספסרות בקרקעות.

"מדינת ישראל העלתה את המחיר במשך חצי שנה ב-100% אז מה אנחנו רוצים מהקבלנים? אנחנו העלנו את המחיר - לא אף אחד אחר. כשהבנו שהקרקעות מיועדות לתת פתרון לזוגות הצעירים - הקפאנו את מחיר הקרקע. אנחנו לא קוסמים או חכמים, פשוט תמחרנו נכון. להערכתי, עד סוף השנה נשווק 25 אלף יחידות דיור במתכונת מחיר למשתכן ועד סוף השנה הבאה ישווקו 70 אלף יחידות דיור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כחלון הוסיף כי "אנחנו רואים התכנסות של כלל הגופים לפתור את הבעיה הזו. המדינה צריכה לקחת אחריות ואני לקחתי אחריות וזה לא קל. תקראו את האינטרסנטים בעיתונים. 90% מהמדינה אין להם אינטרס שהמחירים ירדו. זה מוריד את ערך הנכס".

שר הבינוי יואב גלנט, וראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ'
שר הבינוי יואב גלנט, וראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ'צילום: ששון תירם

שר השיכון יואב גלנט השתתף גם הוא בוועדה ובדבריו אמר כי "ברור לגמרי שאם המחירים עבור הזוגות הצעירים ירדו, זה יצנן את כל המשק. לא יכול להיות שבכורדני ימכרו ב-300-400 אלף שקל פחות ולא היה לזה השפעה על המחירים בצד השני של הכביש".

לגבי דו"ח המבקר אמר גלנט כי "המסקנות שהמבקר הגיע אליהם דומות מאד למסקנות שאנחנו הגענו אליהם. נוצר פער של 10-15 אלף יחידות דיור לשנה, לאורך שנים. במדינת ישראל, שקוראת לעצמה "סטארט אפ ניישן", מהרגע שאנחנו מתכננים ועד שאנחנו מאכלסים לוקח 15 שנים. בהודו זה לוקח 8 שנים ובאירופה 5 שנים".

ח"כ דב חנין אמר כי משבר הדיור הוא תולדה של מדיניות "נסיגת המדינה", הנסיגה לפיו היא הנסיגה מהבניה הציבורית, נסיגה מסיוע במשכנתאות, מהסדרת שוק ההשכרה, ומניהול הקרקעות לצרכי דיור. עם זאת, חנין בירך על "התחלה של שינוי שאנחנו רואים. התחלה של בנייה ציבורית, התחלה של שינוי בריסון הביקושים. אני מברך אתכם על התחלות בכיוון הנכון".

ח"כ אילן גילאון אמר כי "המדינה לא צריכה לפחד להיות בעלת בית בתחום הדיור. הגיע הזמן לניו דיל בתחום הדיור".

נסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ אמר בוועדה: "מעל כל במה אמרתי שאנחנו יודעים לבנות דירות במחירים של 600-700 אלף שקלים. מסתבר שאפילו טעיתי קצת. אני מעריך שהמחירים יהיו דומים, אבל זה תלוי במדינה. אם יקבעו שבראשון מחיר קרקע יהיה קרוב לאפס נקבל דירות במחירים האלה, שזה כולל מע"מ ואיגרות בנייה. הקבלנים ידעו גם להרוויח וגם למכור במחיר מוזל".

בובליל הוסיף ואמר כי "הפתרון לדיור הציבורי כבר קיים. אבל בשביל לבצע את כל זה, צריך לפתור בעיה אחת עיקרית - מחסור בידיים עובדות בעבודות הרטובות. אנחנו חייבים שהמדינה תסייע לנו ליישם את ההחלטות שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker