המשנה ליועמ"ש לבינת שוורץ: "חרגת מסמכות"; שוורץ: "זה מאבק לא רציונלי"

עימות חסר תקדים בין משרד המשפטים למנהלת מינהל התכנון, על רקע סירובה של שוורץ לקבל הנחיה של הייעוץ המשפטי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עימות חריף התפתח בין מנהלת מינהל התכנון, בינת שוורץ, לבין בכירים במשרד המשפטים, על רקע אי־הסכמתה של שוורץ לנהוג בהתאם להוראות בחוות דעת של היועצת המשפטית של הוועדה לקידום תכנון מהיר (ותמ"ל).

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, שלח מכתב חריף אל יו"ר הותמ"ל, ערן ניצן, ואל שוורץ, שבו הוא מורה על ביטול הסעיפים שאושרו בניגוד לחוות הדעת בשל אי־חוקיותם, ומאשים את שוורץ בחריגה מסמכות. בשיחה עם TheMarker כינתה שוורץ את ההתנהלות "מאבק עיקש ולא רציונלי של גורמי הייעוץ המשפטי לממשלה על שמירת כוחם ומעמדם בכל מחיר, גם על חשבון טובת הציבור — ותוך פגיעה בתפקוד של גורמי המקצוע בממשלה. למען יראו וייראו".

בינת שוורץצילום: אמיל סלמן

תחילת הפרשה בדיון של הותמ"ל על תוכנית בנייה בשוהם. בדיון העירה היועצת המשפטית לוועדה, עו"ד שרון טל, כי בשטחים המיועדים להקמתם של מבני ציבור ניתן לפרט מגוון של שימושים, אך אין להוסיף עליהם ביטויים מרחיבים כמו "כיוצא בזה" או "כגון". האיסור לא היה מקובל על שוורץ, ובין השתיים התפתח ויכוח, שבסופו החליטה שוורץ לדחות את עמדתה של טל, והותירה את הנוסח שמפרט את השימושים במבני הציבור על כנו.

בעקבות הדיון אף שלחה שוורץ מייל אל כלל מתכנני המחוזות במשרד ומהנדסי הערים, שבו הנחתה אותם לפעול בניגוד לעמדת הייעוץ המשפטי — ולהקנות נוסחים מרחיבים כמה שיותר לשימושים האפשריים בשטחי ציבור. "ברצוני להבהיר נושא עקרוני, שחל בו בלבול מסוים: שטחים למבני ציבור", כתבה. "אין לקבוע בתוכנית מפורטת שימוש ספציפי למגרשים אלה. התוכנית חייבת להותיר גמישות עתידית בשימוש במגרש בהתאם לצרכים המשתנים של האוכלוסייה, ולכן בהוראות התוכנית יש לכתוב רשימת 'משפחות' שימושים, ולהשאיר גמישות מינורית נוספת באמצעות הרחבת הרשימה ל'שימושים דומים', 'כגון אלה' או 'כיוצא בזה'".

התנהלות זו לא עברה בשקט במשרד המשפטים. בשבוע שעבר שלח קמיניץ מכתב נדיר בחריפותו אל ניצן, שוורץ והיועצים המשפטיים לוועדות המחוזיות. "הנחיה משפטית אינה המלצה בלבד, אינה נתונה לשיקול דעתו של עובד המדינה, בכיר ככל שיהיה, ויש לפעול לפיה", הדגיש. "אמירה כאילו הדברים מצויים בשיקול דעתו של יו"ר מוסד התכנון או של מנהלת מינהל התכנון אינה נכונה ומטעה. מצאתי לנכון להבהיר כי כל הוראה במסמכי התוכנית שסותרת את הנחייתה המפורשת של טל היא בלתי־חוקית — ולפיכך בטלה ומבוטלת".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"אין בסמכותה של שוורץ לחייב את מוסדות התכנון או את מתכנני המחוזות לקבוע את תוכנן של ההוראות בתוכניות", כתב קמיניץ, "ובוודאי שאין בסמכותה לעשות כן ביחס למהנדסי הערים".

ארז קמיניץ צילום: אוליבייה פיטוסי

בתגובה לפניית TheMarker בנושא אמרה שוורץ כי היא מצטערת שמכתבו של היועץ המשפטי לממשלה הודלף לתקשורת, והגדירה את עצם כתיבתו חלק מ"מאבק לא רציונלי" המנוהל נגדה. לדבריה, "המכתב מבטא בחריפות ובקיצוניות את הסוגיה הקשה ביותר שעמה מתמודדים משרתי ציבור בכירים ומקצועיים בשירות המדינה, וטוב היה לו היה מלובן בין הצדדים ולא באמצעות התקשורת. אך מאחר שהודלף, אבהיר את עמדתי.

"המכתב מדגים את הקלות הבלתי־נסבלת שבה משתמש היועץ המשפטי לממשלה בכוחו כדי לבטל הנחיה מקצועית, שניתנה לאחר שיקול דעת מעמיק ובחינת מכלול ההיבטים, על ידי הגורם המקצועי הבכיר בתחום, תוך שימוש במשפט סתום ביחס להנחיה כי היא 'בלתי־חוקית ומשכך בטלה ומבוטלת'.

"ההנחיה היא חוקית למהדרין, מבוססת על מאות תוכניות מאושרות וחוקיות, והרציונל התכנוני העומד בבסיסה הוא ששכונות משנות את אופיין לאורך זמן, ומה שמאפשר להן 'חיים' הוא המגרשים הציבוריים המשרתים את האוכלוסייה. מניסיוננו, רשימה סגורה היא כר פורה לייעוץ משפטי שישלול כל שימוש ציבורי שאינו מוזכר באופן ספציפי ברשימה. הקצף יצא כנראה לא על ההנחיה המקצועית לגופה, אלא על 'תעוזתו' של עובד ציבור בכיר להמרות את פיו של הייעוץ המשפטי, כשזה גלש לתחום המקצועי, והתערב בו".

את המאבק לא ניתן לנתק מהיחסים העכורים והחשדנות השוררת במשרד המשפטים כלפי שוורץ, שכהונתה רצופה באירועים שאינם קשורים לתחום המקצועי בהכרח. במהלך כהונתה הוחמר נוסח הסכם ניגוד העניינים שעליו חתומה שוורץ, בשל פעילותו של בן זוגה כבעל חברת ייעוץ לקידום פרויקטים במרחב הכפרי, וסוגיות שונות הקשורות להחלטות שהתקבלו בנוגע ללקוחותיו בעבר נבדקות. לפני כשנה אף הורה היועמ"ש למועצה הארצית שלא לדון בחלק מתוכנית העדכון של תוכנית המתאר הארצית לקיבוצים ומושבים, שבו היתה שוורץ מעורבת; ולפני שבועיים ביקר קמיניץ בחומרה את תוכנית המתאר לחורפיש שאישרה שוורץ, בטענה כי היא מכשירה בדיעבד עבירות בנייה קשות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker