הנתון שכחלון חיכה לו: האם מחירי הדירות מתחילים לרדת?

בעקבות העלאת המס למשקיעים - מחירי הדירות ירדו ב-0.4% ■ נרשמה גם ירידה חדה של כ-80% במספר הדירות שנרכשו להשקעה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

המיסוי הגבוה שהוטל על משקיעי הנדל"ן בסוף יוני, שהביא לעליות מחירים חדה בתקופה שלפני החלתו, הביא לאחר מכן לירידת מחירים של 0.4% - כך עולה ממדד מחירי הדירות המתייחס לחודש שבין 15 ביולי ל-15 באוגוסט, שפירסמה בסוף השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

בין אוגוסט 2014 לאוגוסט 2015 עלו מחירי הדירות ב-6.2%. מרבית העלייה היא תולדה של הקיפאון בשוק הדירות בשנה שעברה, שנבע מקידום חוק מע"מ 0% על דירות ראשונות בידי שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, וממבצע צוק איתן. עם סיום המבצע וביטול החוק עלו מחירי הדירות בקצב מוגבר עקב שחרור ביקושים כבושים ואי־אמון במדיניות הממשלה הקודמת.

משה כחלוןצילום: מיכל פתאל

זמן קצר לאחר מינויו של משה כחלון לשר האוצר, באפריל השנה, החלו בכירים באוצר לקדם את הרעיון של העלאת מסי הרכישה והשבח המוטלים על משקיעי נדל"ן. השמועות הגבירו את פעילות המשקיעים בשוק בחודשים מאי־יוני, שבהם מספר הדירות שנרכשו הגיע לשיא. ביוני לבדו נרכשו כ–17 אלף דירות - שיא כל הזמנים במספר רכישות חודשי. בחודשים אלה עלה מדד מחירי הדירות בכ–1.8%.

מיד לאחר הטלת המס, בסוף יוני, חלה ירידה חדה במספר הרכישות. ביולי פחת מספר הרכישות בכמעט מחצית, ל–9,200; הירידה החדה הוסברה בעיקר בירידת מספר הדירות שנרכשו להשקעה, ששיעורן מכלל הדירות שנרכשו צנח בכ–80%. לגבי אוגוסט עדיין לא נמסרו נתונים, אך נראה כי מספר הרכישות דומה לזה של יולי. חרף הירידה החדה, עדיין מדובר בקצב רכישות גבוה מאוד.

האם המשקיעים אמנם נטשו את השוק, וכחלון השיג את מטרתו המוצהרת? עדיין מוקדם לדעת - בין השאר משום שבאופן מסורתי, חודשי חופשת הקיץ וחגי תשרי חלשים יחסית. יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, הגיב על הנתונים בעוקצנות ואמר כי "משקיעי הנדל"ן יצאו לחופשת הקיץ". בכך ביקש לרמוז כי מי שסבור שהעלאת המס של כחלון תרחיק את המשקיעים מהשוק - טועה. ועם זאת, מדד מחירי הדירות האחרון, שכאמור ירד ב–0.4%, מעיד על הדרמה שהתחוללה בשוק בעקבות הטלת המס.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אף שכחלון יכול להיות מרוצה מהמדד השלילי - ולא מן הנמנע שיהיה מעודד גם מהמדדים הבאים, שצפויים אף הם להיות נמוכים - מוקדם לדבר על מפנה בשוק הדירות. מספר הדירות הנרכשות עדיין גבוה, קבלנים מדווחים על עליית מחירים במקומות שונים בארץ, בנקים מדווחים על נטילת משכנתאות בהיקפים גדולים, ונכון לעכשיו ירידת המחירים הראשונה בקדנציה של כחלון אינה מרמזת על היפוך המגמה.

בנייה ביוקנעם עליתצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker