מדד גזית־גלוב: הדירות התייקרו בקצב שיא בין הממשלות האחרונות

על פי המדד, ברבעון השני של השנה, שבמהלכו התגבשה הממשלה הנוכחית, קצב עליית מחירי הדירות ירד

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

קצב השינוי במחירי הדירות ברבעון הראשון של 2015 הגיע לשיא של 3.23%, המשקף קצב עלייה שנתית של 13.6%. ברבעון השני של השנה נבלמה העלייה לקצב של 1.13%, המשקף עלייה שנתית של 4.61%. כך עולה ממדד מכון גזית־גלוב למחירי דירות.

בניגוד למדד מחירי הדירות של הלמ"ס, מדד מכון גזית־גלוב מתבסס על מודל העסקות חוזרות, נוסח מדד קייס־שילר האמריקאי, כלומר על מדידת מחירי דירות שנסחרו פעמיים במהלך תקופה. עורכי המדד מצאו כי בתקופה שבין הממשלות ה–33 וה–34, שעיקרה ברבעון הראשון של השנה, מחירי הדירות עלו בקצב של 13.7% במונחים שנתיים, בעוד שבמהלך כהונתה של הממשלה ה–33 (מארס 2013 עד דצמבר 2014) קצב עליית מחירי הדירות היה 3.67% במונחים שנתיים. הדבר מחזק את ההשערה שפירוק הממשלה הקודמת גרם למשבר אמון בקרב הציבור, שציפה להתממשות ההבטחות של מבצעי מחיר מטרה של שר הבינוי הקודם, אורי אריאל, ובעיקר של תוכנית מע"מ 0% של שר האוצר הקודם, יאיר לפיד.

בניינים בפתח תקווהצילום: עופר וקנין

על פי מדד גזית־גלוב, ברבעון השני של השנה, שבמהלכו התגבשה הממשלה הנוכחית, קצב עליית מחירי הדירות ירד. ממצא זה מנוגד לממצאי סקירת השמאי הממשלתי, שמצא כי עליות המחירים ברבעון השני של השנה היו הגבוהות ביותר מאז 2010. מממצאי האוצר והלמ"ס עולה כי ברבעון זה נשברו גם שיאי רכישת הדירות הלאומיים, וזאת במידה רבה בעקבות הכרזת הממשלה על כוונתה להכביד את המיסוי על משקיעים.

השינויים בממצאים יכולים להיות מוסברים בשיטות המחקר, שכן מדד גזית־גלוב מתמקד אך ורק בדירות יד שנייה, בעוד שסקירות הלמ"ס והשמאי הממשלתי כוללות גם דירות חדשות.

שיעור העלייה הגבוה ביותר במחירי הדירות ברבעון הראשון חל בתל אביב - 4.95%. שיעור העלייה בשרון, גוש דן והמרכז היה 2.32% ובצפון חיפה והקריות 2.84%. המחירים בירושלים עלו ב–2.34% ובדרום ב–2.77%.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker