נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז אישרה באחרונה את תוכנית הר/1202 - תוכנית בנייה נרחבת בהוד השרון, למגורים ולאזור תעשייה, בצפון־מזרח העיר. התוכנית שאושרה כוללת בניית 4,217 יחידות דיור, 230 אלף מ"ר לתעסוקה ו–40 אלף מ"ר למסחר. בנוסף, התוכנית כוללת מוסדות ציבור, שטחים ציבוריים פתוחים - ואף קובעת שטח עבור בית עלמין עירוני חדש.

מדובר באחת מתוכניות הבנייה הגדולות ביותר שאושרו בשנים האחרונות באזור המרכז. עם זאת, העובדה שחלק ניכר מהבעלות על הקרקע מצוי בידי בעלים פרטיים, מעלה את החשש כי יחלוף זמן רב עד שיגיע שלב הבנייה הממשי בשטח, בשל הזמן הרב שיידרש לגיבוש תוכניות איחוד וחלוקה.

הוד השרון

התוכנית מתפרשת על כ–1,100 דונם: בגבול הצפוני נמצא כביש הרוחב 531, המפריד בינה לבין כפר סבא השכנה, ובגבול המערבי מצויות תוכנית 1201 (בשלבי תכנון) ותוכנית 1200 - מתחם מגדלי מגורים בשלבי בנייה ואכלוס מתקדמים. בדרום נמצא "מתחם 200", שנבנה כבר לפני יותר מעשור, ובצד המזרחי ממוקמת שכונת גיל עמל הוותיקה.

אישור התוכנית נעשה בתום תקופה של יותר מעשור, שבה התוכנית התגלגלה בין ערכאות התכנון השונות. בנובמבר 2006 הופקדה התוכנית לראשונה, ולאחר שחלק מעשרות ההתנגדויות שהוגשו התקבלו - הוועדה המחוזית החליטה ב–2009 כי התוכנית תתוקן ולאחר מכן תובא לאישור. ב–2012, ההיקף הרחב של התיקונים הביא את ועדת המשנה להתנגדויות להחליט כי יש להפקיד את התוכנית מחדש. בשל סיבוכים ביורוקרטים, התוכנית המתוקנת להפקדה פורסמה רק בספטמבר 2014, והפעם הוגשו לה שבע התנגדויות - מטעם עיריית הוד השרון וחלק מבעלי הקרקע בתחום התוכנית ובסמוך אליה.

עיקר טענות העירייה היו כי יש להגדיל את היקף שטחי התעסוקה בתחום התוכנית, ועיקר טענות בעלי הקרקע היו שיש להגדיל את היקף שטחי המגורים. עם זאת, לאחר הליך תכנוני כה ממושך, החליט הרכב - שבראשו עמד סגן מתכנן המחוז, גיא קפלן - כי יש לדחות את הדרישות השונות לשינוי היקפי הבנייה, לשים סוף להליך ולאשר את התוכנית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

סוגיה נוספת שבה נדרשה הוועדה להכריע היא טענתם של בעלי קרקעות פרטיים - שמבחינה היסטורית נכללו בגבול התוכנית, אך בינתיים קרקעותיהם הופקעו לסלילת כביש 531, המחבר בין כביש 6 וכביש 4 - כי יש להכליל אותם בתוכנית האיחוד והחלוקה, באופן שבו גם הם ייהנו מזכויות הבנייה החדשות בקרקע ומהרווח הטמון בהן.

הוועדה קבעה כי הקו הכחול של התוכנית יתוקן באופן שבו ייכלל בתחומו כביש 531 כפי שהיה בתוכנית המקורית, אך הדגישה כי "במצב המשפטי הנוכחי, השטחים בתחום כביש 531 אינם אמורים להיכלל בתוכנית איחוד וחלוקה".

לדברי עו"ד יונתן וינגרטיין, המייצג כמה מבעלי הקרקע הפרטיים במתחם, "מדובר בתוכנית שהוגשה ב–2006 על ידי עיריית הוד השרון. אך לאחר מכן, התנהלות העירייה הביאה לכך שלקח זמן ארוך לאשר אותה. במקום לפצות אותם ישירות, העירייה התעקשה לכלול בעלי קרקעות שהופקעו לצורך סלילת כביש 531 ותחנות הרכבת לאורכו, בתוך גבולות התוכנית, וכך לפתות אותם על חשבון בעלי הקרקע בתחום התוכנית. העמדה נדחתה על ידי הוועדה המחוזית, אך עיכבה את אישור התוכנית שנים רבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker