את הצעקות של עשירי קיסריה אפשר היה לשמוע מרחוק - למה הם כל כך כועסים?

מלונות, מסעדות ועוד 1,000 דירות: תוכנית חדשה מציעה להפוך את קיסריה מיישוב יוקרתי לעיר נופש ■ אבל התושבים מזהירים: "קיסריה בדרך להיהפך לאילת"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תוכנית מתאר שמקודמת בימים אלה בקיסריה, הכוללת הגדלה של מספר יחידות הדיור ביישוב היוקרתי ביותר מ-50% והקמת מתחם מלונות חדש לאורך קו החוף, נמצאת על סף הגשה לוועדת התכנון המקומית של המועצה האזורית חוף הכרמל - ומעוררת חלק מתושבי קיסריה לצאת למאבק.

בסך הכל, צפויה התוכנית לאשר את בנייתן של 2,650 יחידות מלונאיות, 10,000 מ"ר שטחי מסחר תיירותי ו-3,000 דירות מגורים - לעומת 1,900 הדירות המאושרות כיום. גודל האוכלוסייה שאליו מכוונת התוכנית הוא כ-9,500 איש, בעוד שביישוב כיום מתגוררים כ-5,000 תושבים.

קיסריה. האזור המלונאי, על פי התוכנית, יוקם במרחק של 300 מטר מהחוף צילום: עופר וקנין

מי שעוקב אחר הנעשה בשנים האחרונות בקיסריה, יודע בוודאי כי בכל הקשור בנושאי תכנון ובנייה, אין בחזותו השלווה והרוגעת של היישוב כדי להעיד על המתחולל בו מתחת לפני השטח. מאחורי הקלעים מתחוללים קרבות עזים בין שני גורמים בעלי אינטרסים מנוגדים: בצד אחד של המתרס נמצאים תושבי קיסריה, ובהם לא מעט גורמים מקושרים, בעלי כוח והשפעה, שמבקשים לצמצם את הפיתוח ככל האפשר כדי להותיר על כנו את אופיו היוקרתי של היישוב. מולם ניצבת בעלת הקרקעות ביישוב, החברה לפיתוח קיסריה (החפ"ק) - חברה בת של קרן רוטשילד קיסריה, שבבעלותה המשותפת של משפחת רוטשילד והמדינה, שלה אינטרס ברור בפיתוח האזור, שיווק הקרקע לייעודים שונים והשאת רווחים לקרן.

למרות ניגודי האינטרסים המובנים ביניהם, מצליחים שני הצדדים להתנהל ברוב ימות השנה בדרכי נועם, בפרט לאור העובדה שהחפ"ק היא גם חברת הניהול של היישוב, האמונה על מתן שירותים מוניציפליים בתחומו. ואולם אחת לתקופה מגיע אירוע שמציף את ניגודי האינטרסים אל פני השטח. הגשת תוכנית המתאר החדשה ליישוב, הראשונה זה יותר מ-50 שנה, היא בדיוק אירוע שכזה. כבר לפני כעשר שנים, כשהוצגה לראשונה התוכנית בגרסתה הראשונית בפני התושבים, את הצעקות שעלו מאולם הקאנטרי קלאב ניתן היה לשמוע בכל רחבי קיסריה.

מאז, עברה התוכנית כמה גלגולים, כשלגרסה הנוכחית אחראית ועדת היגוי מרובת משתתפים, בראשות מתכננת מחוז חיפה במינהל התכנון, ליאת פלד, ובהשתתפות עורכי התוכנית, נעמה מליס אדריכלים, אנשי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חוף הכרמל, החפ"ק, ועד היישוב, המשרד להגנת הסביבה, משרד התיירות, רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים, קיבוץ שדות ים, עיריית אור עקיבא וגורמים נוספים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי התוכנית, ממערב לאזור המגורים, ובנבדל ממנו, יוקם אזור מלונאי ברצועה לאורך קו החוף - אך במרחק של 300 מטר מהחוף עצמו. אזור זה יכלול 2,650 יחידות מלונאיות וכ–10,000 מ"ר של מסחר תיירותי - כלומר, בתי קפה, מסעדות, ברים וחנויות.

עוד קובעת התוכנית כי הבנייה החדשה ביישוב תיעשה ברמת צפיפות מינימלית של ארבע יחידות לדונם. בקיסריה, שבה חלק גדול מהבתים הפרטיים שבשכונות הוותיקות בנויים על מגרשים בני דונם, ובשכונות החדשות יותר על חצי דונם, מדובר ברמת צפיפות חסרת תקדים. הבנייה תיעשה בעיקר בצורת קוטג'ים על מגרשים בני רבע דונם, וכן בבנייה רוויה נמוכה של עד שלוש קומות. בכך מהווה התוכנית צעד משמעותי נוסף בתהליך המעבר של קיסריה מיישוב יוקרתי ליישוב קהילתי גדול.

ואולם תוכנית המתאר מספקת לתושבי קיסריה גם בשורה. על פי התכנון התחבורתי, יופרדו שני סוגי השימוש העיקריים של היישוב - מגורים ותיירות - לשתי מערכות דרכים נפרדות. בעוד שציר האורך רוטשילד, העובר מצפון לדרום, ימשיך לשמש את התושבים, עבור המבקרים המגיעים לגן הארכיאולוגי, לאמפיתיאטרון קיסריה, לחוף או למתחם המלונאי - ייסלל ציר אורך נוסף ונפרד.

"התוכנית דווקא מקטינה את שטחי המלונאות"

בישיבה שנערכה ביוני הוצגה בפני המשתתפים בוועדה חלופת התכנון הנבחרת, ואז גם ניתן האות לחידוש מאבקם של תושבי קיסריה. אף שהתושבים יוצגו על ידי ועד היישוב בוועדה, הם מביעים כיום התנגדות עזה לתוצאה הסופית.

"קיסריה בדרך להיהפך לאילת", הזהיר עלון שהפיץ הוועד ביולי בכל בית ביישוב. בעלון ציין הוועד כמה הישגים שלו, ובראשם קבלת דרישתו ליצירת נתיב תחבורה נפרד לתיירות, וכן הפחתת מספר חדרי המלון מ–3,000 לפי התוכנית המקורית ל–2,650 בלבד. עם זאת, נכתב כי "עדיין מדובר במספר יחידות מלונאיות בלתי מתקבל על הדעת. התוכנית מאיימת על צביונו השקט והכפרי של היישוב שבו בחרנו לחיות. עתידה של קיסריה נמצא על הפרק, ואנו קוראים לכל התושבים שרוצים לשמור על איכות חייהם ועתיד ילדיהם - להצטרף אלינו".

בחברה לפיתוח קיסריה - יוזמי התוכנית - דוחים את הביקורת על הסף. לטענת מנכ"ל החברה, מיכאל כרסנטי, גם הוועד תמך בתוכנית במרבית שלביה, ורק באחרונה הוא שינה את טעמו. "התוכנית עונה על כל הכשלים המבניים הקיימים ביישוב כיום, ובראשם ייצור ההפרדה בין התוכן התיירותי לבין המגורים", הוא אומר. "בניגוד גמור לדיסאינפורמציה שמפיצים בעלי אינטרסים ביישוב, תוכנית המתאר המתגבשת מפחיתה את מספר חדרי המלון במאות חדרים לעומת התב"ע הקיימת, מפחיתה בכחצי את שטחי המסחר הכללי, ומורידה כ-1,000 מ"ר גם משטחי המסחר התיירותי.

"כבר כיום יש בקיסריה זכויות ל-3,000 יחידות מלונאיות, והן מצויות בלב אזורי המגורים. בעלת הזכויות, החברה לפיתוח קיסריה, מעולם לא מימשה את הזכויות האלה, מתוך הבנה שזהו מצב מעוות. לכן, הביקורת על התכנון המחודש, שיוצר את האזור התיירותי של קיסריה בנפרד מסביבת המגורים - שתיוותר רוגעת ושקטה - לא ברורה לנו".

לגבי תוספת הבנייה למגורים מעיר כרסנטי כי זו מיועדת להתממש בטווח זמנים של 30 שנה. "לא נצא לשיווק שכונות 14, 15 ו-16 מחר בבוקר", הוא מרגיע. לבסוף, הוא טוען כי גם החברה לא קיבלה את כל מבוקשה בתוכנית. "רצינו בצמצום האזורים המוגדרים כיום כגנים לאומיים", הוא אומר. "מבחינתנו, היקף האזורים המוגדר כבעלי ערכי טבע וערכים היסטוריים מופרז מעט, אבל העמדה של ועדת ההיגוי שונה - וקיבלנו את זה. מבחינה זו, קיסריה צפויה להזכיר הרבה יותר את הריביירה הצרפתית מאשר את אילת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker