איך זוג צעיר עם משכורות של 3,000 שקל יכול לקנות דירה בת"א ב-2 מיליון שקל?

האם המשקיעים באמת נטשו את שוק הדירות ביולי? הרכישות אמנם נפלו ב-50%, אך נתונים נוספים מרמזים על כך שיש משקיעים הפועלים באמצעות הון שחור או אנשי קש

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בחודש יוני נשברו כל שיאי מכירת הדירות, בעיקר בגלל המשקיעים, שרצו להקדים את מס הרכישה החדש. בחודש יולי, לאחר החלת המס, נרשמה הירידה הגדולה הצפויה: בסך הכל, נפל מספר הרכישות בשוק בכ-50% ואילו המשקיעים נטשו בהמוניהם והורידו את היקפי הרכישות שלהם ב-80%. כך עולה מסקירה שפירסם היום הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

אך האם המשקיעים באמת נוטשים את שוק הנד"לן? נתון נוסף שמספק האוצר, מרמז שהמשקיעים עדיין מאוד פעילים. "בניתוח רמות השכר של רוכשי דירה ראשונה באזור ת"א בחודש יולי, בולטת אנומליה ביחס בין רמות השכר למחירים. כך, בעוד שהשכר הממוצע למשק בית שנמנה על 25 האחוזונים הנמוכים (דהיינו, "העניים" ביותר מבין הרוכשים) עמד על 3,000 שקל בחודש בלבד, המחיר הממוצע של הדירה שרכשו עמד על 1.97 מיליון שקל", נכתב בסקירה.

"מעבר לעובדה שמדובר ביחס חריג בין מחיר דירה לשכר, רמת מחיר זו הינה גבוהה יותר מזו של יתר רוכשי דירה ראשונה באזור זה בחודש יולי, בכלל זה אלו ששכרם הממוצע עמד על 35 אלף שקל".

כיצד זוגות צעירים יכולים להגדיל בצורה כה מרשימה את הרכישות שלהם בתל אביב? שוב התשובות המוכרות: הורים, הון שחור, ואולי יש זוגות צעירים שמהווים אנשי קש לבעלי הון. הכלכלן הראשי לא מנסה להסביר את הנתונים, אולם האבסורד זועק בין השורות.

ראשון לציון
ראשון לציוןצילום: עופר וקנין

גרעין כבד של ביקושים

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

סך רכישות המשקיעים ביולי עמד על 1,300 דירות, ומשקלם בסך העסקות הגיע לשפל של 15 שנים לפחות - 14% בלבד. "רמת השפל ברכישת דירות להשקעה בחודש יולי האחרון בולטת על רקע העובדה לפיה סך העסקות באותו חודש, גם אם נמוך מהממוצע בארבע השנים האחרונות, עדיין מציב חודש זה כחודש יולי השישי בגובהו ב-14 השנים האחרונות", כתב הכלכלן הראשי באוצר.

מעבר לכך, בהתייחס לכמות העסקות ב"דירה יחידה" בלבד, חודש יולי האחרון הוא השני בגובהו בהשוואה לחודש זה, מאז 2002". כלומר, חודש יולי, על אף הצניחה הגדולה בהיקפי העסקות, מדגים שעדיין קיים גרעין כבד מאוד של ביקושים, שרובו נמצא אצל רוכשי הדירה היחידה.

מי שמיתנו את הירידה בסך העסקות בחודש יולי היו דווקא הזוגות הצעירים, שאחרי עלייה מצטברת של 60% ברכישת דירות בחודשים מאי-יוני, רשמו ירידה של 6% בחודש יולי.

עם זאת, בפילוח גיאוגרפי שעשה הכלכלן הראשי, עלה כי קיימת שונות גבוהה בין האזורים: באזור המרכז נרשמה ירידה של 29%, באזור השפלה נרשם גידול של 24% ובאזור תל אביב - גידול של 9%. המשך הגידול בביקושים לתל אביב בקרב זוגות צעירים בא לידי ביטוי בעלייה מצטברת של 80% בחודשים מאי-יוני. "בכך הגיעה רמת הרכישות באזור תל אביב בחודש יולי, של מי שעבורם זוהי דירתם הראשונה, לרמתה הגבוהה ביותר מאז רמת השיא שנרשמה בדצמבר 2013.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, מסר בתגובה כי "המשקיעים לא נטשו את שוק הדיור ולצערי באוצר מתבשמים כנראה ממזג האוויר החמים במיוחד שפקד את אזורנו בחודש יולי. כנהוג, בחודשי הקיץ משקיעים רבים מעדיפים לבלות בחו"ל ובחופשות, ולא במשרדי המכירות, ממוזגים ככל שיהיו. כמו כן, לאחר ההסתערות שנרשמה ביוני האחרון, ברור שחלק מסוים מהמשקיעים הקדים רכישות. בחודשים הקרובים נראה את המשקיעים חוזרים לשוק, בהעדר אלטרנטיבות השקעה ראויות אחרות וריבית אפסית במשק. צריך להבין שמרבית רוכשי הדירות מתמחרים את מחיר הדירה כולל מס הרכישה וכל ההוצאות האחרות הנילוות (שמאי, עו"ד, שיפוץ, מתווך) ולכן בשוק של מחסור, העלאת מס הרכישה רק העשירה את קופת האוצר אבל לא עשתה שינוי ממשי בשוק".

ניר שמול בעל חברת הנדל"ן "שניר" אמר כי "מדובר בראיה לא נכונה של הנתונים. בעקבות הודעתו של כחלון, משקיעים נערכו מראש ועיקר הרכישות התבצעו, טרם העלאת מס הרכישה. 'עולם כמנהגו נוהג', התכנית של השר כחלון לא השיגה את מטרתה והזוגות הצעירים עדיין מתחרים מול המשקיעים. כל עוד לא יהיה פתרון הולם לנושא, המצב יישאר בכנו. בחודש האחרון חזרנו בדיוק לאותם מספרים של רכישת דירות על ידי משקיעים בטרם הגזרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker