74 שנים לאחר שנרצחה – יורשי נספית שואה יקבלו קרקע בשווי 6.5 מיליון שקל

הקרקע ממוקמת במזרח הוד השרון, בתחום תוכנית שאושרה רק לאחרונה למגורים ותעסוקה ■ ארבעה מהיורשים תושבי ארצות הברית ואחת תושבת ישראלית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה סיימה לאחרונה תהליך מורכב להשבת נכס של נספית שואה ליורשיה החוקיים. מדובר ב-4.5 דונם במזרח הוד השרון, בסמוך למחלף אלישמע, באזור שבו רק לאחרונה שונה ייעוד הקרקע, מקרקע חקלאית למגורים ותעסוקה. שווי הקרקע מוערך על ידי שמאי לאיתור והשבה בכ-6.5 מיליון שקלים. מתוך חמשת היורשים שאותרו – ארבעה תושבי ארצות הברית ואחת תושבת ישראל.

בעלת הנכס המקורית, מרים לומס, רכשה 18 דונם של קרקע באזור בשנת 1934 יחד עם בעלה משה, גיסה וגיסתה, כאשר לכל אחד מהרוכשים זכויות שוות בשיעור של רבע מסך הקרקע (4.5 דונם). מרים ומשה התגוררו בקובנה בירת ליטא, ועל פי נתוני החברה לאיתור והשבה נספו יחד עם כל ילדיהם בגטו סלובודקה שליד קובנה באוקטובר 1941. חלקו של משה הועבר בשנת 1955 ליורשיו מכח קרבת דם, אך חלקה של מרים, בהיעדר יורשים, נותר תחת ניהול האפוטרופוס הכללי.

בעקבות עבודת האיתור שביצעה החברה, נמצא דף עדות שמילא אחיה של הנספית, ממנו עלה כי שניים מאחיה שרדו את המלחמה והעמידו צאצאים. חמשת היורשים הם למעשה אחייניה של לומס, היורשים את הקרקע בשל קרבת דם.

השבוע פירסם TheMarker כי ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז מרכז אישרה באחרונה את תוכנית הר/1202 – בשטחה ממוקם גם המגרש שהורישה לומס. על פי התוכנית, ייבנו בצפון-מזרח העיר 4,217 יחידות דיור, 230 אלף מ"ר תעסוקה ו–40 אלף מ"ר מסחר.

בנוסף, התוכנית כוללת מוסדות ציבור, שטחים ציבוריים פתוחים - ואף קובעת שטח עבור בית עלמין עירוני חדש.עם זאת, העובדה שחלק ניכר מהבעלות על הקרקע מצוי בידי בעלים פרטיים, מעלה את החשש כי יחלוף זמן רב עד שיגיע שלב הבנייה הממשי בשטח, בשל הזמן הרב שיידרש לגיבוש תוכניות איחוד וחלוקה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ד"ר ישראל פלג, מנכ"ל החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה אמר כי: "במעשה ההשבה נעשה תיקון עוול היסטורי אשר אליו מחויבת מדינת ישראל". עוד לדבריו, עד כה השיבה החברה להשבה ליורשים חוקיים של נספי השואה סכום של 454 מיליון שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker